Co je to IP adresa a nabízí Vodafone IPv6?

 • IP adresa je základní identifikátor každého počítače připojeného k internetové síti. Stejně tak ale může mít IP adresu i jiné zařízení – třeba váš mobilní telefon nebo tablet.
 • IP adresu má také každý webový server, tu si ale naštěstí nemusíte pamatovat, protože ji znají DNS servery. Stačí vám do adresního řádku zadat www.vodafone.cz, DNS server si pak vyhledá, že tyto stránky se nacházejí na IP adrese 217.77.163.138 a požadavek na načtení stránky pošle tam, kam má.
 • IP adresa se udává ve formě unikátního číselného kódu, který může mít třeba tuto podobu: 27.188.131.63.
 • Svou aktuální IP adresu a používaný IP protokol můžete zjistit, když navštívíte stránku www.mojeip.cz. Pokud máte dynamickou IP adresu, bude se vaše IP adresa časem měnit. V případě pevné IP adresy zůstává stále stejná.

Co jsou protokoly IPv4 a IPv6?

 • Internetový protokol – běžně nazývaný IP – je sada dohodnutých norem, které stanoví způsob, jakým internet funguje. Byl oficiálně zaveden v roce 1982 a zajišťuje, aby technická pravidla, na kterých je internet založen, byla po celém světě stejná.
 • IPv6 (internetový protokol, verze 6) je nová generace čísel internetového protokolu a jedná se v podstatě o vylepšení IP verze 4 (IPv4). Byl zaveden hlavně z toho důvodu, že celkový počet unikátních adres u protokolu IPv4 už nestačil dnešním podmínkám. IPv6 adres je k dispozici ohromné množství, přesněji 2^128, což je přes 340 tisíc kvintiliard (číslo 34 a za ním 37 nul).
 • IPv4 adresu a IPv6 adresu rozlišíte na první pohled. Příkladem IPv4 adresy je 192.168.0.1, příkladem IPv6 adresy je 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334.

Za jaké situace u Vodafonu dostanu IPv6 adresu?

 • Protokol IPv6 podporujeme v celé pevné i mobilní síti. Pokud to je možné, vaše zařízení dostane přidělenou IPv6 adresu.
 • IPv6 funguje v režimu dual-stack (u pevné koaxiální sítě dual-stack lite), to znamená, že zařízení obdrží současně IPv4 a IPv6 adresy a pokud by zařízení IPv6 nepodporovalo, tak dostane pouze IPv4 adresu. Nemusíte se tak bát, že by vám připojení nefungovalo.
 • Pokud využíváte veřejnou pevnou IP adresu nebo chcete používat modem v režimu bridge, vždy musíte mít nastavený protokol IPv4.

Ověřovací stránka mi hlásí, že IPv6 nemám, jak to můžu změnit?

Jestli máte k dispozici připojení přes IPv6 můžete jednoduše otestovat otevřením této stránky. Pokud IPv6 adresu nemáte, důvody mohou být:

 • Používáte u nás pevnou IP adresu - tu poskytujeme pouze s protokolem IPv4. Stejně to platí, pokud náš modem máte v režimu bridge a za něj zapojujete vlastní router.
 • Vámi používané zařízení (modem, telefon, tablet...) podporuje pouze IPv4 - v tom případě automaticky využíváte protokol IPv4, aby vám připojení správně fungovalo.
 • Ve svém zařízení nemáte připojení přes IPv6 povolené - v některých modemech, telefonech a dalších zařízeních je potřeba podporu IPv6 zapnout. Informace najdete v návodu ke svému zařízení. V Android telefonech může pomoct úprava v sekci Nastavení - Mobilní sítě - Přístupový bod pro internet, kde v protokolu přístupového bodu vyberete možnost "IPv4/IPv6", pokud je dostupná.
 • Váš telefon nebo tablet si stahuje síťové nastavení automaticky a zatím pro něj není nastavení pro IPv6 připravené - tento typ nastavení využívají zařízení od Applu, ale také Android zařízení. V tomto případě je potřeba počkat, k aktualizacím operátorských nastavení dochází několikrát ročně. Jakmile se vám stáhne nové nastavení, IPv6 budete mít dostupné.

Mějte přehled o svých službách díky aplikaci Můj Vodafone