Vodafone

Slovník pojmů

V našem slovníku pojmů naleznete vysvětlení všech základních i méně známých výrazů, frází a zkratek, na které můžete narazit ve světe telekomunikací.

A

ADSL

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je stejně jako VDSL pevné připojení k internetu pomocí kabelů telefonního vedení. Pro ADSL je typické asymetrické připojení, při kterém je rychlost stahovaných dat (download) vyšší než rychlost odcházejících dat (upload). Ve srovnání s VDSL je to pomalejší varianta připojení.

Pokud si pořídíte ADSL, připojíte se doma k internetu jednoduše prostřednictvím kabelu, který vede k modemu, nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Výhodou je stabilní rychlost a to, že ADSL připojení nemá žádné datové limity, které jsou u jiných typů připojení – třeba u mobilního internetu.

AP

AP (Access point) označuje přístupový bod, díky kterému se mohou lidé připojit k bezdrátové Wi-Fi síti. Většinou má podobu malého zařízení s patřičným softwarem. Díky přístupovým bodům můžete nastavovat různé úrovně oprávnění přístupu do sítě pro jednotlivé zaměstnance, některým přístup omezit nebo přímo odepřít.

Pokud si například necháte zřídit firemní Wi-Fi síť, bude signál po vaší společnosti šířen právě prostřednictvím AP. Access pointy neboli přístupové body se připojí do firemní sítě a rozmístí po prostoru tak, aby vytvořily dostatečný signál. Díky tomu pak můžete využívat internetové připojení po celé budově, kde se vaši zaměstnanci pohybují.

APN

APN (Access Point Name) je název nastavení, které váš telefon, tablet nebo modem používá pro připojení k bráně Vodafone mezi mobilní sítí Vodafone a internetem. Správné nastavení APN je nezbytné k tomu, abyste se mohli pomocí těchto zařízení připojit k internetu. Zároveň jde o název nastavení, které umožňuje zasílání a příjem MMS.

Pokud jste některé z těchto zařízení koupili od nás, APN jsme vám již předem nastavili. V případě, že jste zařízení koupili jinde, APN můžete nastavit automaticky v samoobsluze muj.vodafone.cz nebo manuálně na základě návodu pro vaše zařízení, který krok za krokem popisuje nastavení APN. Pokud nenajdete návod svého zařízení, vyzkoušejte návod pro podobný model.

B

Bílá linka

Mezi bílé linky spadají telefonní čísla s počátečním trojčíslím 840, 841, 842, 847, 848 a 849. Volání na bílou linku je zpoplatněné a cenu hovoru hradí volající. Každá firma si přitom účtuje jiné částky, proto pokud chcete znát přesnou cenu za minutu hovoru, musíte nakouknout do ceníku společnosti. Z barevných linek je volání zdarma pouze na zelené linky. Poznáte je tak, že začínají trojčíslím 800.

Hovory na bílé linky nezahrnují operátoři do volných minut, platí se za ně extra. Volání na ně přitom bývá dražší než volání na modré linky. Chcete mít zelenou, bílou nebo modrou linku i u vás? Přečtěte si víc o barevných číslech.

Bluetooth

Č

Číslo výpovědi opouštěného poskytovatele (ČVOP)

Číslo výpovědi opuštěného poskytovatele (ČVOP) je čtrnáctimístný autorizační kód používaný v případě, že si přejete převést své telefonní číslo od vašeho stávajícího poskytovatele mobilních služeb k novému poskytovateli. ČVOP zahrnuje kód pro původního poskytovatele (1. až 3. číslice) a první možné datum přenosu vašeho telefonního čísla ve formátu MM.DD (4. až 7. číslice).

ČVOP můžete získat od svého současného poskytovatele (např. T-Mobile, O2) po vyrovnání všech závazků. Od nás ČVOP získáte v prodejně nebo zavoláním na Linku péče o zákazníky na čísle 800 77 00 77. Pokud máte předplacenou kartu, můžete o ČVOP požádat prostřednictvím bezplatné SMS ve tvaru PRENOS ANO heslo, kterou pošlete na číslo 7700. ČVOP vám pak obratem pošleme SMSkou na vaše číslo. Platnost ČVOP je 60 dní od jeho vystavení.

