Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek

Slovník pojmů

V našem slovníku pojmů naleznete vysvětlení všech základních i méně známých výrazů, frází a zkratek, na které můžete narazit ve světe telekomunikací.

2

2G internet

2G internet označuje sítě druhé generace. Jejich problémem je z dnešního pohledu malá rychlost přenosu dat. Proto byly tyto sítě postupně nahrazeny 3G a 4G sítěmi. Pod 2G internet spadá například technologie GSM a někdy sem bývají řazeny i technologie GPRS a EDGE, ačkoli se jedná spíše o přechodovou generaci, která by se správně měla značit jako 2,5G nebo 2,75G.

3

3G internet

3G internet označuje souhrnně sítě třetí generace. Spadá sem mnoho různých technologií, které umožňují rychlejší telefonování a brouzdání po internetu, než jaké bylo možné s 2G internetem. 3G sice umožňuje rychlé datové přenosy, ale má o něco menší pokrytí než 2G.

Na současnou 3G síť pak navazuje pokročilejší 4G/LTE internet, který nabízí v současnosti nejrychlejší mobilní připojení.

4

4G/LTE internet

4G/LTE je síť umožňující nejrychlejší datové přenosy a nejspolehlivější hlasové služby. Ve Vodafonu pokrýváme 4G LTE internetem 99 % obyvatel ČR. Naše datová síť vyhrála dokonce v nezávislém testu kvality ve volání i mobilních datech a získala certifikát Best in test od firmy P3 communications.

Abyste mohli využívat výhod 4G/LTE sítě, potřebujete telefon nebo tablet s podporou 4G/LTE a stejně tak vybavenou SIM kartu. Poznáte ji jednoduše tak, že bude mít na zadní straně nápis LTE. Pak už si jen objednáte tarif s daty a můžete si užívat výhod nejlepší sítě současnosti.

A

ADSL

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je stejně jako VDSL pevné připojení k internetu pomocí kabelů telefonního vedení. Pro ADSL je typické asymetrické připojení, při kterém je rychlost stahovaných dat (download) vyšší než rychlost odcházejících dat (upload). Ve srovnání s VDSL je to pomalejší varianta připojení.

Pokud si pořídíte ADSL, připojíte se doma k internetu jednoduše prostřednictvím kabelu, který vede k modemu, nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Výhodou je stabilní rychlost a to, že ADSL připojení nemá žádné datové limity, které jsou u jiných typů připojení – třeba u mobilního internetu.

Android

Android je nejrozšířenější mobilní operační systém na světě. Vznikl v roce 2008 a jeho vlastníkem je společnost Google. Používá se nejčastěji na chytrých mobilních telefonech, tabletech a také v chytrých televizích. 

Systém Android byl poprvé vydaný v roce 2008, ve třetím čtvrtletí 2009 měl zhruba 3% zastoupení na trhu mobilních telefonů, v roce 2011 už 48% podíl, na konci roku 2016 pak 87% podíl. I přes velkou popularitu má systém své kritiky. Ti mu vyčítají malou podporu šifrování dat a obecně bezpečnostní chyby. 

Druhým nejrozšířenějším mobilním operačním systémem je iOS, třetí potom platforma Windows

AP

AP (Access point) označuje přístupový bod, díky kterému se mohou lidé připojit k bezdrátové Wi-Fi síti. Většinou má podobu malého zařízení s patřičným softwarem. Díky přístupovým bodům můžete nastavovat různé úrovně oprávnění přístupu do sítě pro jednotlivé zaměstnance, některým přístup omezit nebo přímo odepřít.

Pokud si například necháte zřídit firemní Wi-Fi síť, bude signál po vaší společnosti šířen právě prostřednictvím AP. Access pointy neboli přístupové body se připojí do firemní sítě a rozmístí po prostoru tak, aby vytvořily dostatečný signál. Díky tomu pak můžete využívat internetové připojení po celé budově, kde se vaši zaměstnanci pohybují.

API

API neboli Application Programming Interface obecně označuje rozhraní pro programování aplikací. Jedná se o soubor funkcí, procedur či protokolů, které programátorovi umožnují komunikaci a ovládání v rámci nějaké knihovny, programu nebo operačního systému.

V současné době se API hojně využívá pro ovládání či doplňování funkcí různých webových aplikací. Pomáhá tak zautomatizovat a zefektivnit mnoho činností – například práci s daty, vyhotovení faktur, hromadné rozesílání e-mailů nebo správu bankovních účtů.

APN

APN (Access Point Name) je název nastavení, které váš telefon, tablet nebo modem používá pro připojení k bráně Vodafone mezi mobilní sítí Vodafone a internetem. Správné nastavení APN je nezbytné k tomu, abyste se mohli pomocí těchto zařízení připojit k internetu. Zároveň jde o název nastavení, které umožňuje zasílání a příjem MMS.

Pokud jste některé z těchto zařízení koupili od nás, APN jsme vám již předem nastavili. V případě, že jste zařízení koupili jinde, APN můžete nastavit automaticky v samoobsluze muj.vodafone.cz nebo manuálně na základě návodu pro vaše zařízení, který krok za krokem popisuje nastavení APN. Pokud nenajdete návod svého zařízení, vyzkoušejte návod pro podobný model.

AUX

AUX je zkratka pro auxiliary cable nebo také auxiliary connector a označuje konektor pro připojení externího audio zařízení, které jako výstup generuje zvukový signál. AUX má nejčastěji podobu vstupu pro 3,5 mm jack a slouží například k připojení MP3 přehrávače, tabletu nebo chytrého telefonu do autorádia, magnetofonu či zesilovače. 

B

B2B

B2B neboli Business to Business je označení pro obchodní vztahy, které nesměřují ke koncovému zákazníkovi, ale probíhají mezi obchodními společnostmi. B2B tak zahrnuje všechny obchodní transakce mezi dvěma firmami. Jedním z rysů tohoto modelu je větší důraz na logistiku a zajištění samotného obchodu a naopak snížení úsilí na získání zákazníka.

Protikladem ke koncepci B2B je model B2C, tedy Business to Customer, kde jsou obchodní snahy zaměřeny především na koncového zákazníka.

Bílá linka

Mezi bílé linky spadají telefonní čísla s počátečním trojčíslím 840, 841, 842, 847, 848 a 849. Volání na bílou linku je zpoplatněné a cenu hovoru hradí volající. Každá firma si přitom účtuje jiné částky, proto pokud chcete znát přesnou cenu za minutu hovoru, musíte nakouknout do ceníku společnosti. Z barevných linek je volání zdarma pouze na zelené linky. Poznáte je tak, že začínají trojčíslím 800.

Hovory na bílé linky nezahrnují operátoři do volných minut, platí se za ně extra. Volání na ně přitom bývá dražší než volání na modré linky. Chcete mít zelenou, bílou nebo modrou linku i u vás? Přečtěte si víc o barevných číslech.

Bitcoin

Bitcoin je kryptoměna neboli virtuální měna, která existuje od roku 2009. Funguje obdobně jako klasické měny, třeba Koruna česká nebo Euro, ale na rozdíl od nich je plně decentralizovaná. To znamená, že ji nikdo nemůže ovlivňovat, způsobovat inflaci, zabavovat účty nebo ovládat peněžní toky. Bitcoiny proto bývají někdy označovány také jako celosvětová svobodná měna. Nepodléhají totiž kontrolám ze strany bank ani států.

Jako Bitcoin se označuje také platforma, ve které tato digitální měna vzniká. Do oběhu se bitcoiny dostávají procesem zvaným těžba a výslednou virtuální měnu si pak lidé ukládají v počítači ve formě souboru s peněženkou, nebo ji uchovávají pomocí služeb třetích stran. Dnes už můžete bitcoiny směnit za běžnou měnu, nebo s nimi zaplatit nejrůznější zboží i služby. Počet firem, které umožňují platbu bitcoiny, přitom strmě roste.

Bluetooth

Bluetooth je technologie umožňující bezdrátovou komunikaci. Slouží k propojení dvou a více elektronických zařízení na krátkou vzdálenost. Mohou jimi být například bezdrátová sluchátka s mobilním telefonem nebo třeba tablet s tiskárnou.

Podobným způsobem jako Bluetooth funguje i technologie NFC. Ta ale nepotřebuje ke svému provozu energii, takže může existovat i ve formě pasivní nálepky nebo štítku. NFC pracuje pomaleji a na kratší vzdálenost, přibližně do 5 cm. Oproti tomu Bluetooth je rychlejší a snadno si poradí třeba i s 10metrovou vzdáleností.

