Jak funguje a jaké parametry má CA modul?

Název CA modul (CAM) je odvozen z anglického Conditional Access Module (modul podmíněného přístupu). Jedná se elektronické zařízení, které obsahuje slot pro čipovou kartu sloužící k dekódování uzamčených (placených) TV kanálů. Výhodou CA modulu je to, že k TV nemusíte připojovat další zařízení (set-top box) a zůstává vám jen jeden dálkový ovladač od TV. Nevýhodou však je, že s CA modulem nemůžete využít žádnou z chytrých funkcí, jako je třeba zpětné přehrávání pořadů, videotéka a další. CA modul můžete použít, pokud váš televizor obsahuje CI+ slot a DVB-C tuner.

CA modul poskytujeme pouze formou pronájmu za měsíční poplatek 70 Kč měsíčně. Poplatek za TV tarif se liší podle toho, jaký si vyberete.

Obsah balení:

  • 1x CA modul od společnosti SmIT pro DVB-C vysílání (dekóduje MPEG-2 a MPEG-4 vysílací formáty v šifrovacím systému Conax)
  • 1x originální dekódovací Conax kartu (může být v modulu již zasunuta)
  • Návod k použití a rychlé instalaci

Stáhněte si:

Mohlo by se vám hodit:

Jak CA modul můžu získat, jak to je s kompatibilitou a podporou?

Jak CA modul získám, na co si dát pozor?

  • CA modul nabízíme pouze ve formě pronájmu tohoto zařízení. Zaregistrování vlastního CA modulu není možné.
  • CA modul a dekódovací karta tvoří neměnný pár, aby nemohlo docházet k nelegálnímu kopírování karet a znevýhodňování ostatních zákazníků. Proto není možné kartu vkládat do jiných modulů nebo zařízení.
  • Pokud využíváte více televizorů, každá TV by měla být zapojena k samostatné účastnické zásuvce. Při využití rozbočovačů nebo jiných vlastních prvků na domácích rozvodech nemůžeme zaručit kvalitu poskytovaného signálu.
  • Jediným aktuálně dodávaným zařízením je CA modul SmIT. Dříve bylo možné CA modul pořídit také od společnosti LICA, tyto CA moduly stále fungují, nicméně neprovádíme u nich servis a není je možné nově získat. Můžete nás však v rámci servisu požádat o výměnu za aktuálně dodávaný CA modul v souladu s aktuálními pravidly a ceníkem.

Co musí podporovat moje TV, abych mohl CA modul využít?

  • Váš televizor musí obsahovat CI+ slot a obsahovat DVB-C tuner.

Jak to je se zprovozněním CA modulu a technickou podporou?

  • Pokud se rozhodnete používat CA modul, je třeba počítat s tím, že naladění TV, seřazování kanálů a další nastavení je potřeba provést přímo ve vaší televizi a naše technická podpora vám s tím dokáže pomoct jen obecně, protože každá TV má jiné prostředí a způsob ovládání. V případě dotazů vám doporučujeme využít návod k vaší TV nebo můžete kontaktovat podporu výrobce vaší TV. Informace k naladění programů najdete dále na této stránce.
  • Nabídka TV stanic a rozhlasu se časem mění. Pokud vaše TV nepodporuje automatickou aktualizaci dostupných kanálů, bude potřeba jednou za čas zopakovat ruční ladění TV a rozhlasových stanic.

Jak CA modul vložím do TV a zapojím?

  • CA modul vkládáte přímo do svého televizoru. Samotnou TV pak jednoduše propojíte pomocí koaxiálního kabelu s vaší účastnickou zásuvkou (se zdířkou označenou jako TV).
  • Při objednání služeb si vybíráte mezi samoinstalací nebo instalací technikem. Doporučujeme vám vybrat si bezplatnou samoinstalaci, zprovoznění CA modulu zvládnete pomocí jednoduché příručky, kde je celý postup popsaný. V případě potíží nás můžete kontaktovat a pomůžeme vám na dálku.
  • Pokud si přesto netroufáte zařízení samostatně zprovoznit, můžete zvolit variantu asistované instalace technikem. Tento způsob instalace je zpoplatněný podle aktuálního ceníku a poplatek vám naúčtujeme v nejbližším měsíčním vyúčtování.