D

Datová SIM karta

Datová SIM (Subscriber Identification Module) karta je účastnická identifikační karta, která bezpečně uchovává údaje potřebné k identifikaci a ověření účastníka v mobilní síti za účelem telefonování, posílání SMS/MMS a přístupu k mobilním datům.

Je možné rozlišit tři velikosti datové SIM karty – standardní, Micro SIM a Nano SIM. Velikost je třeba zvolit podle typu zařízení, které používáme. Standardně našim zákazníkům odesíláme Trio SIM, která kombinuje všechny tři velikosti datové SIM karty. Stačí si pouze vylomit požadovaný rozměr SIM. Zákazníkům s předplacenou kartou není Trio SIM dostupná, mohou však využít Flexi SIM (kombinující standardní a Micro SIM) anebo Nano SIM.

E

EET

Elektronická evidence tržeb, zkráceně EET, je nově zavedený systém evidování plateb, který má zamezit daňovým únikům v ČR nebo je alespoň zmírnit. Finanční správa bude díky ní schopna lépe sledovat finanční toky podnikatelů. Elektronickou evidenci tržeb upravuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, který schválil Parlament a podepsal prezident ČR.

Podnikatelé pracující v oblasti stravování a ubytování musejí povinně evidovat svoje tržby od 1. 12. 2016. Některá ustanovení pak nabydou účinnosti 1. 9. 2016. Další podrobnosti o EET najdete na oficiálních webových stránkách projektu.

Pokud chcete zavést EET do svého podnikání, budete potřebovat:

  • 1. Vhodné zařízení – Stačí vám mobilní telefon, notebook nebo tablet, ale může to být i pokladna či pokladní systém. Žádnou speciální registrační pokladnu ve smyslu certifikovaného zařízení nepotřebujete.
  • 2. Datový tarif – Aby se mohly automaticky zasílat datové zprávy o transakcích Finanční správě, musíte být alespoň jednou denně online. Ideální ale je, když jste připojeni k internetu neustále.
  • 3. Autentizační údaje – Dostanete je od Finanční správy po přihlášení na portál správce daně. Zaeviduje svoji provozovnu a vygenerujete si certifikát, který následně nainstalujete do svého pokladního zařízení
  • Tip: S aplikací ePokladna od Vodafonu, kterou si nahrajete třeba do mobilu, budete moci vydávat elektronické účtenky, ať budete kdekoli. Elektronická evidence tržeb je pak krásně jednoduchá.

Elektronické potvrzení (ePotvrzení)

Elektronické potvrzení (ePotvrzení) vám umožňuje uzavřít smlouvu, aniž byste museli na některou z prodejen Vodafonu. Vyhnete se tak zbytečnému papírování a vše vyřídíte z pohodlí domova. Prostřednictvím ePotvrzení vyjádříte souhlas se všeobecnými, obchodními a dalšími podmínkami, které jsou svázané s jednotlivými službami.

Díky ePotvrzení můžete například uzavřít splátkovou smlouvu nebo si prodloužit stávající zvýhodněnou smlouvu. Stačí si nechat zaslat na mobilní telefon aktivační SMS s kódem a následně ho zadat v samoobsluze Můj Vodafone, nebo zavolat na infolinku. Více informací se dočtete na stránce Co je ePotvrzení.

F

Firewall

Firewall chrání počítač před viry a útoky hackerů. Je to jakási bezpečnostní zeď mezi internetem a počítačem nebo skupinou počítačů. Stejně tak ale může chránit třeba i váš tablet. Firewall definuje pravidla síťové komunikace, filtruje data přicházející z internetu a chrání počítač před neoprávněným vstupem.