Bluetooth zámek

Bluetooth zámek je chytrý zámek, který se místo klíče odemyká pomocí aplikace v chytrém telefonu. Mezi bluetooth zámky patří „obyčejné“ visací zámky, ale existují už i chytré zámky na dveře. Tyto zámky se ovládají pomocí aplikace pro operační systémy iOS a Android, kterou si majitel zámku stáhne do svého telefonu a kterou pomocí bluetooth signálu s telefonem propojí.

Zámek následně reaguje na přítomnost telefonu a odemkne se, aniž by jej bylo potřeba vyndávat z kapsy nebo z kabelky. V aplikaci pro bluetooth zámek je také možné nastavit přístup dalším členům rodiny nebo přátelům. Kdykoliv někdo z nich virtuální klíč použije, majiteli aplikace se jejich operace zobrazí.

Browser

Browser je prohlížeč internetových stránek. Mezi nejrozšířenější webové prohlížeče patří například Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari nebo Opera. Jednotlivé programy se liší ve funkcích a možnostech, které vám nabízejí. Všechny ale umožňují snadné dohledání již navštívených stránek a rozdružování oblíbených webů do záložek.
Počítačový program určený k prohlížení internetových stránek si můžete stáhnout a nainstalovat do svého laptopu, tabletu i telefonu. Většina zařízení ale má nějaký browser nainstalovaný už ve svém základu. Stačí ho tak jen otevřít, zadat URL adresu nebo hledanou frázi a můžete surfovat po internetu.

C

CAPTCHA

CAPTCHA je označení pro automatický Turingův test, který slouží k odlišení počítačů od lidí (v angličtině vznikl tento termín zkrácením celého názvu – completely automated public Turing test to tell computers and humans apart). Po internetu totiž brouzdají nejen běžní uživatelé, ale také roboti – počítačové programy, které mohou například zakládat účty, registrovat přezdívky, rozesílat reklamy nebo stahovat data. CAPTCHA slouží jako ochrana před jejich spamem a hromadným zneužíváním systému.

Metody CAPTCHA můžete vidět například v různých formulářích či diskuzních fórech. Vypadají zpravidla tak, že se vám zobrazí obrázek s deformovaným textem, který musíte opsat do příslušné kolonky. Jindy se může jednat o přepis číslic zobrazených na fotografii nebo výběr obrázků s určitým společným znakem. Moderní programy už ale umí odlišit roboty od lidí automaticky, proto se s přepisováním nečitelných textů budete setkávat čím dál méně. Na mnoha stránkách už například stačí zakliknout pouze políčko „nejsem robot“.

Č

Číslo výpovědi opouštěného poskytovatele (ČVOP)

Číslo výpovědi opuštěného poskytovatele (ČVOP) je čtrnáctimístný autorizační kód používaný v případě, že si přejete převést své telefonní číslo od vašeho stávajícího poskytovatele mobilních služeb k novému poskytovateli. ČVOP zahrnuje kód pro původního poskytovatele (1. až 3. číslice) a první možné datum přenosu vašeho telefonního čísla ve formátu MM.DD (4. až 7. číslice).

ČVOP můžete získat od svého současného poskytovatele (např. T-Mobile, O2) po vyrovnání všech závazků. Od nás ČVOP získáte v prodejně nebo zavoláním na Linku péče o zákazníky na čísle 800 77 00 77. Pokud máte předplacenou kartu, můžete o ČVOP požádat prostřednictvím bezplatné SMS ve tvaru PRENOS ANO heslo, kterou pošlete na číslo 7700. ČVOP vám pak obratem pošleme SMSkou na vaše číslo. Platnost ČVOP je 60 dní od jeho vystavení.

C

Cloud

Cloud je pronájem služeb přes Internet, kdy využíváte síť serverů poskytovatele k ukládání dat nebo práci s nimi. Nemáte tak soubory uložené jen ve svém zařízení (mobilu, tabletu či počítači), ale i na externím úložišti. Díky tomu se nemusíte bát, že o svoje soubory při ztrátě zařízení přijdete.

S cloudem jednoduše zazálohujete svoje data (automaticky či manuálně) a získáte k nim přístup odkudkoli, kde máte internetové připojení. A to nejen z původního zdroje (například z telefonu), ale klidně i z vícero zařízení současně. Můžete tak jednoduše sdílet fotografie, videonahrávky, audio soubory nebo dokumenty. Bezpečně uložíte svoje data z telefonu či tabletu například prostřednictvím služby Vodafone Backup+.

Cookies

Cookies jsou malé textové soubory, které webové stránky odesílají do vašeho prohlížeče. Každá stránka, kterou si prohlížíte, tak uloží informace o vaší návštěvě k vám do počítače. Jedná se například o informace o vašem preferovaném jazyce, přihlašovací údaje nebo další nastavení. Díky tomu pak můžete mít na některých stránkách v kolonkách už předvyplněné údaje.

Cookies slouží ke statistickým účelům a k tomu, aby se vám zobrazovaly na webu relevantní reklamy a opakovaná návštěva stránek byla jednodušší. Moderní prohlížeče umožňují cookies vypnout nebo promazat. Pokud tak chcete, aby bylo vaše surfování po internetu anonymnější, podívejte se do nastavení svého prohlížeče.

CSR

CSR je zkratkou anglického výrazu Corporate Social Responsibility a označuje společenskou odpovědnost firem. Společensky odpovědná firma zařazuje do svojí strategie zásady z ekologické, sociální a environmentální oblasti. Ty se pak promítají například do transparentnosti práce nebo produkce šetrné k životnímu prostředí.

Osvědčení CSR může přinést organizacím jak zisk v podobě loajálních zaměstnanců a zákazníků, tak i dlouhodobou konkurenční výhodu. Vodafone získal certifikát CSR i další mezinárodně uznávané certifikace ISO, které jsou zamřené na řízení kvality, životního prostředí a bezpečnosti informací. Řadí se tak mezi společensky odpovědné firmy.

D

Datová SIM karta

Datová SIM (Subscriber Identification Module) karta je účastnická identifikační karta, která bezpečně uchovává údaje potřebné k identifikaci a ověření účastníka v mobilní síti za účelem telefonování, posílání SMS/MMS a přístupu k mobilním datům.

Je možné rozlišit tři velikosti datové SIM karty – standardní, Micro SIM a Nano SIM. Velikost je třeba zvolit podle typu zařízení, které používáme. Standardně našim zákazníkům odesíláme Trio SIM, která kombinuje všechny tři velikosti datové SIM karty. Stačí si pouze vylomit požadovaný rozměr SIM. Zákazníkům s předplacenou kartou není Trio SIM dostupná, mohou však využít Flexi SIM (kombinující standardní a Micro SIM) anebo Nano SIM.

Datový limit

Datový limit označuje objem dat, který můžete za dané období (většinou měsíčně) vyčerpat surfováním po internetu. Z datového limitu se tak postupně odečítá například posílání e-mailů, prohlížení webových stránek nebo aktivity na sociálních sítích. Pokud vyčerpáte svůj datový limit, pokračujete v připojení dál za cenu podle vašeho tarifu, případně se připojení zastaví nebo zpomalí, záleží na vybraném tarifu a jeho nastavení.

Stav čerpání datového limitu můžete sledovat na muj.vodafone.cz, v aplikaci Můj Vodafone nebo prostřednictvím SMS, které vám průběžně zasíláme.

DMZ (demilitarizovaná zóna)

DMZ neboli demilitarizovaná zóna označuje vedlejší počítačovou sít, která se využívá ke zvýšení bezpečnosti při komunikaci s veřejnými servery. DMZ vytváří prostor se sdíleným obsahem a v případě napadení zajišťuje, že nedojde k poškození hlavní sítě. Případný útočník totiž získá přístup pouze k zařízení, které je v DMZ, ale zbytek lokální sítě zůstane v bezpečí.

Demilitarizovaná zóna bývá často součástí zabezpečení infrastruktury pro firmy nebo obce, kde pomáhá při napadení serveru. Ochranná zóna v takovém případě zabrání průniku útočníka do sítě. Při vytvoření DMZ sítě je pak obzvlášť důležitá brána firewall.

Duální SIM karta

Duální SIM karta (nebo také DvojSIMka či Double SIM karta) je označení pro dvě SIM karty s totožným telefonním číslem. Odpadá vám tak nutnost neustále vyměňovat kartu mezi různými zařízeními. Pokud tak máte například dva telefony, nemusíte SIM kartu neustále přehazovat mezi dvěma mobily.