Jak mám provést automatické ladění TV kanálů?

  • Většina přístrojů za pomoci automatického ladění vyhledá všechny kanály z naší programové nabídky. Budete však potřebovat nastavit správné vstupní parametry, aby TV vyhledávala stanice v odpovídajícím pásmu.
  • Pokud pouze přelaďujete kvůli absenci některého kanálu v nabídce vaší TV, můžete tento postup využít také. Jen počítejte s tím, že pokud jste si dříve vytvořili seznamy s vlastním řazením programů, TV po dokončení ladění velmi pravděpodobně automaticky nastaví výchozí pořadí stanic. Pokud nechcete znovu seřazovat programy, poohlédněte se v menu přijímače, zda je k dispozici volba automatické aktualizace kanálů, která zpravidla jen přidá nově vyhledané stanice do stávajícího seznamu. Můžete také vyzkoušet ruční přidání kanálu.
  • S ohledem na to, že existuje mnoho značek a typů televizorů, není možné připravit univerzální návod pro všechny. Konkrétní informace k naladění programů najdete v návodu ke své TV. Zde uvedený postup pracuje s obecnými názvy a od nabídky ve vaší TV se proto může mírně lišit.
Ověřte stav koaxiálního kabelu.

Pro správné fungování TV by koaxiální kabel neměl být nikde přelomený, neměl by vést přes práh, kde by mohl být vystavován námaze, jeho koncovky by měly být v pořádku a pevně držet. Máte-li pochybnosti o jeho dobrém stavu, proveďte výměnu za nový kabel.

Propojte TV a účastnickou zásuvku koaxiálním kabelem.

Na účastnické zásuvce je potřeba využít zdířku označenou jako „TV“. Správný vstup na vaší TV by měl být označený jako CoaxAntenna (AIR), CableANT IN apod. Pozor, pokud byste na své TV našli více vstupů, přesvědčte se, že koaxiál zapojujete do zdířky pro kabelovou televizi. Zasunutí kabelu do vstupu určeného pro satelitní tuner by způsobilo, že přístroj kanály nenaladí.

Minimálně pro naladění odstraňte případný rozbočovač.

Máte-li doma více TV, které budete připojovat k jedné účastnické zásuvce, odstraňte alespoň pro provedení naladění kanálů z vedení pasivní rozbočovač (TV připojte napřímo k účastnické zásuvce). Rozbočovač by mohl způsobit útlum a u citlivějších tunerů by se nemusely kanály dohledat.

Podle návodu k TV najděte automatické ladění kanálů a spusťte ho v režimu digitální TV přijímané přes kabel.

TV se obvykle ptá na typ kanálů - vyberte digitální a u režimu programu (antény) vyberte kabel / DVB-C. Během několika minut se po úspěšném dokončení obvykle zobrazí přehled naladěných televizních a rozhlasových stanic. U některých typů TV se nemusí napoprvé podařit vyhledání všech stanic, pokud je v menu volba ladění podle normy země nastavená na Českou republiku. Pokud to vaše TV umožňuje, vyberte v takovém případě jinou zemi, například Finsko, Švédsko nebo Irsko.

Pokud budete chtít využít automatické ladění s ručním zadáním startovacích hodnot (rychlé ladění), zadejte tyto údaje:

  • počáteční (startovací) frekvence: 538 MHz (538 000 KHz)
  • modulace: 64 QAM (při potížích zkuste 256 QAM)
  • přenosová rychlost (symbol rate): 6 900

Jak můžu ručně přidat kanál?

  • Sestava TV kanálů se v průběhu času může s ohledem na optimalizace nebo zařazení/vyřazení některých TV stanic změnit. Většina TV podobné situace umí vyřešit samostatně a do stávajícího seznamu programů změny promítnout bez zásahu uživatele, u některých je potřeba zapnout automatickou aktualizaci nebo kanály doladit.
  • Ručním vyhledáním změn kanálů po jednotlivých frekvencích se obvykle vyhnete zpřeházení uložené programové nabídky, jak tomu bývá u automatického ladění, nelze to však zaručit ve všech případech. Záleží vždy na způsobu, jakým je přístroj zařadí do nabídky, někdy se však celkovému přeladění přijímače nevyhnete.
  • S ohledem na to, že existuje mnoho značek a typů televizorů, není možné připravit univerzální návod pro všechny. Konkrétní informace k naladění programů najdete v návodu ke své TV. Zde uvedený postup pracuje s obecnými názvy a od nabídky ve vaší TV se proto může mírně lišit.
Nejprve ověřte, jestli TV kanály, které postrádáte, patří do vámi předplacené programové nabídky.

