Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

6. října 2023

8 magických tajemství Harryho Pottera, o kterých jste dodnes nevěděli

Letošní sezóna Harryho Pottera začala dvěma zprávami. Ve věku 82 zemřel Michael Gambon, představitel ředitele bradavické školy čar a kouzel, Albuse Brumbála. Smutné fanoušky ale vzápětí rozzářila herečka Bonnie Wright, představitelka Ginny Weaslyové, která porodila syna. Zachumlejte se do deky, připravte si máslový ležák (nebo jakýkoli jiný hřejivý nápoj) a ponořte se s námi do fantastických zajímavostí, které jste o magickém světě čarodějů pravděpodobně ještě neslyšeli.

Brumbálova bezová hůlka symbolizuje smrt

Jedna z největších obav J.K.Rowlingové se týkala Brumbálovy hůlky. Dlouho nechtěla přiznat, že je vyrobená z bezového dřeva, které dle folklorní symboliky představuje smrt. Bála se, že by tím příliš předčasně odhalila fanouškům Brumbálův osud.

Fred a George Weasleyovi se narodili na Apríla

Zábavná Weasleyovic dvojčata, známá svým smyslem pro humor, který dokonce dotáhli do dokonalosti ve svém zábavném obchůdku v Příčné ulici se pro žertíky doslova narodili. Narodili se 1. dubna, tedy na Apríla.

V Bradavicích studuje okolo 600 studentů

Ačkoliv ústřední postavy byste velmi rychle vyjmenovali (a jistě byste si mezi nimi chtěli hned zarezervovat ty, které máte nejraději), v Bradavické škole čar a kouzel studuje okolo 600 studentů rozdělných do 4 kolejí. Proto vypadají záběry z velké síně tak velkolepě a bujaré fandění na famfrpálových zápasech nelze přeslechnout.

Jen 14 postav se objeví ve všech 8 filmech

Hlavní dějová linka čítá okolo 100 postav, ale jen 14 herců se zúčastnilo natáčení všech 8 filmů.

 • Daniel Radcliffe (Harry Potter)
 • Rupert Grint (Ronal Weasley)
 • Emma Watson (Hermiona Grangerová)
 • Matthew Lewis (Neville Longbottom)
 • Tom Felton (Draco Malfoy)
 • Bonnie Wright (Ginny Weasley)
 • Robbie Coltrane (Hagrid)
 • Alan Rickman (Severus Snape)
 • Warwick Davis (Professor Flitwick a hlas skřeta Griphooka z Gringottovy banky)
 • Devon Murray (Seamus Finnigan)
 • Josh Herdman (Gregory Goyle)
 • Geraldine Somerville (Lily Potterová)
 • James a Oliver Phelps (Fred a George Weasleyovi)

Promyšlený kouzelnický svět nemá slabiny

J.K. Rowlingová totiž údajně věnovala celých 5 let tvorbě magického univerza a všech jeho zákonitostí. Mimochodem, její hlavní inspirací byla její matka.

V druhém díle se objeví prvních pět knih

Když Harry poprvé cestuje s letaxem, zkomolí název cílové destinace a přistane, namísto Příčné ulice, o kousek vedle. Ze spárů temné Obrtlé ulice ho vysvobodí Hagrid a společně potom prochází okolo knihkupectví, které má ve výloze vystavené prvních 5 dílů knižní série. Harry se mohl docela snadno dozvědět nejen to, co jej čeká v Tajemné komnatě.

Profesorka McGonagalová bývala šampionkou ve famfrpálu

Ve vitrínce, kde si Harry poprvé uvědomí, že nejspíše opravdu má chytačský talent, který podědil po svém otci, slavném nebelvírském chytači, můžete zahlédnout ještě jedno jméno – M. C. McGonagalová. A právě tato profesorka objevila Harryho jedinečné nadání. Zkrátka talent pozná talent.

Dolores Umbridge děsila i Stephena Kinga

Na první pohled milé dámy s jemným úsměvem s holčičím hláskem by se bál i král hororů Stephen King. Podle něj jde o psychologicky nejlépe vykreslenou záporáckou postavu od Hanibala Lectera. Nečekané hrůzy, které má na svědomí neomezená moc pokřivené osobnosti, jsou zkrátka děsivější, než explicitní násilí a hektolitry krve. Není divu, že si Dolores nakonec vysloužila doživotní posezení v Azkabanu.

Všech 8 filmových zpracování Harryho Pottera můžete pohodlně sledovat na HBO Max. Pořiďte si Vodafone TV Cinema a máte předplatné HBO Max v ceně.