V praxi to vypadá tak, že firewall odfiltrovává nebezpečné služby, blokuje nepřátelské monitorování sítě, zabraňuje automatickému spouštění programů bez vašeho vědomí atp. Poprvé jste se s tímto pojmem mohli setkat mezi hasiči. Původně totiž označení „firewall“ nesla protipožární zeď, která v budovách zabraňovala šíření ohně.

Firmware

Firmware označuje software, který řídí elektronická zařízení. Mohou to být třeba mobilní telefony, digitální fotoaparáty, ale i semafory nebo kalkulačky. Jenom s ním mohou jednotlivá zařízení fungovat.

Firmware je relativní pojem, protože se může v rámci jednoho zařízení vyskytovat v několika různých úrovních. Například u mobilního telefonu se jako firmware označuje samotný operační systém (je jím tedy Android, Windows Phone nebo iOS), ale kromě toho mají mobily také firmwary pro řízení GPS čipu, bezdrátového Wi-Fi čipu a dalších.

Postupem času je dobré firmware aktualizovat. Nová verze přináší často výrazná vylepšení, jako je zrychlení, oprava chyb nebo nové funkce.

G

GPS lokalizace

GPS lokalizace označuje proces zjištění polohy zařízení v konkrétní časový okamžik pomocí dat Globálního polohového systému (GPS).

GPS lokalizaci používá celá řada mobilních aplikací, které si můžete nainstalovat na váš telefon, tablet nebo jiné mobilní zařízení. Některé z aplikací mohou být na těchto zařízeních nainstalované již při jejich prvním zapnutí. Díky GPS lokalizaci tak například můžete zjistit vaši polohu na mapě, používat navigaci při jízdě autem nebo najít nejlepší restaurace v okolí.

Pokud svůj telefon ztratíte, nebo vám ho někdo odcizí, můžete se přihlásit k webu Vodafone Protect a pomocí GPS lokalizace sledovat jeho polohu na mapě.

I

IP adresa

IP adresa (Internet Protocol Number) je základní identifikátor každého počítače připojeného k internetové síti. Stejně tak ale může mít IP adresu i jiné zařízení – třeba váš mobilní telefon nebo tablet. IP adresa se udává ve formě unikátního číselného kódu, který může mít třeba tuto podobu: 27.188.131.63.

Protože mohou být čísla před tečkou pouze v rozmezí od 0 do 255, vzniká tu problém s nedostatkem adres. Ten ale vyřeší nová verze protokolu. Postupně se tak budeme čím dál častěji setkávat i s delším zápisem.

Zjistit vlastní IP adresu můžete přímo ve svém počítači v ovládacích panelech. Nebo si ji nechte určit na internetu na stránkách k tomu určených.

M

Machine to machine

Machine to machine (M2M) označuje vzájemné bezdrátové anebo drátové spojení zařízení a systémů umožňující jejich automatickou komunikaci a jejich ovládání uživatelem.

Vodafone nabízí firmám a korporacím M2M řešení umožňující obousměrný bezdrátový přenos dat mezi zařízeními jako jsou bezpečnostní kamery, vozový park či platební terminály. Toto řešení je vhodné také pro řídicí systémy a aplikace, k nimž mají přístup oprávnění koncoví uživatelé a které zcela automaticky podle určených pravidel komunikují s těmito zařízeními. Koncoví uživatelé mohou za pomoci aplikací na dálku ovládat a kontrolovat všechna zařízení připojená do sítě GSM. Mají přístup k datům, která zařízení nasbírají. Zpracovávají je a podle aktuálních potřeb zadávají požadavky řídicím systémům. V nabídce Vodafonu najdete speciální datový tarif pro tyto účely, tzv. M2M data tarif.

Minimální měsíční plnění (MSL)

Minimální měsíční plnění je částka, kterou jste se zavázali plnit ve smlouvě. Jedná se o sumu, kterou každý měsíc hradíte operátorovi v rámci svého vyúčtování. Jednoduše řečeno je to částka, kterou musíte každý měsíc utratit – za paušál a služby nad jeho rámec. S minimálním měsíčním plněním se vyplatí souhlasit proto, že pak dostanete například výhodný tarif nebo mobilní telefon.