S duální SIM kartou máte jednu kartu neustále v jednom telefonu a druhou ve druhém. Když první telefon vypnete a druhý zapnete, automaticky začnete fungovat na svém druhém mobilu, a to pod stejným číslem. Pořízení duální SIM karty (včetně přechodu ze standardní Vodafone SIM karty) je přitom zcela zdarma.

E

EAN kód

EAN neboli European Article Number je mezinárodní číslo obchodní položky, které se používá pro identifikaci zboží v obchodní síti. EAN má podobu čárového kódu o 8 až 13 číslicích, přičemž jedna číslice je vždy zastoupena dvěma čarami a dvěma mezerami. Pokladny v obchodech snímají EAN kódy, čímž se propojují s databází cen a popisů produktů, které se následně zákazníkovi vytisknou na účet nebo paragon.

EAN kód slouží také k identifikaci odběrného místa elektrické energie. Tento kód je součástí smlouvy o sdružených dodávkách elektřiny a najdete jej na své faktuře při vyúčtování plateb za spotřebovanou elektrickou energii.

Edge

Zkratka EDGE je označení pro jeden ze způsobů datového přenosu. V případě EDGE jsou data přenášena v rámci GSM sítí. Technologií, respektive signálem EDGE je tedy pokryto zhruba 99 % území, nicméně rychlost datového přenosu je pro dnešní potřeby už nedostatečná.

EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) je řazena mezi takzvané 2G technologie – rychlost stahování je do 200 kb/s. Taková rychlost stahování umožňuje prohlížet graficky velmi jednoduše zpracované stránky, čtení, psaní a odesílání elektronické pošty. Pro sledování streamovaných videí, prohlížení datově náročných stránek, stahování objemných datových souborů, ale i pro rychlé a bezproblémové používání většiny online aplikací, včetně aplikací sociálních sítích, je rychlost EDGE připojení nedostatečná.

EET

Elektronická evidence tržeb, zkráceně EET, je nově zavedený systém evidování plateb, který má zamezit daňovým únikům v ČR nebo je alespoň zmírnit. Finanční správa bude díky ní schopna lépe sledovat finanční toky podnikatelů. Elektronickou evidenci tržeb upravuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, který schválil Parlament a podepsal prezident ČR.

Podnikatelé pracující v oblasti stravování a ubytování musejí povinně evidovat svoje tržby od 1. 12. 2016. Některá ustanovení pak nabydou účinnosti 1. 9. 2016. Další podrobnosti o EET najdete na oficiálních webových stránkách projektu.

Pokud chcete zavést EET do svého podnikání, budete potřebovat:

  • 1. Vhodné zařízení – Stačí vám mobilní telefon, notebook nebo tablet, ale může to být i pokladna či pokladní systém. Žádnou speciální registrační pokladnu ve smyslu certifikovaného zařízení nepotřebujete.
  • 2. Datový tarif – Aby se mohly automaticky zasílat datové zprávy o transakcích Finanční správě, musíte být alespoň jednou denně online. Ideální ale je, když jste připojeni k internetu neustále.
  • 3. Autentizační údaje – Dostanete je od Finanční správy po přihlášení na portál správce daně. Zaeviduje svoji provozovnu a vygenerujete si certifikát, který následně nainstalujete do svého pokladního zařízení
  • Tip: S aplikací ePokladna od Vodafonu, kterou si nahrajete třeba do mobilu, budete moci vydávat elektronické účtenky, ať budete kdekoli. Elektronická evidence tržeb je pak krásně jednoduchá.

Elektronické potvrzení (ePotvrzení)

Elektronické potvrzení (ePotvrzení) vám umožňuje uzavřít smlouvu, aniž byste museli na některou z prodejen Vodafonu. Vyhnete se tak zbytečnému papírování a vše vyřídíte z pohodlí domova. Prostřednictvím ePotvrzení vyjádříte souhlas se všeobecnými, obchodními a dalšími podmínkami, které jsou svázané s jednotlivými službami.

Díky ePotvrzení můžete například uzavřít splátkovou smlouvu nebo si prodloužit stávající zvýhodněnou smlouvu. Stačí si nechat zaslat na mobilní telefon aktivační SMS s kódem a následně ho zadat v samoobsluze Můj Vodafone, nebo zavolat na infolinku. Více informací se dočtete na stránce Co je ePotvrzení.

F

Fakebook

Fakebook je simulátor sociální sítě. Jeho cílem je naučit děti, jak se mají v online prostředí chovat, aby byly vždy v bezpečí. Aplikace Fakebook simuluje komunikaci na sociálních sítích a mladí uživatelé internetu si tu mohou vyzkoušet, jestli správně nakládají se svými osobními údaji nebo jak se zachovají ve složitých situacích – například při střetu s kyberšikanou, kyberstalkingem nebo sextingem.

Kromě interaktivní části obsahuje aplikace Fakebook také výkladovou část, která popisuje reálné případy z ČR i ze zahraničí. Celý projekt vytvořilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci za podpory Policie ČR a finanční podpory Nadace Vodafone

Firewall

Firewall chrání počítač před viry a útoky hackerů. Je to jakási bezpečnostní zeď mezi internetem a počítačem nebo skupinou počítačů. Stejně tak ale může chránit třeba i váš tablet. Firewall definuje pravidla síťové komunikace, filtruje data přicházející z internetu a chrání počítač před neoprávněným vstupem.

V praxi to vypadá tak, že firewall odfiltrovává nebezpečné služby, blokuje nepřátelské monitorování sítě, zabraňuje automatickému spouštění programů bez vašeho vědomí atp. Poprvé jste se s tímto pojmem mohli setkat mezi hasiči. Původně totiž označení „firewall“ nesla protipožární zeď, která v budovách zabraňovala šíření ohně.

Firmware

Firmware označuje software, který řídí elektronická zařízení. Mohou to být třeba mobilní telefony, digitální fotoaparáty, ale i semafory nebo kalkulačky. Jenom s ním mohou jednotlivá zařízení fungovat.

Firmware je relativní pojem, protože se může v rámci jednoho zařízení vyskytovat v několika různých úrovních. Například u mobilního telefonu se jako firmware označuje samotný operační systém (je jím tedy Android, Windows Phone nebo iOS), ale kromě toho mají mobily také firmwary pro řízení GPS čipu, bezdrátového Wi-Fi čipu a dalších.

Postupem času je dobré firmware aktualizovat. Nová verze přináší často výrazná vylepšení, jako je zrychlení, oprava chyb nebo nové funkce.

Freeware

Freeware je software, který jeho autor poskytuje všem k volnému užití. Můžete ho bez placení a obav z porušení autorských práv instalovat na více zařízeních, kopírovat i šířit. Autor si ale ponechává copyright, takže nemůžete program upravovat nebo do něho činit jiné zásahy. Má totiž oproti open source softwaru uzavřený zdrojový kód. Mezi freeware patří například některé prohlížeče dokumentů, grafické programy, software pro práci s hudbou nebo hry.

Označení freeware bohužel nenajdete vždy jen u softwaru, který je skutečně bezplatný a volně šiřitelný. Vždy si tak raději přečtěte licenční smlouvu daného programu, abyste měli jistotu, že za jeho používání skutečně nemusíte nic platit, nebo splňovat jiné podmínky. Mnoho autorů například poskytuje freeware k bezplatnému užití pouze pro nekomerční účely.

G

Global M2M Platform (GDSP)

Globální Machine to Machine platforma (neboli Global Data Service Platform – zkráceně GDSP) umožňuje na dálku ovládat nejrůznější přístroje. Můžete například vzdáleně dohlížet na firemní budovy, automobily či zboží. Globální M2M platforma ale pomáhá nejen v oblasti průmyslu. Velmi nápomocná je i v projektech chytrých měst nebo v běžném každodenním životě. Umožňuje například monitorování a zabezpečení domácnosti, sledování vozidel či kontrolu domácích mazlíčků.

A jak přesně Global M2M Platform vypadá? GDSP jsou M2M datové SIM karty sloužící k zabudování do IoT zařízení, která potřebují ke svému provozu mobilní datové připojení. Zjednodušeně řešeno se jedná o malé SIM karty, které vám umožní sledovat a ovládat na dálku například různé měřiče spotřeby, sledovací jednotky nebo senzory teploty. Karta přitom využívá roamingu, takže má vždy 100% pokrytí. To znamená, že když není k dispozici síť Vodafone, automaticky se připojí do jiné sítě. Veškeré přístroje tak můžete ovládat permanentně bez výpadků signálu.

