Zobrazuje polohu
A nejen to. Budete dostávat upozornění, že vaše dítě dorazilo do nastavené lokality (na kroužek, domů, do školy) nebo ji naopak opustilo. Už žádný stres, že vám nezavolalo.
Vaše děti jsou na internetu skutečně v ohrožení, to je bohužel odvrácená tvář dnešní doby. Můžete je ale chránit pomocí různých nástrojů. A nemusíte na to být zrovna IT expert, abyste byli dobrý digitální rodič. My vám pomůžeme, aby byl okolní svět i internet bezpečný. Začít můžete jednoduchým prvním krokem - nastavením služeb a finančních limitů v Můj Vodafone.
S naší aplikací Family Security pak přímo v mobilu nebo tabletu vašeho dítěte zamezíte přístupu k nevhodnému obsahu. Také za vás pohlídá stahované aplikace nebo pohyb vašeho dítěte.
Určitě doporučujeme nainstalovat sobě i dětem aplikaci Záchranka nebo vyzkoušet naši přípravku na sociální sítě - Fakebook.
Podle věku dítěte nastavte pravidla a zabezpečte zařízení. Snažte se s dětmi držet krok. Co je spam, hoax nebo počítačový vir už asi víte, ale seznamte se i s fenomény, jako je kyberšikana, online hecování a dalšími možnými riziky. Zvyšováním digitálních dovedností u vás i u vašich ratolestí můžete předejít mnoha nepříjemnostem.
Děti si umí se zákazy obvykle poradit, raději nastavte jasná pravidla hry.
Děti ovládají technologie lépe než vy, ale snažte se s nimi držet krok.
Děti potřebují zájem a čas rodičů, dejte jim ho a vysvětlujte, varujte.
Chcete dát dětem volnost, a při tom vědět, že jsou v pořádku? Nebo byste jim rádi omezili přístup na nevhodné internetové stránky? Máme pro vás řešení – naši aplikaci Vodafone Family Security.
Jen za 49 Kč měsíčně můžete aplikaci využívat až na 6 zařízeních.
Teď navíc nabízíme zkušební měsíc ZDARMA.Pokud si aktivujete službu Vodafone Family Security poprvé, po omezenou dobu vám nabízíme první měsíc (30 dní) zdarma na vyzkoušení. Měsíc zdarma nemusí být shodný se zúčtovacím obdobím – záleží, který den si službu aktivujete a toho okamžiku bude následujících 30 dní zdarma. Pokud ji 30. den nezrušíte, automaticky ji zpoplatníme a najdete ji ve Vašem nejbližším měsíčním vyúčtování.
Nainstalovat aplikaci je snadné, ať už máte tarif, předplacenku, telefon, tablet, iOS nebo Android.
A nejen to. Budete dostávat upozornění, že vaše dítě dorazilo do nastavené lokality (na kroužek, domů, do školy) nebo ji naopak opustilo. Už žádný stres, že vám nezavolalo.
Nastavte mobil pro děti. Můžete blokovat nevhodné webové stránky nebo jednoduše využít doporučené filtry pro různé věkové skupiny.
Když telefon není k nalezení, hned zjistíte, kde ho vaše dítě ztratilo nebo případně jen zapomnělo (doma, ve škole, nebo někde na hřišti).
Pořiďte svým dětem chytré hodinky MOVETIME Family spolu se speciálním tarifem, který nabízí 100 minut volání a 250 MB na jejich provoz jen za 104 Kč měsíčně. Budete pak za pár korun v kontaktu kdykoliv a kdekoliv potřebujete.
Aplikace Záchranka z dílny nadace Vodafone vám i vašim dětem pomůže s kontaktem na záchranné služby v případě nouze. Obsahuje praktické rady, jak poskytnout první pomoc i informace o nejbližších lékařích nebo lékárnách. Další informace najdete přímo na www.zachrankaapp.cz.
