Vodafone

Digitální rodičovství

Jako rodiče chráníte své děti před okolním světem a před vším, co by jim mohlo ublížit. Ale chráníte je i v tom digitálním?

Děti v bezpečí

Ať už mají mobilní telefon, tablet či počítač, s přístupem k internetu mohou být v ohrožení. Zjistěte, jak ochránit dítě. Podle jeho věku vám nabízíme základní pravidla pro digitální rodičovství a přístup k moderním technologiím.

Zabezpečte zařízení svých dětí. V Můj Vodafone můžete nastavit finanční limity i dětský profil pro bezpečný přístup na internet. Stáhněte si bezpečnostní aplikace pro chytrá zařízení. S nimi zvýšíte šanci ubránit své dítě proti kyberšikaně či sledovat, kde je a jestli se někam nezatoulalo.

Aplikace Fakebook naučí vaše děti, jak se chovat na síti

Na Facebooku a dalších sociálních sítích děti často komunikují s neznámými lidmi a dostávají se tak do nebezpečných situací. Fakebook naučí vás i vaše děti, jak tyto situace zvládat. Vývoj podpořila Nadace Vodafone a vy si ji teď můžete stáhnout.


Více o aplikaci

Jak ochránit dítě: 6 zlatých pravidel

 1.  Oceňujte technologické znalosti svého dítěte.
 2.  Buďte si vždy vědomi výhod i nebezpečí moderních technologií.
 3.  Udělejte si čas a používejte chytrá zařízení spolu se svým dítětem.
 4.  Vysvětlujte mu, co je v digitálním světě bezpečné a co ne.
 5.  Udržujte krok s technologickým pokrokem.
 6.  Dávejte pozor na věková omezení při výběru vhodných aktivit.

Dům se také nedá postavit od střechy, základem všeho je důvěra. Snažte se vybudovat si přátelský vztah s dětmi, abyste se mohli bez ostychu bavit i o soukromých záležitostech ve světě internetu. Nepodceňte ani základní zabezpečení domácího počítače či tabletu. Antivirus, silná úroveň hesel i aktualizace systémů jsou stejně důležité.

Základní pravidla

Myslete na to, jak se staráte o bezpečí své rodiny v reálném světě, a stejně tak přistupujte k její ochraně v tom digitálním. Nebojte se nastavit pravidla pro digitální ochranu svých dětí už od útlého věku.

Doporučujeme vyzkoušet spolu se svými dětmi technologie, které užívají. Zahrajte si s nimi hry nebo je požádejte, aby vám ukázaly, jak si nastavit profil na sociálních sítích.

Žádný učený z nebe nespadl. Proto své zkušenosti můžete sbírat a sdílet s dalšími rodiči, přáteli nebo v rámci rodiny ať už osobně nebo na různých webových portálech.

Nezapomeňte nastavit maximum nástrojů rodičovské kontroly na všech počítačích, mobilních telefonech a herních konzolích. Nastavte také maximum soukromí na všech profilech na sociálních sítích a bezpečnostní profily či ochranné módy na všech vyhledávačích a prohlížečích.

Můžete si s dětmi také nastavit časový rozvrh pro užívání moderních technologií, když jsou doma. Nebo jim nabídněte alternativní způsoby, jak trávit volný čas. Nemusíme připomínat, že je velmi důležité vědět o svých dětech co nejvíce.

Jedním z neposledních pravidel je vzdělávání dětí o digitálním světě. Dejte jim najevo, že chápete, jak jsou pro ně sociální sítě důležité. Můžete zmínit všechny výhody, které jim poskytují, ale nevyhýbejte se tématům, která se týkají zodpovědné konzumace digitálního obsahu, ochrany před šikanou a zneužíváním anonymity, kterou internet poskytuje.

Mám dítě do 5 let

V útlém věku omezte využívání počítače a tabletu dětmi, nabídněte dítěti dostatek aktivit, které rozvíjejí jeho komunikační a sociální dovednosti. Upřednostňujte přímou hru s dítětem na úkor hry na počítači.

Nastavte si s dětmi pravidla – nikdy není příliš brzy na to určit, kolik zkonzumují digitálního obsahu a kolik času mohou strávit před počítačem či tabletem. Tato pravidla důsledně dodržujte.