GPRS

GPRS je zkratkou pro General Packet Radio Service a označením pro mobilní datovou síť, která výrazně zlevnila a zpřístupnila mobilní přenos dat. Síť GPRS totiž funguje na technologii přepojování paketů a dynamicky využívá neobsazené kanály, které následně sdílí více uživatelů. Kvůli tomu je ale nemožné garantovat propustnost a přenosovou rychlost.

GPRS se někdy označuje za síť 2.5. generace. Přenosová rychlost může teoreticky dosáhnout rychlosti až 80 kbit/s, dosažená reálná rychlost ale bývá výrazně nižší. Dnes je GPRS technologie, stejně jako například EDGE, prakticky téměř nevyužitelná. Rychlost není dostatečná ani pro běžné aktivity. Přečíst a odeslat můžete jen datově nenáročné e-maily, velmi pomalé je i surfování. 

GPS lokalizace

GPS lokalizace označuje proces zjištění polohy zařízení v konkrétní časový okamžik pomocí dat Globálního polohového systému (GPS).

GPS lokalizaci používá celá řada mobilních aplikací, které si můžete nainstalovat na váš telefon, tablet nebo jiné mobilní zařízení. Některé z aplikací mohou být na těchto zařízeních nainstalované již při jejich prvním zapnutí. Díky GPS lokalizaci tak například můžete zjistit vaši polohu na mapě, používat navigaci při jízdě autem nebo najít nejlepší restaurace v okolí.

Pokud svůj telefon ztratíte, nebo vám ho někdo odcizí, můžete se přihlásit k webu Vodafone Protect a pomocí GPS lokalizace sledovat jeho polohu na mapě.

GPS Lokátor

GPS Lokátor označuje chytré zařízení, které se využívá pro sledování vozidel tím, že shromažďuje údaje o své poloze a předává je dále. GPS Lokátory často využívají větší firmy pro kontrolu svých vlastních vozidel, ale slouží i k zabezpečení soukromých aut.

GPS Lokátor je zabudovaný ve vozidle a pomocí GPS lokalizace pravidelně snímá svou vlastní polohu. Údaje následně přes GPRS modem odesílá na server, který je zpracuje. Na rozdíl od GPS navigace, kterou obsahuje její uživatel přímo ve vozidle, slouží GPS Lokátor vzdálenému uživateli. Některé GPS lokátory dokonce svým uživatelům umožnují sledování vozidla online.

GSM

GSM neboli Globální systém pro mobilní komunikaci označuje nejrozšířenější mobilní datovou síť na světě. Jelikož GSM nabízí v oblasti datových služeb jen velmi pomalé spojení, slouží dnes především pro hlasové služby. GSM síť má pokrytí u všech tří českých operátorů téměř na celém území republiky.

GMS je jedinou datovou sítí, ve které se u datových přenosů platí za dobu přenosu, a nikoliv za objem přenesených dat. K přenosu většího objemu dat dnes v České republice slouží rychlejší datové sítě GPRS a Edge.

H

Hashtag

Hashtag je slovo, fráze nebo věta, která následuje bezprostředně za symbolem mřížky (#). Mezi jednotlivá slova se přitom nevkládají žádné mezery. Po rozkliknutí popisku s mřížkou se uživateli zobrazí všechny příspěvky, ke kterým lidé přidali totožný hashtag. Díky tomu jsou informace lépe uspořádané a snadněji dohledatelné.

  • Hashtagy mohou mít například následující podobu: #vodafone, #jetovtobě a #NerozlucnaDvojka.

Hashtagy mají svůj původ v programování. Dnes se používají především na sociálních sítích. Nejčastěji se s nimi setkáte na Twitteru, Facebooku, Flickru, Instagramu, LinkedInu, Pinterestu nebo na YouTube. Slouží ke shromažďování informací z jedné oblasti, a usnadňují jejich tematické vyhledávání. Média a uživatelé je díky tomu často využívají i jako nástroj pro šíření informací ohledně různých krizí a katastrof.

HD Voice

HD Voice je technologie, která vylepšuje kvalitu hovorů v mobilních sítích. Jedná se o zvukový kodek, který během telefonního hovoru dokáže přenést vyšší datový tok a širší rozsah frekvencí. Zatímco standardní hovory probíhají v pásmu 300 až 3400 Hz, HD Voice zachytí zvuky s rozsahem 50 až 7000 Hz. Díky tomu se s druhou stranou slyšíte lépe, čistěji a bez šumů.

Vodafone jako první český operátor spustil přenos HD Voice v celé hlasové síti na 2G i 3G. K tomu, aby se hovor přenášel v HD Voice kvalitě, musí mít však oba volající telefon, který HD Voice podporuje. V současné době podporuje HD Voice většina chytrých telefonů. Přenos hlasu je díky tomu čistší a nežádoucí ruchy v pozadí jsou potlačeny.

Hoax

Hoax je označení pro klamavou, falešnou, vymyšlenou zprávu, která se velmi často šíří e-mailovou komunikací nebo skrze sociální sítě. Hoaxy velmi často varují před neexistujícím nebezpečím, a to prostřednictvím smyšleného příběhu. Pokoušejí se vyvolat pocit důležitosti, často se tedy opírají i o vyjádření (smyšlených) odborníků.

Jedním z nejčastějších signálů, že jde o hoax, je výzva k dalšímu rozeslání a sdílení. Pokud si nejste jisti, že jde o hoax, podívejte se do některé z databází, ve kterých jsou nejznámější klamavé příběhy zaznamenané. V Česku je to například portál hoax.cz. 

Hotspot

Hotspot označuje přístupový bod k bezdrátovému připojení do internetové sítě. Přístup k internetu prostřednictvím hotspotu se často využívá na veřejných místech, jako jsou kavárny nebo nákupní centra, připojení k síti pak může být zcela volné, nebo zabezpečené pomocí hesla.

Signál hotspotu je nejčastěji veden přes malé jednoúčelové zařízení. S potřebnou softwarovou výbavou se jím může stát i jakýkoliv počítač nebo chytrý mobilní telefon.

HTTPS

Hoax je označení pro klamavou, falešnou, vymyšlenou zprávu, která se velmi často šíří e-mailovou komunikací nebo skrze sociální sítě. Hoaxy velmi často varují před neexistujícím nebezpečím, a to prostřednictvím smyšleného příběhu. Pokoušejí se vyvolat pocit důležitosti, často se tedy opírají i o vyjádření (smyšlených) odborníků.

Jedním z nejčastějších signálů, že jde o hoax, je výzva k dalšímu rozeslání a sdílení. Pokud si nejste jisti, že jde o hoax, podívejte se do některé z databází, ve kterých jsou nejznámější klamavé příběhy zaznamenané. V Česku je to například portál hoax.cz. 

I

IBAN

IBAN (neboli International Bank Account Number) je formát čísla bankovního účtu, který definuje mezinárodní norma ISO 13616. Díky této soustavě alfanumerických znaků můžete snadno určit zemi i bankovní instituci, u které je účet vedený.

  • IBAN českých účtů má tuto podobu: CZ XX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX

Svůj IBAN potřebujete znát například v případě, kdy vám má někdo poslat peníze ze zahraničního bankovního účtu. Pokud neznáte vlastní kód, obraťte se na svoji banku, kde vám sdělí vše potřebné. Nebo se podívejte do bankovních dokumentů, které se k vašemu účtu vztahují. IBAN se běžně uvádí například na výpisech z účtů a můžete ho vidět i v rámci přihlášení do internetového bankovnictví.

Imobilizér

Imobilizér je elektronické zařízení, které slouží k zabezpečení vozidla. Integruje se přímo do automobilu, kde následně zabraňuje nastartování v případě neoprávněného vniknutí do vozu. Pokud je v autě nainstalovaný imobilizér, musí mít řidič kompatibilní klíč s kódem, který schválí řídicí jednotka vozu. Jinak totiž motor ani nenaběhne.

Starší modely aut měly v čipu klíče uložený statický kód. Moderní vozy už ale pracují s proměnlivými kódy nebo využívají jiné sofistikované šifrovací metody, které znesnadňují odcizení automobilu. Kromě imobilizérů usnadňuje zabezpečení a správu automobilů také monitorování vozového parku.

