nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Můj Vodafone

Switch to english →

Vodafone mění uplatnění DPH a zdanění předplaceného víceúčelového kreditu

Od 1. 4. 2017 mění Vodafone uplatnění DPH - předplacený víceúčelový kredit, tj. kredit použitelný na úhradu služeb Vodafone ČR i placení služeb třetích stran (např. SMS jízdenky, dárcovské DMS, obrázky, elektronický obsah, apod.) se zdaní až při čerpání na úhradu konkrétní služby a nikoliv při úhradě nákupu dobíjecího kupónu jako dosud. Praktický dopad má změna pouze na zákazníky, kteří vyžadují daňový doklad - podle zákona o DPH to jsou osoby povinné k dani. Pro pravidelné vystavení daňového dokladu je nezbytná registrace v prodejně Vodafonu, na Lince péče o zákazníky, v aplikaci Můj Vodafone nebo na muj.vodafone.cz.

Hlavními změnami pro zákazníky s předplaceným kartami jsou:
  • Vystavování Daňového dokladu za spotřebovaný kredit pro zákazníky, kteří jej vyžadují pro zařazení do účetnictví a daňové evidence. Pokud předplacený kredit nezahrnujete do účetnictví, změna se vás netýká.
  • Nárok na odpočet DPH bude možno uplatnit až na základě uvedeného Daňového dokladu za spotřebovaný kredit na konkrétní služby, nikoliv na základě zakoupeného dobíjecího kupónu s víceúčelovým kreditem (prodejní účtenka o úhradě nebude daňovým dokladem).
  • Zákazníci, kteří budou každý měsíc požadovat zasílání Daňového dokladu za spotřebovaný víceúčelový kredit, musí provést nezbytnou registraci v prodejně Vodafonu, na Lince péče o zákazníky, v aplikaci Můj Vodafone nebo vyplněním registračního formuláře na stránkách muj.vodafone.cz s následným prokázáním totožnosti pomocí služby dodejka od České pošty.

Dále informujeme, že předplacený kredit uhrazený před 1. 4. 2017, tj. před změnou režimu uplatnění DPH, byl zdaněn při úhradě jeho nákupu a již nemusí být zdaněn podruhé po tomto datu při jeho čerpání na konkrétní služby Vodafone ČR nebo placení služeb třetích stran. Obdobně, pokud byl dobíjecí kupón (na úhradu předplaceného kreditu) prodán do distribuce před 1. 4. 2017 (a tudíž byl již zdaněn při prodeji kupónu do distribuce), pak zdanění prodeje takového kupónu v distribuci i po tomto datu nastane při prodeji tohoto kupónu zákazníkovi (a nikoliv až při čerpání předplaceného kreditu na konkrétní službu Vodafone ČR nebo placení služeb třetích stran).

Přeplacený jednoúčelový kredit, tj. kredit použitelný pouze na úhradu služeb Vodafone ČR a nikoliv na služby třetích stran, bude i po 1. 4. 2017 podléhat zdanění (uplatnění DPH) při úhradě jeho nákupu. Daňový doklad bude jako dosud vystaven při této úhradě (a nikoliv při jeho čerpání na konkrétní službu Vodafone ČR).

Proč se mění způsob účtování DPH u předplaceného víceúčelového kreditu?

Ke změně dochází s ohledem na intenzivně rostoucí použití uvedeného kreditu na úhrady služeb poskytovaných zákazníkům třetími stranami, na nutnost omezení případných daňových podvodů v souvislosti s distribucí předplacených karet a kuponů a s ohledem na připravovanou upřesňující novelu zákona o DPH navazující na evropskou DPH legislativu. U předplaceného víceúčelového kreditu bude docházet ke zdanění až při čerpání (spotřebě kreditu na konkrétní služby) a nikoliv při úhradě (koupi dobíjecího kupónu)..

Mám předplacenou kartu Vodafone, účetnictví si nevedu a daňové doklady za předplacený kredit nepotřebuji. Jak se mě dotkne změna?

V takovém případě se vás změna prakticky nedotkne. Dobíjení a čerpání kreditu se pro vás nezmění.

Mám předplacenou kartu Vodafone a potřebuji daňové doklady za předplacený kredit. co se pro mě mění?

Nově nebudete moci zahrnovat účtenky/stvrzenky za koupi dobíjecího kupónu s předplaceným víceúčelovým kreditem do účetnictví (bude se jednat pouze o prodejní nedaňové doklady potvrzující úhradu). Pro vystavení pravidelného Daňového dokladu za spotřebovaný kredit na služby Vodafone ČR se budete muset registrovat v prodejně Vodafonu, na Lince péče o zákazníky, v aplikaci Můj Vodafone nebo prostřednictvím registračního formuláře na stránkách muj.vodafone.cz s následným prokázáním totožnosti pomocí služby dodejka od České pošty. Každý měsíc od nás elektronicky obdržíte Daňový doklad za spotřebovaný kredit na konkrétní služby, který budete moci zahrnout do svého účetnictví a daňové evidence.

Jaký je rozdíl mezi jednoúčelovým a víceúčelovým kreditem?
  • Jednoúčelový kredit je možné využít pouze na služby Vodafone ČR.
  • Víceúčelový kredit je možné využít také na placení služeb třetích stran (např. SMS jízdenky, dárcovské DMS, apod.).

Mějte svůj účet pod kontrolou

Stáhněte si aplikaci Můj Vodafone

Vše důležité vyřešíte přímo ve svém telefonu.

https://www.vodafone.cz/muj-vodafone/

Přihlaste se do Můj Vodafone

Spravujte svůj účet odkudkoliv.

Přihlášení

  • Vždy něco navíc
  • Nastavení vždy po ruce
  • Výdaje pod kontrolou
  • Nejlepší aplikace