Co je to koaxiální (anténní) kabel a jak vypadá účastnická zásuvka?

  • Koaxiální kabel (zkráceně koax nebo koaxiál, též méně přesně anténní kabel) je elektrický kabel s jedním vnějším vodičem ve tvaru válce a jedním drátovým nebo trubkovým vodičem uvnitř.
  • V kabelové síti slouží pro přenos elektromagnetického vlnění o vysokém kmitočtu (signál digitální televize a dat – internetu).
  • Používáte ho pro připojení vašeho televizoru, set-top boxu nebo modemu - jde o propojení mezi zásuvkou s kabelovými službami a vaším zařízením.
  • Pokud si budete pořizovat vlastní koaxiální kabel, měl by být nejméně dvojnásobně stíněný s impedancí (odporem) 75 Ohm a průměrem 5 mm.

Jaké typy koncovek koaxiálního kabelu existují?

Technici instalují do domácností několik typů účastnických zásuvek, pokud byste si tedy pořizovali vlastní kabel, vždy se podívejte, jaký typ účastnické zásuvky doma máte a podle toho vyberte kabel se správnými koncovkami.

IEC Male-Female

Používá se k propojení set-top boxu nebo TV přijímače s účastnickou zásuvkou.

F/IEC Male

Používá se k propojení set-top boxu nebo TV přijímače s účastnickou zásuvkou, která má pouze F-konektory opatřené závitem.

F-konektor

Slouží k propojení kabelového modemu s datovou zdířkou na účastnické zásuvce.

Redukce IEC Female - F Male

Alternativně lze místo kabelu F/IEC Male použít k propojení účastnické zásuvky se šroubovacím F-konektorem a set-top boxu nebo TV přijímače redukci přímo do zdířky na zásuvce. Průměr koncovky je 6,5 mm.

Jak vypadá účastnická zásuvka?

  • Účastnická zásuvka ve vaší domácnosti může vypadat různě, většinou se ale setkáte s typy, které můžete vidět na této stránce.
  • Zásuvka má obvykle 2 nebo 3 zdířky, podle toho se může lišit postup zapojení vašeho zařízení. Vše najdete v instalačním návodu k zařízení, které od nás máte.
  • Na přiložených obrázcích je u účastnických zásuvek označena zdířka pro TV vysílání, do které se zapojuje koaxiální kabel.

Zásuvka s IEC konektory
Zásuvka s F konektory

K čemu složí rozbočovač?

Pasivní rozbočovač je prvek na vnitřních rozvodech kabelové televize uvnitř domácností, který se nejčastěji připojuje přímo do účastnické zásuvky (případně před set-top box), zapojit ho ale můžete kdekoli na anténním (koaxiálním) vedení. Můžete díky němu zapojit více zařízení do jedné účastnické zásuvky.

  • Při použití rozbočovače je potřeba počítat s tím, že signál za rozbočovačem může být slabší a ve výsledku tak použití rozbočovače způsobí zhoršení kvality TV vysílání nebo internetu.
  • Při použití rozbočovače u vás doma vám proto nemůžeme zaručit plnou kvalitu námi poskytovaných služeb.

Tip: Místo pasivního rozbočovače doporučujeme připojit každý přijímač (set-top box nebo televizor) jednotlivě k samostatné účastnické zásuvce. Pokud tomu vaše domácí rozvody neodpovídají, kontaktujte nás, zařídíme vám potřebná rozšíření zásuvek za poplatek podle aktuálního ceníku. Další alternativou mohou být také aktivní (samostatně napájené) rozbočovače, které zároveň zesilují signál. Podobně jako u pasivního rozbočovače však nemůžeme kvalitu služeb při jeho využití garantovat. Výběr správného typu můžete konzultovat ve specializovaných obchodech s televizní a satelitní technikou.

Pasivní rozbočovač

Ukázka několika zástupců běžných plastových nebo kovových pasivních rozbočovačů.

Aktivní rozbočovač

Příklad aktivního rozbočovače/zesilovače ke 2 TV přijímačům nebo set-top boxům s propustností 40-862 MHz (tímto splňuje předpoklad pro korektní provoz kabelové televize).