Internet věcí (IoT)

Internet věcí je v současnosti jedna z nejrychleji rostoucích oblastí v IT světě. IoT (zkratka anglického názvu Internet of Things) zahrnuje moderní přístroje, které je možné ovládat na dálku přes internet. Z práce tak můžete třeba přes telefon pustit klimatizaci u sebe doma, zhasnout světla v ložnici nebo obsluhovat alarm a zabezpečení domu. Mezi nejvíce rozšířené produkty z oblasti internetu věcí patří například chytré hodinky a fitness náramky.

Internet věcí umožňuje vzdálené sledování, kontrolu a ovládání nejrůznějších zařízení. Pokročilé technologie ale nepomáhají jenom se správou domácnosti. Internet věcí pro firmy usnadňuje práci v malých podnicích i velkých společnostech. Díky IoT může firma například snadno sbírat a vyhodnocovat data z provozoven, plánovat logistiku nebo monitorovat výrobu.

Internetová doména

Internetová doména neboli doménové jméno je název pro unikátní adresu připojenou k internetové síti.  Internetová doména nahrazuje složitý číselný kód IP adresy textovou hodnotou, a usnadňuje tak uživatelům pohyb a vyhledávání na internetu. Místo adresy jako je například 217.77.163.138, zadá uživatel doménové jméno v podobě www.vodafone.cz.

Internetové domény se rozdělují do několika úrovní, které se oddělují tečkami a jejichž celý zápis tvoří plně kvalifikované doménové jméno. Jednotlivé úrovně jsou číslované pozpátku. Doména prvního řádu je vždy poslední část jména, tvoří ji například národní domény cz, sk, nebo de. Doména druhého řádu pak většinou obsahuje název stránky, například vodafone. Některé adresy mají také domény třetí úrovně.

Intranet

Intranet je soukromá počítačová síť, kterou využívá omezená skupina uživatelů. Nejčastěji se jedná o zaměstnance jedné firmy či studenty stejné školy. Pod pojem intranet spadají například různé interní webové stránky, CRM systémy, fulltextové vyhledávání, redakční systémy a další nástroje, které organizace interně využívají.

Výhodou intranetu je, že výrazně zefektivňuje vnitropodnikové procesy a usnadňuje firemní komunikaci. Pokud navíc máte ve firmě privátní APN, připojíte se k intranetu bezpečně i z mobilního telefonu.

iOS

iOS (v letech 2008 až 2010 iPhone OS) je mobilní operační systém určený výhradně pro mobilní zařízení společnosti Apple. Původně vznikl pro mobilní telefon iPhone, dnes je integrovaný i v zařízeních iPad, iPod a Apple TV. Vznikl v roce 2008 a co do rozšíření je celosvětovou dvojkou za systémem Android od společnosti Google.

iOS je odlehčená verze operačního systému macOS a na rozdíl od open-source systému Android je iOS uzavřeným systémem, u kterého nejsou (oficiálně) žádné modifikace možné.

IP adresa

IP adresa (Internet Protocol Number) je základní identifikátor každého počítače připojeného k internetové síti. Stejně tak ale může mít IP adresu i jiné zařízení – třeba váš mobilní telefon nebo tablet. IP adresa se udává ve formě unikátního číselného kódu, který může mít třeba tuto podobu: 27.188.131.63.

Protože mohou být čísla před tečkou pouze v rozmezí od 0 do 255, vzniká tu problém s nedostatkem adres. Ten ale vyřeší nová verze protokolu. Postupně se tak budeme čím dál častěji setkávat i s delším zápisem.

Zjistit vlastní IP adresu můžete přímo ve svém počítači v ovládacích panelech. Nebo si ji nechte určit na internetu na stránkách k tomu určených.

ISO normy

ISO normy jsou celosvětově platné normy, které vydává Mezinárodní organizace pro standardizaci. Definují systém managementu jakosti a umožňují lidem jednoduše zjistit, zdali organizace vyrábí či distribuuje produkty v souladu se všemi nezbytnými předpisy, s ohledem na životní prostředí a potřeby zákazníků.

Vodafone je držitelem mezinárodně uznávaných certifikátů zaměřených na řízení kvality, životního prostředí i bezpečnosti informací. Certifikaci společenské odpovědnosti jsme navíc získali jako první česká telekomunikační firma. V současnosti máme například certifikáty ISO 9001, ISO 14001 a ISO 27001. Více se dočtete na stránce certifikáty a ISO politika.

K

Konektivita

Konektivita obecně znamená spojení či propojení počítačů nebo jiných elektronických zařízení v počítačové síti. Základní vlastností, která se u konektivity sleduje, je přenosová rychlost – ta udává, jaký objem informací je v síti přenesen za jednotku času. U přenosové rychlosti pak rozlišujeme rychlost stahování dat a rychlost přenášení dat.

Internetová konektivita definuje připojitelnost serveru do počítačové sítě Internet. Se slovem konektivita se tak často setkáme jako s výrazem, který udává rychlost připojení k internetu.

Kredit poslední záchrany (KPZ)

Kredit poslední záchrany, ve zkratce KPZ, je služba pro zákazníky Vodafone, kterým na předplacené kartě klesl kredit pod 50 Kč a nemají možnost si další kredit ihned zakoupit. V takové chvíli si zákazníci Vodafonu mohou za poplatek 5 Kč okamžitě vypůjčit dalších 50 Kč, jež jim operátor strhne při dalším dobití.

Službu mohou předplatitelé využít, pokud jsou zákazníky Vodafonu minimálně 3 měsíce a pokud si kartu dobili minimálně na 500 Kč.

Kyberšikana

Kyberšikana (neboli kybernetická šikana či cyberbullying) označuje šikanování druhých prostřednictvím informačních technologií. Agresor při ní využívá elektronických médií a obtěžuje svoji oběť na internetu nebo přes mobilní telefon. Kyberšikana přitom může nabývat různých podob – například obtěžování, ztrapňování, zastrašování nebo vydírání.

O kybernetickou šikanu se jedná, když oběť vnímá to, co se děje, jako nepříjemné a ubližující. V případě podezření na kyberšikanu se mohou lidé obracet na Linku bezpečí, krizovou telefonní linku Institutu pedagogicko-psychologického poradenství ČR nebo na stránku projektu E-Bezpečí.

L

Login

Login v angličtině znamená přihlášení nebo přihlásit se a v počítačovém světě nejčastěji označuje proces přihlášení do nějakého heslem chráněného účtu – e-mailu, profilu na sociální síti, administračního rozhraní apod.

V přeneseném významu se slovo login také používá pro označení přihlašovacích údajů – jména a hesla. Setkáte se ale i s případy, kdy login označuje pouze uživatelské jméno. Protikladem ke slovu login je pojem logout, který označuje proces uživatelského odhlášení z účtu.

M

M-platba

M-platba je služba, která umožňuje placení jen s pomocí mobilního telefonu. Díky M-platbě uhradíte rychle nejen vyúčtování za telefon, ale i další Vodafone služby. Můžete s ní například snadno dobít Vodafone kartu, zaplatit fakturu nebo navýšit volací jistinu. Pokud chcete přes SIM kartu ovládat bankovní účet, aktivujte si službu M-Banka.

Abyste mohli m-platby využívat, potřebujete mít vhodnou SIM kartu – SIM Plus, DvojSIMku, MicroSIM, uSIM (LTE SIM) nebo Trio SIM – a účet v jedné z bank, které tuto službu ve spolupráci s Vodafonem nabízejí. Jejich kompletní seznam najdete na stránce M-Banka a M-Platby.

Machine to machine

Machine to machine (M2M) označuje vzájemné bezdrátové anebo drátové spojení zařízení a systémů umožňující jejich automatickou komunikaci a jejich ovládání uživatelem.

Vodafone nabízí firmám a korporacím M2M řešení umožňující obousměrný bezdrátový přenos dat mezi zařízeními jako jsou bezpečnostní kamery, vozový park či platební terminály. Toto řešení je vhodné také pro řídicí systémy a aplikace, k nimž mají přístup oprávnění koncoví uživatelé a které zcela automaticky podle určených pravidel komunikují s těmito zařízeními. Koncoví uživatelé mohou za pomoci aplikací na dálku ovládat a kontrolovat všechna zařízení připojená do sítě GSM. Mají přístup k datům, která zařízení nasbírají. Zpracovávají je a podle aktuálních potřeb zadávají požadavky řídicím systémům. V nabídce Vodafonu najdete speciální datový tarif pro tyto účely, tzv. M2M data tarif.

Malware

Malware je škodlivý software, který vnikne do vašeho počítače, mobilu či tabletu. Hackeři ho vytvářejí pro nejrůznější účely. Může vám například smazat důležité soubory nebo rozesílat spamové e-maily. Mnohdy je také jeho cílem získat z vašeho zařízení osobní údaje, hesla a další citlivá data. Mezi nejčastější formy malwaru patří různé viry, trojské koně nebo phishing.

