Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

18. listopadu 2021

Co s telefonem, který dosloužil? Jeho recyklací můžete podpořit například boj proti domácímu násilí nebo aplikaci Záchranka

Jedna tuna odpadu. Právě takové množství s sebou nese těžba materiálu, výroba a kompletace průměrného mobilního telefonu. A pokud skončí v koši, dochází pak k uvolňování toxických látek do životního prostředí - až 40 % nebezpečného olova na skládkách pochází právě z elektroodpadu. Co ale udělat s telefonem, který už neslouží, a jak přitom navíc pomoci dobré věci?

Přestože se na první pohled zdá, že jeden nepoužívaný mobil doma nic neznamená a místa zase tolik nezabere, je jasné, že jeho recyklace je energeticky i materiálově prospěšná. V současnosti se v našich domovech „povaluje“ několik milionů nepoužívaných mobilních telefonůTo je už významné množství – pokud by se dostalo k recyklaci, významně by se ušetřily náklady na těžbu mnoha materiálů. 

Každý, kdo své nepotřebné zařízení odevzdá k recyklaci na pobočce Vodafonu, přitom může kromě planety přispět i další dobré věci. Peníze z recyklace totiž putují na podporu společensky prospěšných projektů Nadace Vodafone, například aplikace ZáchrankaEcho, nebo Bright Sky, která je určena pro oběti domácího násilí.  

Pokud navíc svůj vysloužilý telefon odevzdá zákazník na pobočce Vodafonu od 15. do 29. listopadu 2021, získá tak slevu na nákup nového zařízení až do výše dva tisíce korun. Vodafone totiž využil období, kdy většina obchodníků žije akcí Black Friday, a rozhodl se zvýhodněné nabídky spojit právě s podporou recyklace telefonů. V rámci akce Eco Pátek tak motivuje své zákazníky, kteří si chtějí pořídit nové zařízení, dodatečnou slevou za odevzdání jiného zařízení k recyklaci.  

Proč končí mobily v šuplíku? 

Zhruba dvě třetiny lidí v současné době mění své přístroje z důvodu pořízení novějšího modelu, nikoliv kvůli poruše. Mnozí si také odmítají připustit, že by věc v řádu několika tisíců korun měli jen tak odevzdat. Jiní si i nefunkční mobily ponechávají naopak z nostalgie, třeba jako vzpomínku na vůbec první pořízený či používaný mobil. Vysloužilé mobily končí v šuplících ovšem i coby potenciální zábava pro děti či vnoučata.  

Starší telefony schraňovala pro své děti i Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu. „Vždy jsem se snažila používat telefon co nejdéle. Ve chvíli, kdy člověk odkládá starý, ale ještě funkční telefon, má většinou představu, že ho po něm využije někdo další. Já si bláhově myslela, že starým smartphonem udělám za nějakou dobu radost dceři. A spletla jsem se, velmi rychle se ukázalo, že potřeby dětí v souvislosti s mobilním telefonem jsou úplně jiné. Stejně tak se dotykový telefon ještě s malým displejem a slabou baterií neosvědčil ani pro babičku,“ popisuje Zuzana.  

Protože se Vodafone zapojil do letošního ročníku akce #GivingMobile v rámci neziskového projektu REMOBIL, mohla Zuzana nepotřebný mobil odevzdat do sběrného boxu přímo vkanceláři a opět tak podpořit projekty Nadace Vodafone, na které výtěžek z recyklace putuje.  Akce #GivingMobile  přitom probíhá v desítkách firem, ve kterých se Remobil za podpory Vodafonu snaží o osvětu, a výtěžek z recyklace s výjimkou vodafonní sbírky poputuje již tradičně na podporu Jedličkova ústavu. Do současné doby REMOBIL celkově sebral již 50 tisíc nepotřebných mobilů a tím vybral půl milionu korun na charitativní účely. 

Aby přístroj dlouho sloužil 

Poptávka po nových přístrojích se zvyšuje - ve srovnání s propadem prodejů mobilních telefonů v důsledku koronavirové pandemie v roce 2020 se trh v zvedl o dvanáct procent. Nvšichni ale chtějí svůj telefon měnit každé dva roky. Ať už je za tímto rozhodnutím snaha šetřit planetu, nebo spíše vlastní peněženku, existuje několik jednoduchých zásad, jak životnost telefonu prodloužit.  

Když už si nový telefon pořizujete, je dobré zaměřit se na jeho životnost. Vodafonu může pomoci takzvaný EcoRating, tedy nezávislý systém hodnocení dopadu telefonů na životní prostředí, kde je možné sledovat i jednotlivé parametry, jako je třeba opravitelnost. Velkou službu také udělá ochranné sklo nebo kryt. 

Důležité je správné nabíjení. Ideální je zařízení nabíjet v rozsahu 20 až 80 % kapacityaby baterie nedostávala zabrat zbytečnými extrémy. Než se zdánlivě nefunkčního telefonu zbavíte, zkontrolujte také, jestli náhodou nestačí baterii pouze vyměnit. 

Více o skrytých dopadech mobilních telefonů na životní prostředí se dočtete třeba v tomto článku na webu Greenpeace.