Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám Kontakt

Tisková zpráva

 

VYJÁDŘENÍ SPOLEČNOSTI ČESKÝ MOBIL K ZVEŘEJNĚNÝM VÝSLEDKŮM ŠETŘENÍ ÚOHS

03. června 2002

Společnost Český Mobil se chce vyjádřit ke konečnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci cenové diskriminace při volání z ostatních mobilních sítí do sítě Oskar. Předseda ÚOHS ve svém rozhodnutí o odvolání dospěl k závěru, že Eurotel a RadioMobil v hospodářské soutěži omezovali svého konkurenta. Společnost Český Mobil nebyla přímým účastníkem pravomocně ukončených správních řízení, avšak jejich výsledky se výraznou měrou týkají všech zákazníků sítě Oskar i všech ostatních českých uživatelů mobilních telefonů. ÚOHS ve svém rozhodnutí konstatoval, že společnosti Eurotel a RadioMobil dlouhodobě znevýhodňovali všechny uživatele mobilních služeb v České republice a to tím, že účtovali svým zákazníkům výrazně vyšší ceny za volání do sítě Oskar, než byly srovnatelné ceny za volání do druhé konkurenční sítě. Zákazníci tím byli odrazováni od využívání atraktivní nabídky Oskarových cenových plánů a společnosti Český Mobil tak nebyl umožněn ještě rychlejší růst.

Společnost Český Mobil se chce vyjádřit ke konečnému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci cenové diskriminace při volání z ostatních mobilních sítí do sítě Oskar. Předseda ÚOHS ve svém rozhodnutí o odvolání dospěl k závěru, že Eurotel a RadioMobil v hospodářské soutěži omezovali svého konkurenta.

Společnost Český Mobil nebyla přímým účastníkem pravomocně ukončených správních řízení, avšak jejich výsledky se výraznou měrou týkají všech zákazníků sítě Oskar i všech ostatních českých uživatelů mobilních telefonů. ÚOHS ve svém rozhodnutí konstatoval, že společnosti Eurotel a RadioMobil dlouhodobě znevýhodňovali všechny uživatele mobilních služeb v České republice a to tím, že účtovali svým zákazníkům výrazně vyšší ceny za volání do sítě Oskar, než byly srovnatelné ceny za volání do druhé konkurenční sítě. Zákazníci tím byli odrazováni od využívání atraktivní nabídky Oskarových cenových plánů a společnosti Český Mobil tak nebyl umožněn ještě rychlejší růst.

„Jedná se o dobrou zprávu pro všechny uživatele českých telekomunikací,“ uvedla v souvislosti v výsledky šetření ÚOHS Karla Stephens, generální ředitelka společnosti Český Mobil. „Je zřejmé, že aktivity společností Eurotel a Radiomobil omezily výhody, které přinesl vstup Oskara na český trh mobilních telekomunikací.“

Český Mobil věří, že společnosti Eurotel a Radiomobil v souladu s výsledným rozhodnutím ÚOHS a v zájmu všech českých uživatelů mobilních telekomunikačních služeb ihned pozastaví jimi používanou cenovou diskriminaci.

Po získání licence na provozování duální mobilní sítě GSM 900/1800 v říjnu roku 1999 se Český Mobil a.s. stal prvním duálním mobilním operátorem v České republice. Komerční provoz nejmodernější GSM sítě v ČR zahájil 1. března 2000 pod značkou Oskar. Do dubna 2002 si Oskara vybralo více než 1.000.000 zákazníků, což jej řadí mezi nejrychleji se rozvíjející operátory startující ze třetí pozice v Evropě. V součastnosti je Oskar jediným operátorem v České republice s trvale rostoucím podílem na trhu.

Český Mobil patří prostřednictvím ClearWave N.V. do skupiny spadající pod telekomunikační společnost Telesystem International Wireless (TIW). Akcie TIW jsou kótovány na torontské burze ("TIW") a na burze Nasdaq ("TIWI").