Do vašeho počítače se může dostat škodlivý software třeba při prohlížení napadených webových stránek nebo spuštěním infikované přílohy e-mailu. Bránit se proti malwaru můžete preventivně například tak, že nebudete otevírat přílohy a odkazy od neznámých odesílatelů. Velmi účinnou ochranou je také instalace antivirového programu. Moderní antivir vám totiž pomůže, i když je vaše zařízení už napadené.

Minimální měsíční plnění (MSL)

Minimální měsíční plnění je částka, kterou jste se zavázali plnit ve smlouvě. Jedná se o sumu, kterou každý měsíc hradíte operátorovi v rámci svého vyúčtování. Jednoduše řečeno je to částka, kterou musíte každý měsíc utratit – za paušál a služby nad jeho rámec. S minimálním měsíčním plněním se vyplatí souhlasit proto, že pak dostanete například výhodný tarif nebo mobilní telefon.

Pokud byste náhodou někdy neměli dostatečnou útratu, bude vám doúčtován rozdíl tak, abyste dosáhli výše minimálního měsíčního závazku. MSL se přitom nevztahuje k celému zákaznickému účtu, ale vždy ke konkrétnímu číslu.

Modrá linka

Mezi modré linky spadají telefonní čísla, která začínají čísly: 81, 83, 843, 844, 845, 846 nebo 855. Volání na modrou linku je zpoplatněné. Cena hovoru se dělí mezi volajícího a volaného. Každá firma má v ceníku za minutu hovoru trochu jinou částku, proto pokud chcete znát přesnou cenu, musíte nakouknout do ceníku společnosti. Z barevných linek je volání zdarma pouze na zelené linky. Poznáte je tak, že začínají trojčíslím 800.

Hovory na modré linky nezahrnují operátoři do volných minut, platí se za ně extra. Volání na bílé linky přitom bývá dražší než volání na modré linky. Chcete, abychom zelenou, bílou nebo modrou linku zřídili u vás ve firmě? Přečtěte si víc o barevných číslech.

N

NB-IoT

NB-IoT (narrow band) je speciální úzkopásmová síť, která je určena výhradně pro přenos dat. Umožňuje připojit všechna vaše chytrá zařízení k síti, ať už se nachází kdekoli. Přenos dat probíhá efektivně a baterie umístěná v zařízení tak vydrží až několik let. Výhodou je dostupnost signálu na 100% území České republiky a jeho dosah i na těžko přístupná místa, do podzemí nebo pod vodu. Všechna koncová zařízení je možné na dálku řídit a nastavovat pomocí jednoduché aplikace nebo webu.

NFC

Near field communication (neboli NFC) slouží k bezdrátové komunikaci mezi jednotlivými elektronickými zařízeními. Dnes jsou touto technologií vybaveny hlavně moderní mobilní telefony. NFC funguje pouze na velmi malou vzdálenost, řádově se jedná o milimetry až centimetry.

NFC umožňuje bezkontaktní placení, sdílení kontaktů, fotografií, videí či jiných souborů, používání elektronických jízdenek a postupně nahrazuje i klasické klíče. Stačí jen přiložit přístroje blízko k sobě a požadovaná akce či transakce se jednoduše provede.

Výhodou technologie NFC je ve srovnání s Bluetooth okamžité navázání spojení a možnost využití NFC pro pasivní zařízení – třeba jako reklamní štítky. Může totiž dobře pracovat i bez zdroje elektrické energie. NFC ale funguje na výrazně kratší vzdálenost a přenos dat je o poznání pomalejší, než jaký má Bluetooth.

Notifikace

Notifikace je synonymum pro oznámení nebo upozornění. Nejčastěji se používá v souvislosti s aplikacemi v mobilních telefonech, v prostředí sociálních sítí a obecně na internetu. Obvykle je to krátká textová zpráva, která vám oznamuje nějakou aktualitu. Notifikace má například podobu upozornění na nově příchozí poštu, oznámení o změně stavu platby nebo připomenutí nadcházející události.

Množství a typy zobrazovaných notifikací si můžete sami nastavit. Pokud vás tak časté zprávy obtěžují, omezte, nebo rovnou zakažte jejich zobrazování. Většinou to provedete jednoduše v nastavení aplikace či webu.

O

Office 365

Office 365 umožňuje přístup ke kancelářským programům odkudkoli, kde máte internet. Můžete tak například pracovat v aplikaci Microsoft Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote nebo Publish. A to nejen z počítače, ale i z mobilu či tabletu. Díky Office 365 můžete navíc snadno sdílet dokumenty s ostatními lidmi.

Office 365 pro firmy umožňuje pohodlnou spolupráci na projektech a obsahuje vždy aktuální sadu programů. Veškerá vaše data jsou přitom zálohovaná na několika místech najednou. Díky tomu jsou v bezpečí a okamžitě dostupná i v případě nečekaného výpadku. K tomu, abyste mohli Office 365 plně využívat, potřebujete jen internetové připojení a vhodné zařízení – třeba notebook nebo chytrý telefon.

P

PayPal

PayPal je internetový platební systém, který funguje jako vaše virtuální peněženka. Umožňuje jednoduché a bezpečné platby přes internet, a to včetně zahraničních transakcí. Hojně se tak využívá především při nákupu zboží z ciziny. Prostřednictvím  PayPalu platíte rychle a bez nutnosti neustálého opisování čísla karty, kódu a data exspirace.

Platební portál PayPal je prostředníkem mezi vaším a cizím bankovním účtem. Nákupy na internetu jsou díky němu rychlejší a bezpečnější. Pokud chcete využívat celosvětově nejrozšířenější digitální peněženku, stačí, když si připravíte svoji e-mailovou adresu a údaje o platební kartě. Vlastní účet pak založíte během chvilky.

Phishing

Phishing je podvodná aktivita používaná v prostředí internetu, která má za cíl získat citlivé údaje o vaší osobě. Může například usilovat o přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví, chtít heslo k nějakému účtu nebo se zajímat o PIN vaší kreditní karty. Nejčastěji se můžete s phishingem setkat v podobě podvodných e-mailů. Ty mohou být na první pohled k nerozeznání od oficiálních zpráv společností, za které se vydávají.

Pokud budete mít pocit, že se od vás někdo snaží e-mailem vylákat důvěrné informace, rozhodně nic neposílejte a neotevírejte odkazy umístěné v těle e-mailu. Kontaktujte zákaznické centrum dané společnosti a vše si pečlivě ověřte. Dobrou obranu před phishingem a dalšími útoky vám zajistí také aktualizovaný operační systém, kvalitní antivirový program a zapnutý firewall.

Ping

Ping (Packet Internet Groper) označuje latenci neboli délku prodlevy mezi dvěma síťovými rozhraními. Označuje, jak dlouhý čas uběhl mezi vysláním signálu z jednoho zařízení a jeho přijetím na zařízení druhém. Jeho hodnota se uvádí v milisekundách (ms). Obecně platí, že čím nižší číslo, tím lepší. Pro hraní multiplayerových her by se měl ping pohybovat ideálně někde v rozmezí od 0 do 50 ms.

Ping je důležitý nejen pro hráče online her, kde jeho nízká hodnota zajišťuje plynulé hraní. Pokud je odezva příliš vysoká, může znesnadnit i prohlížení internetových stránek. Délku prodlevy ovlivňuje z velké části provozovatel internetu, ale svoji roli může hrát i hardware počítače nebo přítomnost virů. Ping se dnes běžně uvádí například u modemů.

Powerbanka

Powerbanka je přenosný zdroj elektrické energie, se kterým snadno dobijete nejrůznější zařízení – například mobilní telefon, tablet nebo fotoaparát. Na cestách se tak obejdete i bez nabíječky. Stačí připojit powerbanku přes USB kabel a zařízení se začne ihned automaticky nabíjet.

Powerbanky fungují jako externí baterie k různým zařízením. Aby je ale spolehlivě a rychle dobily, musejí mít dostatečnou kapacitu a kompatibilní konektory. Na trhu totiž existují jak powerbanky určené pro nabíjení nízkokapacitních baterií, které jsou například v MP3/MP4 přehrávačích, tak i výkonnější modely určené pro nabíjení notebooků.

