Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

19. října 2022

Vodafone odstřihl od plynu část kanceláří. Spoří emise, suroviny i náklady

Proč teplo vypouštět do vzduchu, když jej lze zpracovat? V situaci, kdy rapidně rostou nároky na ekologii i ceny energií, Vodafone zcela odstřihl od plynu část mimopražských kanceláří. Firma tímto krokem sníží celkovou spotřebu plynu o 12 % a šetří tak nejen náklady, ale i přírodní zdroje.

Vodafone provozuje velké datové centrum, které je třeba neustále chladit a odvádět přebytečné teplo ven. Ve stejné budově se přitom nachází i kanceláře, které donedávna vytápěla plynová kotelna. Nyní zajišťuje vytápění kanceláří čerpadlo napojené na stávající rozvod topení. Tento krok povede ke snížení celkových emisí Vodafonu v České republice o 40 tun a jedná se tak o další krok na cestě k uhlíkové neutralitě, které firma plánuje dosáhnout v roce 2040. Řešení je unikátní, a to i v rámci všech zemí globální Vodafone Group. 

Projekt je nyní ve zkušebním provozu a kromě toho, že si zařízení samo na sebe vydělá, ukončili jsme tímto spalování plynu v jedné z našich velkých lokalit. Tepelné čerpadlo nám umožňuje snížit spotřebu nejen ve firmě, ale přeneseně v ČR a v Evropě,“ říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu. 

Vodafone spoří i elektřinu 

Omezení spotřeby energií se ale zdaleka netýká jen mimopražských kanceláří. Centrála Vodafonu v pražských Stodůlkách sídlí v takzvané chytré budově s certifikací Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). Ten je udělován stavbám, které významným způsobem šetří životní prostředí.  

Pro řízení optimální teploty a spotřeby energií je zde využívána řada zdánlivě drobných opatření, která ale v celkové spotřebě mají nezpochybnitelné výsledky. Pomáhá například systém dvojích rolet, které reagují na denní světlo, optimalizovaná klimatizace nebo automatické vypínání světel. Chytrá řešení pak nabízí Vodafone i svým zákazníkům, kteří si mohou pořídit například aplikaci Chytrá budova, která umožňuje sledovat obsazenost nemovitosti nebo třeba efektivně nastavit vytápění.

Otázka energií je v dnešní době naprosto zásadní. Zdaleka přitom nejde jen o náklady, ale i o budoucnost celé naší planety. Jsme rádi, že chytrá řešení využíváme my sami a zároveň můžeme k šetrnější spotřebě pomáhat i našim zákazníkům,“ dodává Zuzana Holá. 

 

Vodafone přechází na auta s hybridním a elektrickým pohonem

Využíváme stovky služebních vozů a firemní flotila právě letos prochází výraznou proměnou.