Pokud byste náhodou někdy neměli dostatečnou útratu, bude vám doúčtován rozdíl tak, abyste dosáhli výše minimálního měsíčního závazku. MSL se přitom nevztahuje k celému zákaznickému účtu, ale vždy ke konkrétnímu číslu.

Modrá linka

Mezi modré linky spadají telefonní čísla, která začínají čísly: 81, 83, 843, 844, 845, 846 nebo 855. Volání na modrou linku je zpoplatněné. Cena hovoru se dělí mezi volajícího a volaného. Každá firma má v ceníku za minutu hovoru trochu jinou částku, proto pokud chcete znát přesnou cenu, musíte nakouknout do ceníku společnosti. Z barevných linek je volání zdarma pouze na zelené linky. Poznáte je tak, že začínají trojčíslím 800.

Hovory na modré linky nezahrnují operátoři do volných minut, platí se za ně extra. Volání na bílé linky přitom bývá dražší než volání na modré linky. Chcete, abychom zelenou, bílou nebo modrou linku zřídili u vás ve firmě? Přečtěte si víc o barevných číslech.

N

NFC

Near field communication (neboli NFC) slouží k bezdrátové komunikaci mezi jednotlivými elektronickými zařízeními. Dnes jsou touto technologií vybaveny hlavně moderní mobilní telefony. NFC funguje pouze na velmi malou vzdálenost, řádově se jedná o milimetry až centimetry.

NFC umožňuje bezkontaktní placení, sdílení kontaktů, fotografií, videí či jiných souborů, používání elektronických jízdenek a postupně nahrazuje i klasické klíče. Stačí jen přiložit přístroje blízko k sobě a požadovaná akce či transakce se jednoduše provede.

Výhodou technologie NFC je ve srovnání s Bluetooth okamžité navázání spojení a možnost využití NFC pro pasivní zařízení – třeba jako reklamní štítky. Může totiž dobře pracovat i bez zdroje elektrické energie. NFC ale funguje na výrazně kratší vzdálenost a přenos dat je o poznání pomalejší, než jaký má Bluetooth.

P

Phishing

Phishing je podvodná aktivita používaná v prostředí internetu, která má za cíl získat citlivé údaje o vaší osobě. Může například usilovat o přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví, chtít heslo k nějakému účtu nebo se zajímat o PIN vaší kreditní karty. Nejčastěji se můžete s phishingem setkat v podobě podvodných e-mailů. Ty mohou být na první pohled k nerozeznání od oficiálních zpráv společností, za které se vydávají.

Pokud budete mít pocit, že se od vás někdo snaží e-mailem vylákat důvěrné informace, rozhodně nic neposílejte a neotevírejte odkazy umístěné v těle e-mailu. Kontaktujte zákaznické centrum dané společnosti a vše si pečlivě ověřte. Dobrou obranu před phishingem a dalšími útoky vám zajistí také aktualizovaný operační systém, kvalitní antivirový program a zapnutý firewall.

Ping

Ping (Packet Internet Groper) označuje latenci neboli délku prodlevy mezi dvěma síťovými rozhraními. Označuje, jak dlouhý čas uběhl mezi vysláním signálu z jednoho zařízení a jeho přijetím na zařízení druhém. Jeho hodnota se uvádí v milisekundách (ms). Obecně platí, že čím nižší číslo, tím lepší. Pro hraní multiplayerových her by se měl ping pohybovat ideálně někde v rozmezí od 0 do 50 ms.

Ping je důležitý nejen pro hráče online her, kde jeho nízká hodnota zajišťuje plynulé hraní. Pokud je odezva příliš vysoká, může znesnadnit i prohlížení internetových stránek. Délku prodlevy ovlivňuje z velké části provozovatel internetu, ale svoji roli může hrát i hardware počítače nebo přítomnost virů. Ping se dnes běžně uvádí například u modemů.

