Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

Tisková zpráva

 

Vodafone Zoom: KDYBY NEBYLY MOBILY…

06. března 2006

Průzkum “Kdyby nebyly mobily” (v rámci cyklu Vodafone Zoom) přináší zajímavá zjištění o tom, jakou roli hraje mobilní telefon v našem životě a: jak nám jej ulehčuje, zpříjemňuje nebo obohacuje<,b>, jak nám pomáhá organizovat náš pracovní i soukromý život, kolik různých funkcí plní a jestli si život bez mobilního telefonu vůbec dokážeme představit. SHRNUTÍ DŮLEŽITÝCH ZJIŠTĚNÍ Téměř všem respondentům mobilní telefon v životě pomáhá, 87% život dokonce velmi ulehčuje. Mobilní telefon hraje v současnosti větší roli v osobním než pracovním životě. Nejvíce mobilní telefon oceňujeme a využíváme ve vztazích a komunikaci s přáteli a známými. Největší předností mobilu je, že můžeme měnit rozhodnutí nebo informovat „na poslední chvíli“.

Průzkum “Kdyby nebyly mobily” (v rámci cyklu Vodafone Zoom) přináší zajímavá zjištění o tom, jakou roli hraje mobilní telefon v našem životě a:

  • jak nám jej ulehčuje, zpříjemňuje nebo obohacuje<,b>,
  • jak nám pomáhá organizovat náš pracovní i soukromý život,
  • kolik různých funkcí plní a
  • jestli si život bez mobilního telefonu vůbec dokážeme představit.

SHRNUTÍ DŮLEŽITÝCH ZJIŠTĚNÍ

  • Téměř všem respondentům mobilní telefon v životě pomáhá, 87% život dokonce velmi ulehčuje.
  • Mobilní telefon hraje v současnosti větší roli v osobním než pracovním životě.
  • Nejvíce mobilní telefon oceňujeme a využíváme ve vztazích a komunikaci s přáteli a známými.
  • Největší předností mobilu je, že můžeme měnit rozhodnutí nebo informovat „na poslední chvíli“.
  • Mobilní telefon je nejčastěji používaným budíkem a nejdůležitějším zdrojem našich kontaktů. V případě ztráty by až polovina respondentů zůstala bez kontaktů.
  • Možnosti mobilního telefonu využíváme pouze z poloviny a téměř 80% respondentů přiznává, že by svůj mobilní telefon mohlo využívat lépe.
  • 1/3 respondentů by bez mobilního telefonu nemohla žít, je to jejich základní životní potřeba.
  • Téměř 1/5 respondentů by nechtěla mobil za nic na světe vyměnit.

ROLE MOBILNÍHO TELEFONU V ŽIVOTĚ

Téměř všem respondentům (95%) mobil v životě pomáhá a pro polovinu hraje velmi výraznou a současně pozitivní roli. Až 87 procentům respondentů mobilní telefon život velmi ulehčuje.

Nejdůležitější přednosti mobilního telefonu jsou komunikace nebo změna „na poslední chvíli“ (45%) a nouzová situace (23%). Mobilní telefon rádi využíváme i v osamělých chvílích nebo v situaci, kdy se chceme podělit o radostnou informaci.

Mobilní telefon nám pomáhá hlavně v komunikaci s přáteli a v pracovních aktivitách. Užitečný je ale též při seznamování se a v „managementu rodiny“.

Důležitost mobilního telefonu v osobním životě potvrdilo 55% a v profesním životě 42% respondentů. V osobním životě nejde o nějakou kompenzaci mobilním telefonem, ale o významnou roli ve zprostředkování komunikace s blízkými.

Zajímavý je obrat v pořadí práce/soukromí oproti začátku působení mobilních telefonů na trhu, kdy sloužily hlavně pro pracovní aktivity začínajících podnikatelů. Na druhé straně jsme se ještě nenaučili mobil lépe využívat na organizaci času, získavání informací nebo pro zábavu.

JEDNOTLIVÉ OBLASTI ŽIVOTA

Vztahy
Téměř 1/3 respondentů tvrdí, že mobilní telefon sehrál roli při seznámení. Jde většinou o emocionální mladé ženy ve věku od 15 do 24 let. Více než polovině respondentů mobilní telefon pomáhá v partnerském životě.