Aktuální nastavení svých služeb můžete najít v samoobsluze Můj Vodafone. Seznam TV programů v jednotlivých TV tarifech je k dispozici na našich stránkách.

V tomto dokumentu naleznete seznam všech aktuálně vysílaných rozhlasových a televizních programů v pásmu DVB-C (digitální kabelové televize) rozdělených do tzv. multiplexů (balíků kanálů vysílaných na společných frekvencích).

Vyhledejte si TV kanál, který chcete naladit, zapište si frekvenci a modulaci odpovídajících multiplexů, údaje budete potřebovat v dalších krocích.

Frekvence je udávána v MHz nebo KHz (například 738 MHz = 738 000 KHz), modulace je například 64 QAM.

Podle návodu k TV najděte ruční ladění kanálů.

Obvyklá cesta je přes položku vysílání, nastavení kanálů a ruční ladění. Zpravidla se zobrazí seznam naladěných multiplexů s možností na nich aktualizovat (vyhledat) změny kanálů nebo přidat nový multiplex (zadat frekvenci). Vždy volte ladění digitálních kanálů ve standardu kabel (DVB-C).

Pokud potřebujete multiplex přidat, zadejte jeho odpovídající frekvenci, modulaci a přenosovou rychlost.

Údaj o frekvenci a modulaci získáte z dokumentu s frekvenčním přehledem stanic, přenosová rychlost je vždy 6900.

Seznam TV kanálů se mi sám od sebe změnil, co se stalo?

  • Důvodem může být úprava vysílacích frekvencí některých stanic, případně došlo ke změně v programové nabídce (došlo k zařazení nebo vyřazení některých stanic).
  • Zapnutá funkce automatické aktualizace kanálů může způsobit změnu pořadí, totéž se pak někdy stává i v případech přeladění, po uvedení přístroje do továrního nastavení nebo po aktualizacích softwaru. Pokud se tomuto stavu chcete vyhnout, vypněte automatickou aktualizaci programů v menu TV a změny v nabídce provádějte ručně nebo konzultujte možnost zálohy vámi vytvořených seznamů s technickou podporou výrobce.

Můžu při používání CA modulu používat HBB TV (červené tlačítko)?

Ano, pokud vaše TV podporuje funkci HBB TV a máte svou televizi připojenou k internetu, můžete tuto funkci ve spojení s CA modulem využívat. Pro podrobnosti se prosím podívejte do návodu ke svému televizoru.

Co mám dělat, pokud pořady hrají v cizím jazyce?

  • K této situaci může dojít zpravidla u stanic nebo pořadů, kde je přenášeno více jazykových stop. V menu vašeho televizoru je obvykle možné nastavovat jazyk pro konkrétní stanici nebo definovat primární a sekundární jazykovou stopu pro všechny programy. Někdy se zvolí výchozí jazyk automaticky při instalaci zařízení podle zvolené země (v závislosti na typu a značce přijímače).
  • Zkontrolujte v menu TV, jestli je jako primární jazyk v obecném nastavení pro vysílání zvolená čeština (nebo vámi požadovaný jazyk), jako sekundární vyberte přijatelnou alternativu. U nejpoužívanějších značek TV se položka zpravidla nachází pod volbou KanályVysílání nebo Obecné, pak například v Možnostech zvuku. Konkrétní informace najdete v návodu ke své TV.
  • Pokud není vámi nastavený jazyk (primární nebo sekundární) ve vysílání k dispozici, zvolí TV obvykle výchozí jazyk pořadu.

Pokud vám výše uvedené rady nepomohly, zkontrolujte, jestli máte na TV aktivní podporu Dolby Digital v nastavení zvuku a vypněte ji. U některých zařízení totiž dochází k upřednostnění výběru takové jazykové stopy, která je vysílána v Dolby Digital bez ohledu na vámi zvolené jazykové preference.

Mějte přehled o svých službách díky aplikaci Můj Vodafone