Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

22. dubna 2024

Den Země

Kdo rád šetří životní prostředí, určitě se neurazí, když k tomu ušetří i peníze. Jednou z cest je nákup repasovaných telefonů Apple z druhé ruky. Mohou být i o 20 % levnější než jejich zbrusu nové alternativy a Vodafone k nim dává dvouletou záruku. Ve spojení s pořízením mobilního tarifu lze navíc uplatnit dodatečnou slevu 3000 korun.

Repasované telefony Apple od Vodafonu jsou přístroje z druhé ruky, ovšem výhradně takové, které projdou náročnými testy funkčnosti a získají potřebnou certifikaci. Jsou jako nové, vykazují jen minimální známky používání a jejich 100% funkčnost je garantovaná v rámci dvouleté záruky. Ta je přitom běžně výsadou jen nových přístrojů. Se slevou k mobilnímu tarifu tak například Apple iPhone 12 vyjde jen na 8 401 korun a Apple iPhone 13 mini 128 GB jen na 12 001 korun. 

Recyklovat jde až 95 % mobilního přístroje 

Koupě telefonu z druhé ruky šetří nejen peněženku, ale i planetu. Dochází tak totiž k omezení množství odpadu. V šuplících českých domácností dle odhadů společnosti REMA leží zhruba deset milionů starých nepoužívaných telefonů. Dnešní technologie přitom umožňují recyklovat až 95 % v nich obsažených materiálů. Hlavní složkou jsou plasty, které tvoří zhruba polovinu hmotnosti telefonu. Zastoupeny jsou ale i vzácné kovy, mimo jiné třeba zlato a stříbro. 

Pokud člověka po nějaké době přepadne chuť na nový přístroj, může jakýkoli (i repasovaný) mobil odprodat přes program Re-Start. V rámci něj mohou zákazníci vydělat na svých nepoužívaných, ale stále funkčních mobilních telefonech. Vodafone se postará o recyklaci a penězi z ní podporuje projekty Nadace Vodafone, například aplikaci Záchranka. Všechna elektronická zařízení včetně telefonů bychom měli na konci jejich životního cyklu recyklovat. Sběrné koše jsou umístěné na prodejnách Vodafone. 

„Ve Vodafonu zkrátka neradi plýtváme. Ať už jde o suroviny v nevyužívaných mobilech, nebo třeba o jídlo. Letošní Den Země plánujeme oslavit edukací našich lidí v oblasti zero-food-waste. Budeme pořádat zážitkový workshop vaření ze zbytků jako jsou třeba karotkové natě, nebo běžné ingredience, které se nevešly do oblíbených receptů,” říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.