Záchranku zavoláte na jedno kliknutí a operátor při použití aplikace hned uvidí informace o vaší poloze a případně i o vašem zdravotním stavu, které v ní můžete vyplnit.
Díky službě Lokátor najdete nejbližší nemocnici, zubařskou pohotovost, lékárnu nebo třeba defiblirátor.
V aplikaci najdete přehledné návody na správnou první pomoc v různých situacích.
Oceňujte technologické znalosti svého potomka.
Myslete na výhody i nebezpečí technologií.
Používejte chytrá zařízení spolu s dítětem.
Vysvětlujte mu, co je online bezpečné a co ne.
Věnujte pozornost věkovému omezení aktivit.
Dům se také nedá postavit od střechy, proto je základem všeho vzájemná důvěra. Snažte se vybudovat si s dětmi přátelský vztah, abyste se mohli bez ostychu bavit i o soukromých záležitostech ve světě internetu. Nepodceňte ani základní zabezpečení domácího počítače nebo tabletu. Antivirus, silná úroveň hesel i aktualizace systémů jsou stejně důležité.
Myslete na to, jak se staráte o bezpečí své rodiny v reálném světě, a stejně tak přistupujte k její ochraně v tom digitálním. Nebojte se nastavit pravidla pro digitální ochranu svých dětí už od útlého věku.
Doporučujeme vyzkoušet spolu s dětmi technologie, které používají. Zahrajte si s nimi hry nebo je požádejte, aby vám ukázaly, jak si nastavit profil na sociálních sítích.
Žádný učený z nebe nespadl. Proto své zkušenosti můžete sbírat a sdílet s dalšími rodiči, přáteli nebo v rámci rodiny, ať už osobně nebo na různých webových portálech.
Nezapomeňte nastavit maximum nástrojů rodičovské kontroly na všech počítačích, mobilních telefonech a herních konzolích. Nastavte také maximum soukromí na vašich profilech na sociálních sítích a bezpečnostní profily či ochranné módy na všech vyhledávačích a prohlížečích.
Můžete si s dětmi také nastavit časový rozvrh pro užívání moderních technologií. Nebo jim nabídněte alternativní způsoby, jak trávit volný čas. Nemusíme připomínat, že je velmi důležité vědět o svých dětech co nejvíce.
Jedním z neposledních pravidel je vzdělávání dětí o digitálním světě. Dejte jim najevo, že chápete, jak jsou pro ně sociální sítě důležité. Můžete zmínit všechny výhody, které jim poskytují, ale nevyhýbejte se tématům, která se týkají zodpovědné konzumace digitálního obsahu, ochrany před šikanou a zneužíváním anonymity, kterou internet poskytuje.
V útlém věku (do 2 let dítěte) omezte využívání počítače nebo tabletu a nabídněte dítěti dostatek aktivit, které rozvíjejí jeho komunikační a sociální dovednosti. Upřednostňujte přímou hru s dítětem před hrou na počítači, tabletu nebo telefonu.
Nastavte si s dětmi pravidla – nikdy není příliš brzy na to určit, kolik času mohou strávit před počítačem nebo tabletem. Tato pravidla důsledně dodržujte.
Doporučujeme zabezpečit vaše mobilní zařízení pomocí hesla nebo PIN kódu pro případ, že by si je děti půjčovaly bez vašeho vědomí.
Není na škodu kontrolovat, jaký digitální obsah vaše děti konzumují. Dodržujte doporučené věkové hranice aplikací, her a online programů pro předškolní děti.
Je také důležité vysvětlit vámi nastavená pravidla vašim rodičům či jiným osobám, které mají vaše děti na starost, aby je respektovali a děti tato pravidla dodržovaly i mimo domov.
Mějte na paměti, že veřejný přístup na internet nebude mít pravděpodobně nastavené rodičovské omezení obsahu. Pokud vaše děti mohou bez omezení použít např. veřejné WiFi připojení, tak, i když jsou s vámi, nemáte jejich digitální obsah pod kontrolou.
