Jak nejlépe nastavím domácí Wi-Fi a jak Wi-Fi funguje?

Připojení k internetu přes Wi-Fi síť je pohodlné a jednoduché. Aby vám vše fungovalo, jak má, je dobré znát alespoň základní informace k fungování Wi-Fi sítí.

 • Přes Wi-Fi připojíte svá zařízení bezdrátově - nemusíte natahovat žádné kabely.
 • Sílu Wi-Fi signálu ovlivňují různé překážky jako jsou zdi, kovové předměty, nábytek nebo třeba i velké zrcadlo. Abyste svou domácnost pokryli Wi-Fi signálem co nejlépe, je vhodné mít Wi-Fi modem umístěný uprostřed bytu. Pokud potřebujete signál rozšířit do vzdálenějších místností, využijte Vodafone Super Wi-Fi. Obecně pro rozšíření Wi-Fi signálu mohou pomoct opakovače Wi-Fi signálu (Wi-Fi repeatery) nebo v jiné části bytu zapojení dalšího Wi-Fi routeru.
 • Je třeba počítat s tím, že nejvyšší rychlosti vždy dosáhnete při připojení počítače síťovým kabelem. U Wi-Fi připojení dochází z povahy technologie ke ztrátám rychlosti.
 • Máte v blízkém okolí hodně sousedů? Wi-Fi sítě se mohou vzájemně rušit. Přečtěte si k tomu více.
 • Pokud se vám zdá vaše připojení pomalé, postupujte podle tohoto průvodce.

Jak můžu změnit nastavení své Wi-Fi sítě (název, heslo a další parametry)?

Informace najdete v návodu ke svému Wi-Fi modemu nebo Wi-Fi routeru. Pro námi prodávané modemy jsme připravili postupy "krok za krokem", dohledáte je podle názvu modemu v této sekci Centra péče.

Jak se liší Wi-Fi 2,4 GHz a Wi-Fi 5 GHz?

Wi-Fi 2,4 GHz

 • Jedná se o starší technologii, podporuje ji proto prakticky každé zařízení, které se umí k Wi-Fi sítím připojit.
 • Výhodou této frekvence je větší dosah vysílaného Wi-Fi signálu.
 • Nevýhodou jsou nižší rychlosti připojení (v praxi dosáhnete obvykle na desítky Mbit/s) a větší náchylnost k rušení od okolních Wi-Fi sítí.

Wi-Fi 5 GHz

 • Wi-Fi na frekvenci 5 GHz nepodporují všechny přístroje (modemy/routery i přijímací přístroje, jako jsou telefony, notebooky a další). Proto je důležité věnovat pozornost technickým parametrům zařízení, která doma připojujete k internetu.
 • Výhodou této frekvence jsou vysoké rychlosti připojení (v praxi můžete dosahovat i několika stovek Mbit/s). Navíc je jen malá šance, že by vaši Wi-Fi síť rušila síť od sousedů.
 • Nevýhodou 5GHz Wi-Fi sítě je menší dosah takové sítě. U větších bytů nebo domů je třeba počítat s tím, že 5GHz Wi-Fi síť celou domácnost nepokryje.

Jakou síť bych si měl doma nastavit?

 • Obvyklé je, že máte doma na svém Wi-Fi modemu povolené oba typy sítí (pokud to podporuje). Pokud si obě Wi-Fi sítě pojmenujete odlišně (například k 5GHz Wi-Fi přidáte k názvu ještě označení 5G), budete moct jednoduše určit, ke které Wi-Fi se má připojit ten který přístroj.
 • Pro počítače, chytré TV nebo třeba herní konzole je výhodné zvolit 5 GHz Wi-Fi síť, pokud jsou dostatečně blízko vašemu Wi-Fi modemu. Na těchto zařízeních budete pravděpodobně potřebovat nejvyšší rychlosti připojení a většinu času budou na jednom místě.
 • Naopak pro mobilní telefony můžete volit 2,4GHz Wi-Fi síť, aby se vám ve vzdálenějších částech domácnosti z Wi-Fi sítě neodpojovaly.
 • V každé domácnosti je však situace jiná, proto berte naše tipy jako doporučení, která ale nemusejí platit beze zbytku pro každou domácnost.

Jak zjistím, jestli můj počítač podporuje Wi-Fi na 5 GHz?

Informace o podporovaných technologiích najdete ve specifikacích od výrobce. Pokud je nemáte k dispozici, můžete v počítačích se systémem Windows využít následující návod. S ohledem na verzi systému se může postup mírně lišit. V případě pochybností vám doporučujeme pro další informace kontaktovat podporu prodejce nebo výrobce.

Klikněte na nabídku Start a přes vyhledávací pole vyhledejte Správce zařízení a klikněte na tuto nabídku.

Pomoc vám může také tento návod.

Rozbalte položku Síťové adaptéry.

Zde uvidíte zařízení, která souvisejí s bezdrátovými technologiemi.

Najděte síťový adaptér, který má v názvu obsažené slovo Wireless (bezdrátový). Dvojitým poklepáním myši otevřete podrobnosti k němu.

Na kartě Upřesnit hledejte v části Vlastnosti položky, které souvisejí s 5GHz Wi-Fi. Pokud je najdete, zařízení podporuje Wi-Fi na frekvenci 5 GHz.

Jak se na svém zařízení připojím k Wi-Fi?

Informace o výchozím nastavení vaší Wi-Fi sítě (názvu sítě a heslu pro připojení) najdete obvykle na štítku na modemu. Pro námi prodávané modemy jsme připravili postupy "krok za krokem", dohledáte je podle názvu modemu v této sekci Centra péče.

Mějte přehled o svých službách díky aplikaci Můj Vodafone