Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

28. března 2023

Výzkum VŠE o recyklaci telefonů

Redukce elektroodpadu je jedním z témat, kterému se v udržitelném podnikání dlouhodobě věnujeme. S naším vlastním elektroodpadem si dokážeme poradit, ale moc se nám nedaří recyklace telefonů. Sesbíráme jich totiž málo. A schválně - kolik těch starých, nepoužívaných máte doma vy? A proč? Na důvody, kvůli kterým v českých domácnostech zůstává obrovské množství starých telefonů, se zaměřila výzkumná práce studentů VŠE v Praze, připravená přímo pro Vodafone.

Spolu se studenty jsme se chtěli zeptat, proč je ochota lidí k recyklaci telefonů tak malá. Naše zákazníky jsme k recyklaci už dvakrát vybídli v rámci speciálních akcí a od prosince 2022 jsme pro ně spustili službu RE-START. Ta umožňuje výkup starých telefonů, a přitom není vázána na nákup nového zařízení. I tak je ale její využití zatím nízké.

Telefon pro strýčka Příhodu aneb proč je v šuplících tolik mobilů 

Studenti pod vedením Jaroslava Pašmika z Centra managementu udržitelnosti připravili dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo 113 respondentů, primárně z řad studujících VŠE. V průzkumu téměř 92 % dotázaných odpovědělo, že nepoužívané mobilní telefony v domácnosti má. Pokud se výzkumníci zeptali, z jakého důvodu, setkali se v 81 % případů s odpovědí „Kdyby se mi náhodou rozbil stávající”. Jako další nejčastější odpovědi respondenti vybrali Nechci ho vyhazovat, Jsou to vzpomínky nebo Nechci přijít o soubory. Zajímavé je, že 23 % respondentů ani nevědělo, proč nepoužívané telefony doma . Studenti se také ptali, kolik starých telefonů lidé doma schovávají. Nejčastěji zvolili odpověď dvě tři zařízení

V druhé části výzkumu se studenti soustředili na motivaci respondentů k recyklaci. Z výzkumu vyplynulo, že pro téměř 70 % z nich by finanční náhrada za vysloužilý telefon byla silným motivujícím faktorem. Zkušenosti z Vodafonu ale ukazují, že ani tato pobídka neznamená, že by zákazníci začali nosit mobily ve velkém.  

Výzkum studentů, byť provedený na omezeném vzorku vysokoškolských studujících, jasně potvrdil naše vlastní zkušenosti. Češi mají doma ohromné množství telefonů, které většinou nenachází žádné další využití. Přesto je neodnesou k recyklaci, ačkoli by z nich bylo možné získat mnoho cenných surovin a kovů.  

Efektivita recyklace stoupá s počtem sesbíraných telefonů 

Pro lepší pochopení toho, co se stane, když začneme telefony recyklovat masivnějším způsobem, připravili studenti model, který počítá množství zrecyklovaných drahých kovů a také finanční úsporu v dolarech. Zatímco u jednoho člověka nebo školní třídy se jedná o gramy a pár dolarů, u celé vysoké školy se například zrecyklovaná měď začne počítat na kila. A pokud se přepočet vztáhne na celou Prahu, Českou republiku, Evropu či celý svět, jedná se již o tuny kovů a miliardy dolarů. Určitě s tímto modelem plánujeme v dalších recyklačních kampaních pracovat, protože jasně ukazuje přínosy recyklace elektroodpadu.   

Table

Description automatically generated


Studii Vodafone a e-waste připravili Richard Baško, Jakub Machovec, Renata Plachá a Patrik Pukán zVŠE Praha, pod vedením Jaroslava Pašmika.