Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava
Digikouč

Každé čtvrté dítě ve věku 11 až 16 let se osobně setkalo s člověkem, kterého znalo jen z internetu

6. 2. 2023

Nové přátelství, rande, nákup nebo prodej různých věcí patří k důvodům, proč se dospívající Češi a Češky rozhodnou sejít s někým, koho znají jen z online světa. Podle dat výzkumníků z brněnské Masarykovy univerzity byla osobní setkání pro naprostou většinu adolescentů příjemná. Na 7. února ale připadá Den bezpečnějšího internetu, který připomíná i rizika online světa. Třeba to, že na setkání může místo očekávané osoby přijít někdo úplně jiný.

Digikouč

Mobilní aplikace ke sledování zdraví a cvičení používá většina českých dětí

7. 2. 2022

Více než polovina dětí ve věku 11 až 16 let používá alespoň několikrát do měsíce mobilní aplikaci zaměřenou na zdraví a cvičení. Měří tak například počet kroků za den nebo různé sportovní aktivity. Aplikace využívají častěji dívky než chlapci, ukazují čerstvě zveřejněná data vědců výzkumného týmu IRTIS Masarykovy univerzity v Brně.

Digikouč

V pandemii 2,5x více mladých vynechalo kvůli internetu jídlo a spánek

27. 10. 2021

Dospívající Češi strávili během pandemie koronaviru mimo školu nejvíce času z evropských zemí a často jen díky internetu se dostali ke vzdělání a komunikaci s vrstevníky. Čtvrtina dětí ve věku 13 až 17 let byla na internetu denně 7 hodin a více a současně došlo k nárůstu příznaků, které souvisí s nadměrným používáním internetu, uvádí studie vědců brněnského institutu IRTIS. Profesor David Šmahel ale varuje před prvoplánovým důrazem na negativa internetu.

Digikouč

Jak chránit své děti v online prostředí?

28. 6. 2021

Pravidla, jak chránit děti v reálném světě, se v posledních desetiletích moc nezměnila. Jenže teď na ně čekají nástrahy světa virtuálního. A co je horší, v něm se děti orientují daleko lépe než jejich rodiče. Což ovšem neznamená, že by v něm byly v bezpečí.

Digikouč

Nepodceňujte mobilní zabezpečení vašich dětí

23. 6. 2021

Až budete pořizovat novou školní výbavu svým dětem možná se rozhodnete, že jim do aktovky letos přibalíte i první mobil nebo tablet. Nezapomeňte, že je vaši ratolest při vykročení do digitálního světa potřeba vést za ruku. Podceňovat nebezpečí, které na ně číhá, se nemusí vyplatit.