Doporučujeme zabezpečit vaše mobilní zařízení pomocí hesla nebo PIN kódu pro případ, že by si je děti půjčovaly bez vašeho vědomí.

Není na škodu kontrolovat, jaký digitální obsah vaše děti konzumují. Dodržujte doporučené věkové hranice aplikací, her a online programů pro předškolní děti.

Je také důležité vysvětlit vámi nastavená pravidla vašim rodičům či jiným osobám, které mají vaše děti na starost, aby je respektovali a děti tato pravidla dodržovaly i mimo domov.

Mějte na paměti, že veřejný přístup na internet nemusí mít nastavené rodičovské omezení obsahu – pokud vaše děti mohou bez omezení použít např. veřejné WiFi připojení, tak, i když jsou s vámi, nemáte jejich konzumaci digitálního obsahu a zařízení pod kontrolou.

Nastavte domovskou stránku rodinného počítače a dalších sdílených zařízení s připojením k internetu na stránku s obsahem vhodným pro nejmladšího uživatele.

Mám dítě od 6 do 9 let

Není nic jednoduššího, než vytvořit vašim dětem uživatelský účet na rodinném počítači a dalších sdílených zařízeních s připojením k internetu. Nastavte na něm maximum nástrojů rodičovské kontroly a dalších ochranných prvků v používaných prohlížečích a vyhledávačích.

Sestavte seznam povolených webových stránek, které mohou děti navštěvovat a rozsah informací, které na nich o sobě mohou zveřejňovat, například jméno školy či soukromou adresu, telefonní číslo apod.

Můžete se domluvit, kolik času mohou vaše děti trávit na internetu či hraním počítačových a video her. Nabídněte dítěti dostatek volnočasových aktivit, které nejsou spojeny s využíváním digitálních technologií.

Nezapomeňte na to, že starší děti mohou těm mladším zpřístupnit digitální obsah, který pro ty mladší není vhodný – domluvte si v rámci rodiny pravidla, která budou platit pro všechny.

Nebojte se mluvit s ostatními rodiči o jejich pohledu na to, v jakém věku dětem pořídit mobilní telefony a zařízení s přístupem na internet a nenechte se svými dětmi tlačit do rozhodnutí. Pokud si myslíte, že na určité technologie mají ještě čas, pak se nenechte zviklat. Když přece jen k pořízení přístroje přistoupíte, pak si uvědomte, že ten nejlepší telefon je bezpečný telefon.

Je dobré kontrolovat, jaký digitální obsah vaše děti konzumují. Dodržujte doporučené věkové hranice aplikací, her, filmů i online programů pro vaše děti.

Mám dítě od 10 do 12 let

Je důležité, abyste u prvního telefonu či tabletu nastavili nejen zabezpečení, ale i pravidla pro jeho používání. Jakmile už jej budou mít děti ve svých rukou, bude těžké měnit jejich způsob užívání a přístup k zabezpečení.

Pomozte svým dětem, aby se nenechaly o svůj chytrý telefon nebo tablet snadno okrást. Stačí jim domluvit, ať je zbytečně neukazují na veřejnosti a nedávají příležitost pro jejich odcizení.

Základem všeho je komunikace. Mluvte se svými dětmi o tom, co mohou posílat a sdílet online. Komentáře, fotky a videa jsou součástí jejich leckdy nesmazatelné digitální stopy. Pokud jsou veřejné, může je kdokoli vidět, sdílet, zkopírovat nebo si je uložit.

Nevyhýbejte se ani intimním tématům. V tomto věku se děti mohou začít zajímat například o informace o detailech svého měnícího se těla a poohlížet se po nových známostech. V anonymitě internetu mohou získat odlišné informace od těch, které jim chcete poskytnout vy sami.

Doporučujeme vám zkontrolovat, jestli se vaše děti nechystají registrovat na Facebooku nebo YouTube – minimální věk pro tyto služby je 13 let. Promluvte si i s ostatními rodiči a třeba ve škole, abyste se ujistili, že jejich konzumaci digitálního obsahu máte bezpečně ve svých rukou.

Vždy se ubezpečte, že vaše děti v době, kdy jsou online, nedělají žádné nepředloženosti tváří v tvář anonymnímu či neznámému digitálnímu publiku.