Q

QR kód

QR kódy jsou nástroje umožňující rychlý přenos dat do telefonu. Mají podobu černobílých čtverečků a můžete se s nimi setkat třeba na billboardech, v časopisech nebo na obalech produktů. Po jejich naskenování se vám nejčastěji zobrazí informace na webu – například receptura výrobku nebo pravidla soutěže. QR kódy toho ale umí mnohem víc. Rychle vám uloží kontakt do telefonu, načtou GPS souřadnice a můžete s nimi zaplatit i v obchodě.

Abyste si zobrazili údaje z QR kódu, potřebujete jen chytrý mobilní telefon s fotoaparátem a některou ze speciálních aplikací, které si můžete zdarma stáhnout. Stejně snadno pak vytvoříte i vlastní QR kód. Na internetu je mnoho online generátorů, které jsou k dispozici zdarma. Do jednoho QR kódu přitom uložíte přibližně 4 300 znaků.

R

Roaming

Roaming je označení pro poskytování telekomunikační služeb v rámci jiné sítě, než ve které je člověk registrovaný. Nejčastějším případem je zahraniční roaming. Je-li mobilní telefon mimo dosah „domácí“ sítě, hledá signál jiné nejsilnější sítě a k té se, v případě, že mají operátoři mezi sebou uzavřenou smlouvu, připojí.

Donedávna byla jednou z hlavních nevýhod roamingu vysoká cena. Od 15. června 2017 nicméně v Evropském hospodářském prostoru platí pravidlo RLAH (Roam Like at Home) – zákazníci tak mohou i služby v jiné síti využívat za stejných podmínek jako v síti domácí. Pozor, existují ale i výjimky. Ty se nejčastěji týkají využití dat v zahraničí.

Root

Root je pojmenování pro systémového „superuživatele“, který majitelům chytrých telefonů, tabletů a dalších zařízení s operačním systémem Android poskytuje plná administrátorská práva a dovoluje jim upravovat jejich systémové zařízení.

Takzvaný proces rootování se provádí s cílem překonat omezení výrobců mobilních zařízení. Umožňuje změnu nebo nahrazení systémových aplikací a nastavení, spouštění specializovaných aplikací, které vyžadují oprávnění správce, nebo realizaci dalších operací, které jsou pro běžného uživatele nedostupné. Root také umožňuje zásahy přímo do hardwaru telefonu.

Router

Router neboli směrovač je síťové zařízení, které spojuje nejčastěji dvě, ale někdy i více sítí. Typickým případem je propojení domácí sítě s vnější sítí, nejčastěji Internetem. Router zajišťuje přenášení dat mezi sítěmi – takzvané routování – dle pravidel v routovací tabulce.

Funkci routeru může zajišťovat běžný osobní počítač, dnes se ale častěji používá specializovaný hardware. První routery se objevily už s rozvojem vojenské sítě ARPANET v 60. letech 20. století. 

S

SIM pro sdílení dat

SIM pro sdílení dat si můžete objednat k většině našich aktuálně nabízených tarifů. Díky této kartě pak můžete sdílet datový balíček a využívat ho i na jiném zařízení než na svém mobilním telefonu. SIM pro sdílení dat můžete dát třeba do svého tabletu.

Datová SIM karta má své vlastní číslo a funguje samostatně. S vaším hlavním číslem ji spojuje pouze sdílený datový balíček. Díky tomu můžete SIM kartu pro sdílení dat využívat i pro volání a posílání SMS. Cena za tyto služby vám bude účtována podle cen Nulového Tarifu na míru.

SIPO

SIPO je zkratka Soustředěného inkasa plateb obyvatelstva, které zajišťuje Česká pošta. Díky této službě můžete sdružit několik pravidelných plateb (například za telefon, nájem a televizi) do jediné platby, která se vám bude strhávat z vašeho účtu. V současné době tuto možnost placení využívají miliony Čechů.

Vyúčtování přes SIPO u Vodafone zaplatit nelze. Můžete si ale nastavit inkaso, takže se o své platby už nebudete muset starat. Stačí, když vše jednou nastavíte, a platby se budou strhávat automaticky ve vámi nastaveném termínu – a to jen do limitu, který sami určíte. Nestane se vám tak, vám z účtu odejde více peněz, než byste chtěli.

Smart hodinky

Smart hodinky neboli chytré hodinky jsou zařízení s vlastním operačním systémem, která mají podobu náramkových hodinek a která kromě ukazování času umožňují svému majiteli využití mnoha různých funkcí včetně telefonických hovorů nebo textových zpráv. Chytré hodinky tak fungují podobně jako chytré telefony a svými funkcemi doplňují nebo i zcela nahrazují funkce smartphonů.

Zatímco starší modely smart hodinek je nutné provázat s chytrým telefonem, moderní modely se obejdou i bez něj. Kromě telefonických hovorů a textových zpráv umožňují stahování nejrůznějších aplikací nebo ukládání a přehrávání zvukových či audiovizuálních souborů. 

Smart TV

Smart TV neboli chytré televize jsou podobně jako chytré telefony vybaveny operačním systémem, lze se s nimi připojit k internetu a nabízejí nejrůznější doplňkové funkce a aplikace. Smart TV jsou v podstatě jednoduššími počítači, které z televizního přijímače činí interaktivní nástroj. Díky chytrým televizím nemusí už televizní divák sledovat pouze to, co v televizi zrovna běží, ale může si sám vybrat, co bude sledovat. Může také surfovat po internetu, instalovat oblíbené aplikace nebo hrát hry.

Jednotlivé funkce a možnosti Smart TV se odvíjí od konkrétního modelu. Lepší modely Smart televizí nabízejí internetové připojení prostřednictvím WI-FI, u starších modelů je nutné připojení přes kabel. Různí výrobci chytrých televizí také využívají rozdílné operační systémy.

Smartphone

Smartphone znamená v překladu „chytrý telefon“ a označuje mobilní telefon, který disponuje vlastním operačním systémem. Kromě telefonických hovorů a textových zpráv umožňují chytré telefony také využití pokročilých funkcí, jako je prohlížení internetu nebo spouštění různých aplikací a programů.

Takzvaná „smartphonová revoluce“ nastala roku 2007 představením prvního Apple iPhone. Světové prodeje smartphonů však prodeje klasických mobilních telefonů poprvé překročily až v roce 2013. Mezi nejrozšířenější operační systémy chytrých telefonů v současnosti patří Android a iOS.

Spam

Spam je veškerá nevyžádaná pošta, která vám chodí bez vašeho souhlasu. Označují se tak především masově šířené e-maily. S rozvojem internetové komunikaci ale postihuje i další kanály. Může tak mít například podobu obtěžujících zpráv na sociálních sítích a v reklamních SMS, nebo se objevovat ve formě nerelevantních komentářů v nejrůznějších diskuzích a fórech. Spam bývá často odesílán z počítače odesílatele bez jeho vědomí. Především se jedná o případy, kdy je počítač napaden virem. Takového rizika vás zbaví aktualizovaný firewall a dobrý antivirový program. Svoji e-mailovou schránku pak od příchozího spamu pročistíte tak, že nevyžádané zprávy označíte a vyfiltrujete do příslušné složky. Kromě toho je účinná také prevence. Na internetu nikde veřejně nepište svůj e-mail. A pokud vás na vašich webových stránkách pronásleduje komentářový spam, pomůže vám tzv. CAPTCHA.

Stream

Stream je označení pro živé vysílání. Při streamování dochází ke kontinuálnímu přenosu dat přes internet nebo jinou počítačovou síť. Zjednodušeně řečeno tak lidé mohou poslouchat nebo sledovat, co se právě děje někde jinde. Můžete tak například sdílet s přáteli svoji cestu vlakem nebo sledovat aktuální dění ve světě. Prostřednictvím domácí sítě můžete navíc také pohodlně streamovat do televize třeba hudbu uloženou v mobilu.

Nejčastěji se pod pojmem stream rozumí videozáznam přenášený naživo. Autor tak nevytvoří audiovizuální materiál, aby ho následně upravil a nahrál na sociální síť nebo jinou platformu, ale sdílí ho rovnou se svými fanoušky a lidmi, kteří ho sledují. Mezi nejznámější streamovací servery patří například YouTube, Vimeo nebo Twitch.tv.

U

Upgrade

Upgrade označuje vylepšení nebo výměnu výrobku za novější verzi produktu. S pojmem upgrade se nejčastěji setkáme v počítačovém prostředí, kde zastaralou verzi programu nebo hardwarového produktu nahrazuje nová, vylepšená verze.

Běžně se upgrade používá také u spotřební elektroniky, kde nová verze představuje výkonnější zařízení s rozšířenými možnostmi.

