Co je HDMI a ethernetový kabel?

K čemu slouží HDMI kabel?

  • HDMI kabel slouží pro přenos digitálního obrazu a zvuku ze set-top boxu do televizoru. Doporučujeme využít HDMI kabel, který od nás dostanete v balení se set-top boxem. Při využití nekvalitního HDMI kabelu může dojít k potížím se sledováním TV.
  • Pokud vlastníte domácí kino nebo AV receiver/zesilovač a zvuk chcete z televize reprodukovat jeho prostřednictvím, můžete některé set-top boxy propojit se zesilovačem pomocí optického kabelu S/PDIF (tzv. Toslink). Vyhnete se tak nárůstu zpoždění mezi obrazem a zvukem, které při jiném způsobu zapojení může vzniknout. Zvuk se pak přenáší optickým kabelem do receiveru, který audio signál zpracuje a posílá do reprosoustav, video signál pak vedete kabelem HDMI ze set-top boxu do televizoru, který ukáže obraz. Tento typ připojení podporuje například HD Mediabox.

HDMI kabel
Toslink

Co je ethernetový (síťový) kabel?

  • Výraz ethernet vymezuje soubor technologií pro datový přenos po síťových a optických kabelech, pro naše účely si vystačíme s označením pro kroucenou dvojlinku (neboli tzv. ethernetový/síťový/LAN kabel).
  • Pomocí ethernetového kabelu připojujete svůj set-top box k modemu a díky tomu můžete využít chytré funkce, jako je třeba zpětné sledování pořadů nebo videotéka.
  • Existuje řada typů síťových kabelů lišících se vzájemně podle toho, jaké přenosové rychlosti podporují. Pro potřeby set-top boxu stačí ethernetový kabel s označením Cat5/Cat5e, který najdete přímo v balení. Kdybyste potřebovali kabel vyměnit/prodloužit, pořídíte ho v prakticky každém obchodu s elektronikou nebo výpočetní technikou. Šikovnější uživatelé si mohou pomocí tzv. krimpovacích kleští kabel libovolné délky zhotovit sami.
  • Některé nově postavené byty nebo domy se během realizace elektroinstalace vybavují do každé místnosti takzvanými ethernetovými zásuvkami (s konektory RJ-45). Díky tomu pak snadněji připojíte svůj set-top box k internetu i v případě, že máte modem umístěný daleko od své televize.
Ethernetový kabel
Ethernetová zásuvka