Mám dítě od 13 let

Nikdy není příliš pozdě na to znovu nebo více poučit své děti o digitálních technologiích. V tomto věku mohou mít dojem, že znají více než vy, ale pořád potřebují vaši péči a dozor.

Můžete se svými dětmi mluvit o tom, co mohou v digitálním světě najít za informace o zdraví, zdravotních souvislostech a tělesných stavech. Mohly by získat dojem, že si mají stavět své pozice na informacích z internetu, které mohou být nesprávné, účelové, zkreslené, zavádějící nebo manipulativní a v tomto citlivém období jim mohou výrazně deformovat pohled na reálný svět.

Mluvte se svými dětmi o tom, jak se chovat ke svému okolí v reálném i digitálním světě a co je dobré sdílet online. Nevyhýbejte se tématům jako je pornografie nebo komunikace se sexuálním obsahem – buď vaše děti budou o těchto tématech mluvit s vámi, nebo s někým úplně cizím.

Internet může být dobrý motivátor, ale také výchovný prostředek. Stanovte svým dětem rozpočet na online zábavu, jako jsou aplikace nebo hudba. Mějte jej ale pod kontrolou a po domluvě jim pomáhejte spravovat jejich peníze zodpovědně.

Není na škodu poučit své děti o tom, jak přistupovat ke stahování digitálního obsahu a jeho kopírování. Co je legální a co ne, kde jsou hranice a co jim případně může hrozit za postih.

Nezapomeňte nastavit úroveň rodičovské kontroly tak, aby odpovídala vyspělosti a digitální zdatnosti vašich dětí. Pokud se rozhodnete ji na jejich žádost nebo ze svého popudu úplně vypnout, musíte si být naprosto jistí, že platí vaše dohody o tom, jak se v digitálním světě chovat. Vaše děti určitě vědí, co je přijatelné, ale nesmíte polevit v kontaktu s nimi a pokračujte v diskusích o jejich digitálním i reálném životě.

Nastavení v Můj Vodafone

Díky samoobsluze Můj Vodafone můžete mít své dítě pod kontrolou, ať se vám neotvírá peněženka v kapse. Nastavte mu FlexiStrop, FlexiLimit či tzv. Dětský profil.

FlexiLimit

FlexiLimit vám pomáhá hlídat výdaje za všechny placené služby. Stačí si pro číslo nastavit limit a my vás upozorníme SMSkou, jakmile dosáhnete 75 % a 100 % nastaveného limitu. I když limitu dosáhnete, můžete na uvedeném čísle klidně využívat naše služby dál. Žádnou službu vám neodstřihneme, jen budete vědět, kolik jste už ze svého rozpočtu vyčerpali. 

Aktivovat v Můj Vodafone

FlexiStrop

S FlexiStropem je snadné mít výdaje pod kontrolou. Stačí si nastavit limit, který chcete maximálně provolat. Při dosažení této částky vám automaticky omezíme placené služby. Obnovíme je zase až se začátkem nového účtovacího období. O postupném čerpání FlexiStropu vám dáme vědět SMSkou při dosažení 50 %, 90 % a 100 % zadaného limitu. I po dosažení FlexiStropu samozřejmě budete moci dál přijímat hovory, SMSky i MMSky. Hodnota Flexistropu začíná od hodnoty součtu měsíčních poplatků a je zaokrouhlená nahoru na celé stokoruny. FlexiStrop zadávejte v hodnotách zaokrouhlených na celé stokoruny. 

Aktivovat v Můj Vodafone

Dětský profil

Nabízíme možnost zdarma zapnout službu Blokování nelegálního a nevhodného obsahu. S touto službou zamezíte přístupu k „dospěláckému" a pro děti jinak nevhodnému obsahu přes jejich telefon.

Zabraňte přístupu na stránky, kde se nachází:

 • erotika a pornostránky,
 • hazardní hry a loterie,
 • zbraně, drogy a alkohol.

Tato služba blokuje přístup k nevhodnému obsahu v rámci:

 • internetových stránek,
 • prémiových SMS,
 • audiotexových služeb.

Aktivovat v Můj Vodafone

Chcete o Vodafonu vědět víc?

Ve Vodafonu se věnujeme nejen bezpečnosti našich dětí, ale i tomu, aby
vyrůstaly v čisté přírodě. Přečtěte si víc o naší Zelené cestě.

Více informací

Spolupracujeme