Nastavte domovskou stránku rodinného počítače a dalších sdílených zařízení s připojením k internetu na stránku s obsahem vhodným pro nejmladšího uživatele.
Není nic jednoduššího, než vytvořit vašim dětem uživatelský účet na rodinném počítači a dalších sdílených zařízeních s připojením k internetu. Nastavte na něm maximum nástrojů rodičovské kontroly a dalších ochranných prvků v používaných prohlížečích a vyhledávačích.
Sestavte seznam povolených webových stránek, které mohou děti navštěvovat a rozsah informací, které na nich o sobě mohou zveřejňovat, například jméno školy či soukromou adresu, telefonní číslo apod.
Můžete se domluvit, kolik času mohou vaše děti trávit na internetu či hraním počítačových a video her. Nabídněte dítěti dostatek volnočasových aktivit, které nejsou spojeny s využíváním digitálních technologií.
Nezapomeňte na to, že starší děti mohou těm mladším zpřístupnit digitální obsah, který pro ty mladší není vhodný – domluvte si v rámci rodiny pravidla, která budou platit pro všechny.
Nebojte se mluvit s ostatními rodiči o jejich pohledu na to, v jakém věku dětem pořídit mobilní telefony a zařízení s přístupem na internet a nenechte se svými dětmi tlačit do rozhodnutí. Pokud si myslíte, že na určité technologie mají ještě čas, pak se nenechte zviklat. Když přece jen k pořízení přístroje přistoupíte, pak si uvědomte, že ten nejlepší telefon je bezpečný telefon.
Je dobré kontrolovat, jaký digitální obsah vaše děti konzumují. Dodržujte doporučené věkové hranice aplikací, her, filmů i online programů pro vaše děti.
Je důležité, abyste už prvního telefonu či tabletu nastavili nejen zabezpečení, ale i pravidla pro jeho používání. Jakmile už jej budou mít děti ve svých rukou, bude těžké měnit jejich způsob užívání a přístup k zabezpečení.
Pomozte svým dětem, aby se nenechaly o svůj chytrý telefon nebo tablet snadno okrást. Stačí jim domluvit, ať je zbytečně neukazují na veřejnosti a nedávají příležitost pro jejich zmizení.
Základem všeho je komunikace. Mluvte se svými dětmi o tom, co mohou posílat a sdílet online. Komentáře, fotky a videa jsou součástí jejich leckdy nesmazatelné digitální stopy. Pokud jsou veřejné, může je kdokoli vidět, sdílet, zkopírovat nebo si je uložit.
Nevyhýbejte se ani intimním tématům. V tomto věku se děti mohou začít zajímat například o informace o detailech svého měnícího se těla a poohlížet se po nových známostech. V anonymitě internetu mohou získat odlišné informace od těch, které jim chcete poskytnout vy sami. Tak buďte první.
Doporučujeme vám zkontrolovat, jestli se vaše děti nechystají registrovat na Facebooku nebo YouTube – minimální věk pro tyto služby je 13 let. Promluvte si i s ostatními rodiči a třeba ve škole, abyste se ujistili, že jejich konzumaci digitálního obsahu máte bezpečně ve svých rukou.
Vždy se ubezpečte, že vaše děti v době, kdy jsou online, nedělají žádné nepředloženosti tváří v tvář anonymnímu či neznámému digitálnímu publiku. Naslouchejte jim a sledujte jejich chování u počítače. Mohou být obětí, ale naopak i viníkem něčeho nepěkného.
Nikdy není pozdě na to znovu nebo více poučit své děti o digitálních technologiích. V tomto věku mohou mít dojem, že znají více než vy, ale pořád potřebují vaši péči a dozor.