S

SIM pro sdílení dat

SIM pro sdílení dat si můžete zdarma objednat k jakémukoli Red LTE tarifu. Díky této kartě pak můžete sdílet datový balíček a využívat ho i na jiném zařízení než na svém mobilním telefonu. SIM pro sdílení dat můžete dát třeba do svého tabletu.

Datová SIM karta má své vlastní číslo a funguje samostatně. S vaším hlavním číslem ji spojuje pouze sdílený datový balíček. Díky tomu můžete SIM kartu pro sdílení dat využívat i pro volání a posílání SMS. Cena za tyto služby vám bude účtována podle cen Nulového Tarifu na míru.

Smart FUP

Smart FUP je vlastnost tarifu Mobilní připojení Turbo. Pokud v jednom zúčtovacím období tohoto tarifu přenesete více než 20 GB, rychlost vaše připojení dočasně snížíme na 64 kbit/s pouze pro datově náročné služby (sdílení dat, online přenosy videa), ale pro běžné prohlížení webu, posílání e‑mailů, Skypování, apod. zůstane rychlost vašeho připojení stejná.

Podmínky služby Mobilní připojení Turbo obsahují více informací o tom, u kterých činností dojde při překročení 20 GB k snížení rychlosti a u kterých zůstane rychlost stejná.

U

USB modem

USB modem je zařízení, které vám umožní připojení k mobilnímu internetu na vašem notebooku či jiném podporovaném zařízení. USB modem jednoduše zastrčíte do svého notebooku a můžete začít využívat služby mobilního internetu.

Vodafone nabízí USB modem Vodafone Connect USB Speed 6, který je kompatibilní se sítí 4G LTE a umožňuje tak rychlost mobilního připojení až 150 Mbit/s. K mobilnímu internetu se USB modem připojuje pomocí SIM karty, která je zastrčena do modemu.

V

VDSL modem

VDSL (Very High Speed DSL) neboli vysokorychlostní DSL je stejně jako ADSL pevné připojení k internetu přes telefonní kabely. Jeho výhodou je stabilní rychlost a to, že nemá žádné datové limity. VDSL nabízí ve srovnání s ADSL vyšší rychlost připojení k internetu a výrazně vyšší rychlost odesílání dat.

Abyste doma mohli mít VDSL modem a využívat tak výhod VDSL připojení, musíte se nacházet v místě, kde je tento typ dostupný. Na našich stránkách si můžete jednoduše ověřit dostupnost pevného připojení zadáním adresy nebo telefonního čísla.

Poté, co doma VDSL modem zapojíte, můžete se snadno připojit k internetu pomocí kabelu, nebo bezdrátově přes Wi-Fi.

Vlastní 3G zóna

Vlastní 3G zóna je služba, díky které získáte přístup k síti Vodafone, kterou můžete využívat k telefonování, posílání SMS/MMS a pro přístup k mobilním datům. Zřízení Vlastní 3G zóny se hodí především v místech s nedostatečným pokrytím radiovým signálem sítě Vodafone, jako jsou třeba vnitřní prostory budov a další místa, kde je signál slabý, nebo úplně chybí (např. průmyslové objekty či sklepy).

Signál Vlastní 3G zóny mohou využívat jakákoli mobilní čísla u Vodafonu, které mezi uživatele Vlastní 3G zóny zařadíte. Všechny hovory, data a informace přenášené prostřednictvím této služby jsou zabezpečené šifrováním. Cena za volání přes Vlastní 3G zónu zůstává stejná jako přes normální 3G síť a při využívání mobilního internetu se přenesená data nepočítají do datového limitu vašeho tarifu.

VOIP

VoIP (Voice over Internet Protocol) označuje volání přes internet. Někdy bývá tato služba označována také jako softwarový nebo VoIP telefon. Volat přitom můžete odkudkoli prostřednictvím počítače, notebooku nebo tabletu.

