Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám Kontakt

12. června 2023

Berete si na zahraniční dovolenou mobil? Přinášíme přehled, jak je to s voláním nebo daty

Kromě zabalení všech nezbytností řeší lidé před dovolenou důležitou otázku. Kolik zaplatí během dovolené v cizině za volání a data? Přinášíme aktuální přehled, jak je to s voláním, SMS a datovým roamingem v oblíbených dovolenkových destinacích.

Každý rok Češi využívají mobilní internet více, a to i na cestách do zahraničí.  Před odjezdem na dovolenou se ale vyplatí myslet na zdánlivou maličkost, která může ušetřit spoustu nervů roaming. Ten je u Vodafonu možné jednoduše aktivovat v samoobsluze Můj Vodafone, případně jen zkontrolovat, že je již aktivní. Samotná aplikace nespotřebovává placená data a je tak možné ji bezstarostně využívat i během cestování.   

Ceny volání, SMSkování a datování se dále liší podle cílové země. Ve většině tradičních dovolenkových destinací si turisté lámat hlavu nemusí, platí totiž za mobilní služby úplně stejně, jako by seděli doma ve svém obývacím pokoji. 

Roaming v EU: V Chorvatsku a Itálii jako doma 

Mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů i nadále patří Itálie, Chorvatsko nebo Řecko.  Pro všechny cestovatele do těchto zemí je skvělou zprávou, že roaming v Evropské unii nestojí nic navíc. Na celém území takzvaného Evropského hospodářského prostoru zákazníci volají, SMSkují a datují za ceny jako doma. U neomezených tarifů Vodafone navýšil datový balíček (FUP) v roamingu na parádních 70 GB.  

Země EU řadíme do tzv. Zóny 1. Patří mezi ně stále i Velká Británie, Kanárské ostrovy, ale také třeba karibský ostrov Guadeloupe. Na webových stránkách je pak k dispozici přehledný seznam zemí, kde se volá a datuje jako doma. 

Volání a data mimo EU v Turecku, Egyptě nebo Tunisku 

Dovolená u moře ale nemusí být jen co by autem dojel. Telefonovat nebo využívat mobilní data potřebují i cestovatelé do vzdálenějších dovolenkových destinací, třeba do Turecka, Egypta, Tuniska nebo třeba do Vietnamu či Austrálie.  

Pro ty, kteří mají služby od Vodafonu, platí v takovém případě roamingové ceny tarifu World Roaming pro Zónu 2. Za minutu odchozího hovoru z prosluněné pláže zaplatí 30,52 Kč, SMS vyjde na 9,68 Kč a 1 MB dat bude stát 7,70 Kč. Zaplatí i za příchozí hovor, minuta vyjde na 17,81 Kč.

Roaming umožní volat a datovat i z exotiky 

V českých domácnostech už dávno není raritou cestování za exotikou. Destinace jako Bali, Thajsko, Jižní Amerika spadají do takzvané Zóny 3. Cena odchozích hovorů je zde 61,01 Kč za minutu, SMSka stojí 14,52 Kč a 1 MB dat vyjde na 302,50 Kč. Za minutu příchozího hovoru zákazník zaplatí 35,59 Kč. To platí i pro cestování na výletních lodích, trajektech nebo v letadlech. V exotických zemích proto doporučujeme náš Roaming na den. Za 199 korun získá zákazník 500 MB dat, příchozí hovory má zdarma a v případě neomezených tarifů i neomezené volání do ČR a na čísla v zemi, kde se nachází. U ostatních tarifů je to podle počtu volných minut. Cena za 1 MB dat pak vychází na desítky haléřů a jde o nejlepší nabídku na trhu.

Odpovědi na nejčastější otázky zákazníci naleznou na speciální stránce věnované roamingu. Užitečné mohu být i tipy, co dělat, pokud roaming nefunguje. 

Věděli jste, že...

  • Zákazníci Vodafonu mají automaticky nastavený tarif World Roaming. Změnu na tarif Roaming na den je možné udělat v samoobsluze Vodafone.
  • Pro všechny zákazníky automaticky nastavujeme roamingový datový limit na 1 300 Kč. Každý si ho případně může snížit nebo zvýšit a nehrozí tak, že by někdo omylem utratil tisíce korun.
  • Pro výhodnější datový roaming můžete využít speciální datový balíček Připojení ze zahraničí. Nevíte, jaký tarif zvolit? Použijte naši Roamingovou kalkulačku. 
  • Ostrov Kypr ve Středozemním moři patří z části do Evropské Unie, severní část však patří Turecku. Podívejte se, kde se budete pohybovat, a podle toho vyberte vhodný roamingový tarif.