Můžete se svými dětmi mluvit o tom, co mohou v digitálním světě najít za informace o zdraví, zdravotních souvislostech a tělesných stavech. Mohly by získat dojem, že si mají stavět své pozice na informacích z internetu, které mohou být nesprávné, účelové, zkreslené, zavádějící nebo manipulativní a v tomto citlivém období jim mohou výrazně deformovat pohled na reálný svět.
Mluvte se svými dětmi o tom, jak se chovat ke svému okolí v reálném i digitálním světě a co je dobré sdílet online. Nevyhýbejte se tématům jako je pornografie nebo komunikace se sexuálním obsahem – buď vaše děti budou o těchto tématech mluvit s vámi, nebo s někým úplně cizím.
Internet může být dobrý motivátor, ale také výchovný prostředek. Stanovte svým dětem rozpočet na online zábavu, jako jsou aplikace nebo hudba. Mějte ho ale pod kontrolou a po domluvě jim pomáhejte spravovat jejich peníze zodpovědně.
Není na škodu poučit své děti o tom, jak přistupovat ke stahování digitálního obsahu a jeho kopírování. Co je legální a co ne, kde jsou hranice a co jim případně může hrozit za postih.
Nezapomeňte nastavit úroveň rodičovské kontroly tak, aby odpovídala vyspělosti a digitální zdatnosti vašich dětí. Pokud se rozhodnete ji na jejich žádost nebo ze svého popudu úplně vypnout, musíte si být naprosto jistí, že platí vaše dohody o tom, jak se v digitálním světě chovat. Vaše děti určitě vědí, co je přijatelné, ale nesmíte polevit v kontaktu s nimi a pokračujte v diskusích o jejich digitálním i reálném životě.
Jednou ze tří základních zásad digitálního rodičovství je nezanedbávat – děti potřebují dostatečný zájem a čas rodičů. Dospělí a děti si mohou společně přečíst příběh Digitální pohroma Simony Smartfounové nebo Narozeninový omyl Tondy Tableta, které se zaměřují na správné zacházení s přístroji a na odpovídající zabezpečení zařízení a obsahu. Publikace připravila renomovaná britská nezisková organizace Parent Zone ve spolupráci s Vodafone Foundation a jsou určené pro děti od 5 let.
Věnujte se bezpečnosti internetu a zaměřte se na tři základní dovednosti pro digi život – sebevědomou digitální komunikaci, způsobilé používání online nástrojů a kritické uvažování.
Právě kritické myšlení pokrývá všechna důležitá témata bezpečnosti – od falešných zpráv po phishing, Je důležité, abyste se cítili sebevědomě, když hovoříte se svými dětmi o digitálním světě a sami se v něm dobře orientovali.
Vyzkoušejte si online kvíz, který vám prozradí, jak jsou na tom vaše digitální dovednosti.
Online hecování může být velmi prospěšné i velmi nebezpečné. Děti si už od velmi nízkého věku budují svou online identitu a současně v digitálním světě čelí novým společenským tlakům.
Od kyberšikany a „sextingu“ (sdílení fotografií se sexuálním obsahem online nebo prostřednictvím mobilu) až po zapojování se do online hecování nebo vyvolávání nátlaku. To vše s jednoduchým cílem – zapadnout mezi ostatní a podílet se na činnostech propagovaných na sociálních sítích. Náš vzdělávací modul zaměřený na Online hecování informuje pedagogy i rodiče a povzbuzuje mezi dětmi a mladými lidmi diskusi. Je třeba otevřeně mluvit o tlaku, kterému čelí v online prostředí a pomoci jim osvojit si návyky na zvládání podobných situací.
Zasílání osobních fotek
Psaní negativních komentářů
Provokace urážkami a pomluvami
Sexting
Slepé následování vrstevníků
Velký počet lajků u fotografií
Setkání na slepo s někým cizím
Chlubení se koupenými věcmi
Záškoláctví
Strach, že vám něco uteče
Zadlužování a nákupy pro efekt
Šikana
Jsme online
Ozveme se vám v nejbližší pracovní den.
Ozveme se vám do 30 minut.