Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Co je to 5G?

5G je síť páté generace, která přináší superrychlý mobilní internet a zcela novou technologickou realitu. Oproti svému 4G předchůdci má výrazně vyšší kapacitu a nabízí skokové navýšení přenosové rychlosti s mnohem nižší odezvou.

5G umí bez problémů propojit nejen mobilní telefony, ale i vozidla, domácí spotřebiče, kancelářské přístroje a všemožná chytrá zařízení z oblasti internetu věcí (IoT), která si tak mezi sebou mohou vyměňovat data.

Co nás tedy díky 5G čeká?

Těšit se můžeme na rozmach chytrého průmyslu i rozšíření virtuální reality a umělé inteligence. Budoucnost přinese také inovace a digitální transformaci například v telemedicíně, pomůže k rozvoji projektů chytrých měst a usnadní i samořízení automobilů.

Výhody

Rychlost

Průměrná rychlost 5G sítě by mohla v budoucnu dosáhnout až 10 Gb/s. Stáhnout film v HD kvalitě tak nepotrvá déle než několik vteřin, zrychlí se aktualizace a instalace softwaru, náročné přenosy dat i práce s cloudem budou hračka a online hraní přinese zcela nový zážitek.

Latence

Latence neboli doba odezvy se v budoucnu výrazně sníží. Komunikace v reálném čase a s nulovým zpožděním se stane samozřejmostí. Lékaři budou moci operovat na dálku, dopravní prostředky budeme řídit online a graficky náročné hry budeme moci hrát odkudkoliv, bez nutnosti vlastnit výkonný počítač.

Připojení

Síť 5G přinese posun v internetu věcí, kde se díky ní propojí ještě více zařízení současně. Pokrok čeká také domácnosti, celá města nebo například průmysl, kde spolupracují lidé a roboti. Vysoká rychlost a takřka nulová latence technologie 5G umožní zpracovat data rychleji než lidský mozek. Díky tomu ještě vzroste prostor pro využití autonomních vozidel nebo inteligentních lékařských zařízení s podporou umělé inteligence, pro které je nízká doba odezvy naprosto klíčová.

Spolehlivost

5G má jako první generace mobilních sítí uplatnění pro řízení náročných výrobních a logistických procesů. Její robustnost a rychlost si snadněji poradí s technickými problémy a přizpůsobí se okamžitým nárokům na provoz.

K 5G se připojí už 70 % z vás. Podívejte se na mapu pokrytí.

Zjistit dostupnost