Co je Eco Rating?
Eco Rating je jednotný bodovací systém, který sleduje vliv mobilních telefonů na životní prostředí. Hodnotí jejich dopady a udržitelnost už od získávání materiálů, přes výrobu, přepravu, používání až po likvidaci a recyklaci.
Vylepšili jsme bodovací systém Eco Ratingu. Telefony hodnocené od 1. ledna 2023 proto nelze srovnávat s telefony uvedenými na trh před tímto datem.
Bodovací systém
Eco Rating hodnotí vliv chytrých i tlačítkových telefonů na životní prostředí po celou dobu jejich životního cyklu. Hlavním ukazatelem je celkové skóre, které vyjadřuje komplexní dopad zařízení na naši planetu a společnost.
Výrobky s nejvyšším skóre ve škále 1-100 jsou k životnímu prostředí nejšetrnější. Čím víc se tedy skóre blíží k hodnotě 100, tím menší je dopad telefonu. Je to tedy nejdůležitější ukazatel pro orientaci, pokud zvažujete nákup zařízení s nejnižší ekologickou stopou.
Eco Rating hodnotí vliv zařízení v následujících oblastech
Od získávání surovin přes výrobu, balení a přepravu, až po životnost při používání a efektivitu, s jakou lze zařízení na konci jeho životního cyklu recyklovat.
Metodika hodnocení Eco Rating
Vodafone Eco Rating využívá pro hodnocení dopadu zařízení na životní prostředí informace od výrobců mobilních telefonů. Hodnocení probíhá na základě kombinace 13 různých environmentálních indikátorů a 6 různých materiálových kritérií. Výsledkem je unikátní skóre pro každé analyzované zařízení.
Naši metodiku jsme vyvinuli na základě již existujících osvědčených postupů v hodnocení vlivu na životní prostředí a příslušných norem a pokynů (směrnice EU, normy ITU-T, ETSI a ISO). Zároveň jsme zavedli nová vlastní kritéria.
Aktualizovaná metodika od 1. ledna 2023
Po roce a půl od spuštění hodnocení Eco Rating jsme museli mírně aktualizovat jeho metodiku. Proč?
- Přibyly nové technologie u hodnocených zařízení (např. nové fotoaparáty).
- Máme více zkušeností, které jsme získali díky tomu, že jsme již ohodnotili více než 300 zařízení.
- Získali jsme zpětnou vazbu od zákazníků, operátorů, regulačních orgánů i od neziskových organizací.
Jaké jsou hlavní změny v metodice?
- Snížili jsme váhu u těch kritérií, která již většina zařízení podporuje.
- Přidali jsme body pro zařízení, která jsou vyrobena za pomoci obnovitelné energie, podporují delší životnost a mají vyšší míru recyklovatelnosti.
Kvůli rozdílům mezi oběma metodikami (před a po 1. lednu 2023) vznikl nový štítek označený „2023 Version 2“. Upozorňujeme, že zařízení hodnocená pomocí různých metodologií nejsou srovnatelná.
Další podrobnosti o nové metodice hodnocení Eco Rating (verze 2), platné od 1. ledna 2023, nebo o starší metodice platné do 31. prosince 2022, najdete na stránce https://www.ecoratingdevices.com/cz/.
Vybrané telefony s nejlepším hodnocením dle metodiky do 31. 12. 2022
5 fází životního cyklu mobilního telefonu
Suroviny
První fáze životního cyklu je získávání surovin a jeho dopad na životní prostředí. Příkladem je zlato pro konektory, lithium pro baterie, minerály pro kryty nebo vzácné suroviny pro displej. Čím více recyklovaných materiálů, a čím méně vzácných surovin, tím lepší bude Eco Rating.
Výroba
Výroba všech součástek mobilního telefonu a jejich následné složení. Mezi hlavní komponenty mobilního telefonu patří základní deska, baterie, displej, dotykový panel, anténa, fotoaparáty a kryt. Eco Rating ověřuje vliv celé výrobní fáze na emise C02 či spotřebu energií.
Doprava
Jakmile je telefon hotový, přichází fáze dopravy. Posílá se z místa výroby do Česka. Zde zohledňujeme hlavně vzdálenost a druh přepravy a jejich dopad na životní prostředí. Telefonům, které neputují přes celou planetu a nezanechávají uhlíkovou stopu, dáme vyšší Eco Rating.
Používání a náhradní díly
Telefon používáte několik let a každý si přeje, aby vydržel co nejdéle. Hodnotíme životnost a odolnost zařízení, možnosti jeho aktualizace a náročnost případných oprav. Zásadní je i jeho provozní dopad na životní prostředí, například spotřeba energie nebo efektivita nabíjení.
Konec používání zařízení
Telefon dosloužil a vy se ho rozhodnete vyhodit. V této poslední fázi posuzujeme ekologické dopady takového rozhodnutí, hlavně možnosti recyklace vzácných kovů a plastů. Zajímá nás také možnost renovace zařízení, tzn. jeho případný nový život a další využití.