Ve Vodafonu nabízíme VoIP volání, díky kterému můžete ze svého počítače přijímat hovory a volat do libovolné sítě nebo pořádat konferenční hovory za účasti až 3 dalších osob. Stačí přitom, abyste byli jen připojeni k internetu a nainstalovali jednoduchou aplikaci. VoIP se tak skvěle hodí nejen do restaurací a k dalším obchodním činnostem. Důležité hovory lze navíc nahrávat a archivovat.

VPN

VPN (Virtual Private Network) neboli virtuální privátní síť umožňuje bezpečné propojení počítačové sítě organizace s koncovým zařízením – například s počítačem, telefonem nebo tabletem. Z domova se tak prostřednictvím internetu dostanete třeba k firemním programům nebo na sdílený disk. Stačí, když máte zapnutou VPN, a v tu chvíli jsou vám k dispozici všechny možnosti, které byste měli, kdybyste byli fyzicky přítomni v organizaci.

Výhodou VPN je, že sama firma rozhodne o tom, koho do tohoto prostředí pustí a za jakých podmínek. Díky virtuální privátní síti navíc můžete komunikovat v rámci firmy neomezeně a využívat i bezplatné hovory a SMS jen za cenu nízkého měsíčního paušálu. Hovory a SMS v rámci VPN nejsou odečítány z volných jednotek (tj. volných minut či SMS), které máte v rámci svého tarifu.

Z

Zelená linka

Jako zelená linka se označují telefonní čísla s počátečním trojčíslím 800. Na tato čísla voláte vždy zdarma – hovorné hradí firma, které telefonujete. Zelenou linku společnosti Vodafone najdete na čísle 800 77 77 77.

Pro firmy vyplývá ze založení zelené linky konkurenční výhoda. Její zřízení ukazuje na serióznost firmy a posiluje důvěryhodnost v očích zákazníků. Firmy využívají tato čísla nejčastěji jako infolinky, kde svým zákazníkům radí a pomáhají s nejrůznějšími problémy. Pokud voláte na zelenou linku, celý hovor hradí volaná strana, takže se můžete na společnost či instituci obrátit bez obav z vysokých účtů za telefon.

Chtěli byste, aby mohli na zelenou, modrou nebo bílou linku volat i vaši zákazníci? Přečtěte si víc o barevných číslech.

0-9

2G internet

2G internet označuje sítě druhé generace. Jejich problémem je z dnešního pohledu malá rychlost přenosu dat. Proto byly tyto sítě postupně nahrazeny 3G a 4G sítěmi. Pod 2G internet spadá například technologie GSM a někdy sem bývají řazeny i technologie GPRS a EDGE, ačkoli se jedná spíše o přechodovou generaci, která by se správně měla značit jako 2,5G nebo 2,75G.

3G internet

3G internet označuje souhrnně sítě třetí generace. Spadá sem mnoho různých technologií, které umožňují rychlejší telefonování a brouzdání po internetu, než jaké bylo možné s 2G internetem. 3G sice umožňuje rychlé datové přenosy, ale má o něco menší pokrytí než 2G.

Na současnou 3G síť pak navazuje pokročilejší 4G/LTE internet, který nabízí v současnosti nejrychlejší mobilní připojení.

4G/LTE internet

4G/LTE je síť umožňující nejrychlejší datové přenosy a nejspolehlivější hlasové služby. Ve Vodafonu pokrýváme 4G LTE internetem 99 % obyvatel ČR. Naše datová síť vyhrála dokonce v nezávislém testu kvality ve volání i mobilních datech a získala certifikát Best in test od firmy P3 communications.

Abyste mohli využívat výhod 4G/LTE sítě, potřebujete telefon nebo tablet s podporou 4G/LTE a stejně tak vybavenou SIM kartu. Poznáte ji jednoduše tak, že bude mít na zadní straně nápis LTE. Pak už si jen objednáte tarif s daty a můžete si užívat výhod nejlepší sítě současnosti.