UPS

UPS (neboli Uninterruptible Power Supply/Source) označuje zdroj nepřerušovaného napájení. Potřebují ho důležitá zařízení, u kterých nesmí dojít k neočekávanému výpadku elektřiny. Záložní zdroje ve formě UPS jsou zárukou souvislé dodávky energie, kterou potřebují například nemocniční přístroje, telekomunikační zařízení nebo systémy zajišťující chod letišť. Běžně také dnes obstarávají plynulý chod počítačových systémů nejrůznějších firem.

Pokud nechcete ve firmě investovat do UPS, klimatizací a pravidelných testů, které servery vyžadují, pouvažujte o profesionálních datových centrech. Tzv. Server Housing zajistí migraci vašich serverů do zabezpečených center. Veškerá vaše data budou spolehlivě zabezpečená a vy k nim budete mít kdykoli přístup. Díky tomu může vaše firma přejít i na nižší stupeň zabezpečení.

URL adresa

URL adresa (zkratka názvu Uniform Resource Locator) se zadává do adresního řádku ve vyhledávači a slouží k přesné identifikaci umístění informací na internetu. Zjednodušeně řečeno je to webová adresa, kterou zadáváte do horního políčka prohlížeče, když chcete navštívit konkrétní stránky.

URL adresa se skládá z protokolu (https://), domény třetí úrovně (www), jména domény druhé úrovně (vodafone) a domény nejvyššího řádu (cz). Kromě toho obsahuje URL také podrobnou cestu k webové stránce v rámci struktury adresářů (/uzitecne-odkazy/slovnik-pojmu/). 

USB C

USB C (nebo také USB-C či USB typu C) je moderní typ kabelu, který snadno připojíte k různým kompatibilním zařízením – například k mobilu, notebooku či tabletu. Zajišťuje vysokorychlostní přenos dat, stará se o napájení zařízení a umožňuje oboustranný přenos videa. Můžete tak třeba sledovat videa ve vysokém rozlišení, používat ho pro připojení k internetu nebo jako nabíječku.

Kromě výše zmíněných předností má USB C také tu výhodu, že je jeho konektor oboustranný. Díky tomu nemusíte řešit, kterou stranou ho k zařízení připojíte. Zapojování je díky tomu rychlé a jednoduché. Navíc nehrozí, že konektor kabelu poškodíte nešetrnou manipulací.

USB modem

USB modem je zařízení, které vám umožní připojení k mobilnímu internetu na vašem notebooku či jiném podporovaném zařízení. USB modem jednoduše zastrčíte do svého notebooku a můžete začít využívat služby mobilního internetu.

Vodafone nabízí USB modem Vodafone Connect USB Speed 6, který je kompatibilní se sítí 4G LTE a umožňuje tak rychlost mobilního připojení až 150 Mbit/s. K mobilnímu internetu se USB modem připojuje pomocí SIM karty, která je zastrčena do modemu.

V

VDSL modem

VDSL (Very High Speed DSL) neboli vysokorychlostní DSL je stejně jako ADSL pevné připojení k internetu přes telefonní kabely. Jeho výhodou je stabilní rychlost a to, že nemá žádné datové limity. VDSL nabízí ve srovnání s ADSL vyšší rychlost připojení k internetu a výrazně vyšší rychlost odesílání dat.

Abyste doma mohli mít VDSL modem a využívat tak výhod VDSL připojení, musíte se nacházet v místě, kde je tento typ dostupný. Na našich stránkách si můžete jednoduše ověřit dostupnost pevného připojení zadáním adresy nebo telefonního čísla.

Poté, co doma VDSL modem zapojíte, můžete se snadno připojit k internetu pomocí kabelu, nebo bezdrátově přes Wi-Fi.

Vlastní 3G zóna

Vlastní 3G zóna je služba, díky které získáte přístup k síti Vodafone, kterou můžete využívat k telefonování, posílání SMS/MMS a pro přístup k mobilním datům. Zřízení Vlastní 3G zóny se hodí především v místech s nedostatečným pokrytím radiovým signálem sítě Vodafone, jako jsou třeba vnitřní prostory budov a další místa, kde je signál slabý, nebo úplně chybí (např. průmyslové objekty či sklepy).

Signál Vlastní 3G zóny mohou využívat jakákoli mobilní čísla u Vodafonu, které mezi uživatele Vlastní 3G zóny zařadíte. Všechny hovory, data a informace přenášené prostřednictvím této služby jsou zabezpečené šifrováním. Cena za volání přes Vlastní 3G zónu zůstává stejná jako přes normální 3G síť a při využívání mobilního internetu se přenesená data nepočítají do datového limitu vašeho tarifu.

VOIP

VoIP (Voice over Internet Protocol) označuje volání přes internet. Někdy bývá tato služba označována také jako softwarový nebo VoIP telefon. Volat přitom můžete odkudkoli prostřednictvím počítače, notebooku nebo tabletu.

Ve Vodafonu nabízíme VoIP volání, díky kterému můžete ze svého počítače přijímat hovory a volat do libovolné sítě nebo pořádat konferenční hovory za účasti až 3 dalších osob. Stačí přitom, abyste byli jen připojeni k internetu a nainstalovali jednoduchou aplikaci. VoIP se tak skvěle hodí nejen do restaurací a k dalším obchodním činnostem. Důležité hovory lze navíc nahrávat a archivovat.

Volání přes Wi-Fi

Volání přes Wi-Fi je stejně pohodlné jako klasické volání. Navíc funguje i na místech bez mobilního signálu. Moderní telefony jsou připravené na tento typ hovorů už z výroby, do starších modelů je třeba nainstalovat aplikaci, která Wi-Fi volání umožní. Abyste tak u nás mohli vést hovory přes Wi-Fi síť, potřebujete chytrý telefon s operačním systémem Android ve verzi 4 nebo vyšší.

Volání přes Wi-Fi můžete používat nejen v ČR, ale i v zahraničí. Hovory probíhají ve vysoké kvalitě a příjemce hovoru nemusí mít nainstalovanou žádnou aplikaci, ani nic nastavovat. Za volání zaplatíte stejně jako za běžný hovor. Vaše rodina a přátelé se vám přitom dovolají na vaše standardní telefonní číslo.

VPN

VPN (Virtual Private Network) neboli virtuální privátní síť umožňuje bezpečné propojení počítačové sítě organizace s koncovým zařízením – například s počítačem, telefonem nebo tabletem. Z domova se tak prostřednictvím internetu dostanete třeba k firemním programům nebo na sdílený disk. Stačí, když máte zapnutou VPN, a v tu chvíli jsou vám k dispozici všechny možnosti, které byste měli, kdybyste byli fyzicky přítomni v organizaci.

Výhodou VPN je, že sama firma rozhodne o tom, koho do tohoto prostředí pustí a za jakých podmínek. Díky virtuální privátní síti navíc můžete komunikovat v rámci firmy neomezeně a využívat i bezplatné hovory a SMS jen za cenu nízkého měsíčního paušálu. Hovory a SMS v rámci VPN nejsou odečítány z volných jednotek (tj. volných minut či SMS), které máte v rámci svého tarifu.

W

WLAN

WLAN je zkratka Wireless Local Area Network a označuje bezdrátovou počítačovou síť, která spojuje dvě nebo více zařízení v omezeném prostoru. V oblasti pokryté signálem bezdrátové sítě se uživatelé mohou volně pohybovat a připojovat se k internetu z různých míst. Většina moderních sítí WLAN je založena na standardech IEEE 802.11 a jsou na trh uváděny pod Wi-Fi značkou.

Z

Zelená linka

Jako zelená linka se označují telefonní čísla s počátečním trojčíslím 800. Na tato čísla voláte vždy zdarma – hovorné hradí firma, které telefonujete. Zelenou linku společnosti Vodafone najdete na čísle 800 77 77 77.

Pro firmy vyplývá ze založení zelené linky konkurenční výhoda. Její zřízení ukazuje na serióznost firmy a posiluje důvěryhodnost v očích zákazníků. Firmy využívají tato čísla nejčastěji jako infolinky, kde svým zákazníkům radí a pomáhají s nejrůznějšími problémy. Pokud voláte na zelenou linku, celý hovor hradí volaná strana, takže se můžete na společnost či instituci obrátit bez obav z vysokých účtů za telefon.

Chtěli byste, aby mohli na zelenou, modrou nebo bílou linku volat i vaši zákazníci? Přečtěte si víc o barevných číslech.