Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

27. června 2022

Vodafone spustil mobilní privátní 5G síť ve ŠKODA AUTO

Mobilní privátní standalone 5G síť umožní ŠKODA AUTO dál digitalizovat výrobu i logistiku. Firma tak otestuje nejmodernější a nejbezpečnější mobilní technologii, ve které budou komunikovat roboti, stroje a senzory při výrobě automobilů. Privátní bezdrátová síť běží na frekvencích v licencovaném pásmu. Pro automobilku ji postavila společnost Vodafone a síť je integrována do stávající infrastruktury datové sítě mladoboleslavské továrny.

V jednom z největších výrobních závodů v České republice – v automobilce ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi se rozbíhá první komerční testovací standalone 5G síť. Standalone znamená, že jde o skutečně samostatně fungující 5G síť jak na rádiové části, tak v rámci hlavního systému neboli v jádru sítě (core). Všechny 5G sítě v České republice, které doposud byly uvedeny do komerčního provozu, jsou tzv. non-standalone, tedy jsou hybridem mezi generacemi technologií 4G (LTE) a 5G.

Nejbezpečnější a nejstabilnější způsob bezdrátového připojení

Mobilní privátní síť (MPN – anglicky Mobile Private Network) využívá stejné prvky infrastruktury jako veřejná mobilní síť s tím rozdílem, že svou mobilní privátní síť má firma instalovanou ve své lokalitě a dedikovanou pouze pro sebe. Jedná se tak o nejbezpečnější a nejstabilnější způsob připojení. Svou bezpečností a flexibilitou MPN předčí i připojení přes Wi-Fi.

Mobilní privátní sítě využijí především firmy, které potřebují bezdrátově připojit zařízení, na kterých je závislý celý výrobní nebo digitalizační proces. Síť je navržena a dále upravována podle individuálních potřeb zákazníka, především se jedná o parametry přenosových rychlostí, latence, spolehlivosti a dostupnosti celého systému.

Parkování vyrobených aut bez zásahu řidiče

„Máme požadavky od jednotlivých oddělení na spolehlivou bezdrátovou komunikaci s vysokou dostupností. Mobilní 5G privátní síť nám pomůže například v automatizaci parkování aut. Vyrobená auta přemístíme na odstavné parkoviště bez zásahu řidiče pouze pomocí automaticky řízených vozíků. Mobilní privátní síť plánujeme využít i pro automatické nahrávání softwaru a nastavení vyráběného automobilu,“ říká Martin Polák, odborný koordinátor plánování datových sítí ŠKODY AUTO.

Mobilní privátní testovací 5G síť pro automobilku postavil Vodafone v rádiové i systémové části na technologiích společnosti Nokia. Dodané řešení bude vždy aktualizované po bezpečnostní i funkční stránce. Technologie je ve vlastnictví společnosti ŠKODA AUTO a je provozována s pomocí Vodafonu a technologického partnera Nokia. Správu MPN bude provádět ŠKODA IT.

„Nasazení 5G technologií probíhá ve veřejné telefonní síti v celé České republice. Vodafone je aktuálně jedničkou na trhu a 5G signálem pokrývá už přes 70 % populace. Firmy mohou 5G mobilní privátní síť nasadit ve své lokalitě a využít ji jako základní stavební kámen na cestě k digitalizaci. Protože právě stupeň digitalizace dnes významně ovlivňuje obchodní úspěch firem a jejich konkurenceschopnost,“ říká Veronika Brázdilová, viceprezidentka pro firemní zákazníky Vodafonu. A dodává: „Velmi si vážíme této strategické spolupráce se ŠKODA AUTO. Je to pro nás důležitý milník, který jen podtrhuje fakt, že jsme lídry v této oblasti na českém trhu.“


Vodafone podporuje podnikatele a nabízí nejžádanější služby v balíčku Digitální kancelář za méně než polovinu

Komunikovat a spolupracovat s kolegy, dodavateli a obchodními partnery v online prostředí mohou nyní firmy a podnikatelé za zvýhodněnou cenu. Balíček Digitální kancelář nabízí Vodafone od 348 Kč měsíčně a obsahuje datovou SIM kartu, bezpečnostní aplikaci CyberWall, licenci Microsoft 365 a k tomu USB modem za symbolickou 1 Kč. Efektivněji podnikat v digitálním prostředí se mohou zákazníci naučit v novém vzdělávacím kurzu ve Vodafone Digiakademii.