Práce
50% využívá mobilní telefon v práci často nebo pořád. Většinou jde o extrovertní ženaté muže věku od 25 do 34 let. Témeř 60% respondentů mobilní telefon pracovní život ulehčuje. Pouze 5% osob v práci mobil nepoužívá vůbec.

Rodina
Alespoň někdy rodinu mobilem organizuje až 86% respondentů. Častěji jde o emocionální a extrovertní vdané ženy ve věku od 35 do 54 let. Pro 60% respondentů by organizace rodiny bez mobilu byla náročnější, pro 3% dokonce nepředstavitelná.

Přátelé a známí
Až 60% respondentů (nejvíce ze všech oblastí) uvádí, že mobilní telefon ke komunikaci s přáteli používá často nebo dokonce neustále. Celých 84% respondentů tvrdí, že jim telefon domluvy s kamarády a známými ulehčuje. Pouze 1% lidí nepoužívá mobil k organizaci setkání se známými nikdy.

JEDNOTLIVÉ FUNKCE MOBILNÍHO TELEFONU

Mobil nám zajišťuje především praktické funkce telefonního seznamu, komunikátoru, budíku, kalkulačky a adresáře. V tomto případě tedy úspěšně převzal i role původně specializovaných předmětů.

Mobilní telefon pomalu začíná přebírat i role v sociální oblasti, část respondentů ho využívá pro vlastní zábavu a potěšení, případně pro duševní hygienu.

Mezi nejčastěji využívané funkce (po volání a SMS) patří budík a kalkulačka, které nepředstavují pro uživatele žádné dodatečné náklady. Zajímavé rozdíly mezi frekvencí a oblíbeností jsou zejména u budíku, který používáme často, ale ne příliš rádi. MMS a Internet jsou zase více oblíbené než využívané.

Nejčastějším způsobem buzení je jednoznačně budík na mobilu, klasický budík využívá pouze každý pátý respondent.
Mobilní telefon je naprosto nejdůležitějším zdrojem kontaktů na známé a přátele (80%). Klasický diář využíva pouze 6% lidí. V celkovém pořadí funkcí je telefonní seznam na 1. místě a diář na 5. místě.

Mobilní telefon jako zdroj informací a zpráv (přes WAP) využívá až 1/3 respondentů. Nejčastěji jde o extrovertní muže ve dvou věkových kategoriích: od 15 do 24 let nebo od 34 do 45 let.

1/3 respondentů už alespoň jednou využila dopravní zpravodajství na WAPu, zabavila nebo si zahrála hru nebo stáhla přes WAP melodii nebo logo.

ÚROVEŇ VYUŽÍVÁNÍ MOBILNÍHO TELEFONU

Naprostá většina respondentů má tvrdí, že má život ve svých rukou (85%). Jde většinou o mladé racionální a extrovertní ženaté muže ve věku od 25 do 34 let. Na druhé straně však svůj čas využívají pouze ze 60% (40% rezerva) a možnosti svého telefonu pouze na z poloviny. Až 77% respondentů si přitom myslí, že by svůj mobilní telefon mohlo využívat lépe.

ŽIVOT BEZ MOBILU

Až 1/3 respondentů by bez mobilního telefonu nemohla žít, patří totiž mezi jejich základní životní potřeby. Většinou jde o mladé emocionální a extrovertní ženy ve věku od 25 do 34 let.

Pokud by mobil zmizel, až polovina respondentů by zůstala zcela bez kontaktů. Pouze 13% má zálohované kontakty i jinde než jen v mobilu. (Na mobil v tomto ohledu spoléháme nejvíce.)

Téměř 1/5 respondentů by nechtěla svůj mobil vyměnit za nic na světě. 60% by určitě žádalo kompenzaci a celá 1/3 by žádala dokonce velmi vysokou kompenzaci.

Citace na závěr:
“Není to otázka peněz, za kolik bych byl ochotný ho vyměnit. Mobil se u mě nedá ocenit, je to můj společník, se kterým se nenudím, je to můj prostředník mezi lidmi, které nemůžu vidět. Asi bych ho nikdy za nic nevyměnil.“

Základní informace o průzkumu:

  • 403 respondentů z celé ČR ve věku od 15 do 54 let
  • internetový panel společnosti United Interactive
  • 6. – 11. ledna 2006