Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám Kontakt

Tisková zpráva

 

UŽ ROK MŮŽE MÍT MOBILNÍ TELEFON KAŽDÝ

27. února 2001

Oskar - nejnovější síť mobilních telekomunikačních služeb v České republice a jeden z nejrychleji se rozvíjejících třetích mobilní operátorů v Evropě, oslaví 1. března své 1. narozeniny. Oskar, který přesně před rokem zahájil komerční provoz své sítě, přinesl na český trh mobilních komunikací zásadní změnu – z mobilního telefonu učinil spotřební zboží dostupné každému, každý den. Když v roce 1999 získal Český Mobil a.

Oskar - nejnovější síť mobilních telekomunikačních služeb v České republice a jeden z nejrychleji se rozvíjejících třetích mobilní operátorů v Evropě, oslaví 1. března své 1. narozeniny. Oskar, který přesně před rokem zahájil komerční provoz své sítě, přinesl na český trh mobilních komunikací zásadní změnu – z mobilního telefonu učinil spotřební zboží dostupné každému, každý den.

Když v roce 1999 získal Český Mobil a.s. duální licenci na budování a provoz sítě GSM v pásmech 900/1800 Mhz nebylo mnoho odborníků, kteří věřili v reálnost jeho nabídky. Sliby, které dal v rámci výběrového řízení, se jim zdály nesplnitelné a termíny stanovené Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) pro hodnocení stavu sítě příliš krátké. Také šance na obchodní úspěch nehodnotili odborníci růžově, zvláště pak když věděli, na jak dynamický trh mobilní komunikace Oskar vstupuje.

Komerční start sítě naplánoval Český Mobil na 1. březen 2000. Již z názvu sítě – Oskar – byla cítit změna v jednání se zákazníky. Vstřícný a přátelský přístup, snaha o férové jednání se zákazníkem spolu se změnou zažitého způsobu prodeje pomohly Oskarovi udělat z mobilního telefonu běžně dostupnou věc. „Oskar udělal z mobilního telefonu spotřební zboží. Nyní si díky Oskarovi může každý koupit mobilní telefon stejně jednoduše, jako když si z Oskarovy sítě přes služby WAP po telefonu objednává pizzu,“ řekl Al Tolstoy, generální ředitel Českého Mobilu.

Oskarova nabídka poskytuje zákazníkovi naprostou volnost. Oskar nepožaduje uzavíraní písemných dohod, žádné aktivační poplatky a umožňuje telefonovat za stejnou cenu po celý den. Navíc jako první mobilní operátor zavedl účtování telefonních hovorů po sekundách po první provolané minutě, takže zákazník zaplatí pouze to, co ve skutečnosti provolá. Oskar umožňuje převádět neprovolané volné minuty do následujícího měsíce a umožňuje tak každému zákazníkovi optimální hospodaření v rámci volacího plánu. Základním principem volnosti je možnost změny. Proto Oskar nepožaduje písemné smlouvy (kromě tarifu Dohoda s Oskarem). Zákazník tak může začít používat služby Oskara prakticky okamžitě.

Oskar dokázal, že je možno uspět i bez dotací mobilních telefonů. Svou distribuční síť založil na promyšleném systému, který v konečném důsledku šetří zákazníkům peníze. „Zákazník by neměl platit rozsáhlé distribuční sítě, které vlastně k telefonování vůbec nepotřebuje,“ říká Karla Stephens, viceprezidentka společnosti Český Mobil. Oskar se obejde bez prostředníků, které nahradil telefonní linkou nabízející nákup s přímým doručením až do domu během 48 hodin.

Další z vlastností spotřebního zboží je také jeho stálá snadná dostupnost. Oskar tak nejen nabízí službu přímého doručování, ale zřídil i prodejny na „čtyřech“ kolech – Oskaravany, které zpřístupňují mobilní komunikaci i zákazníkům z menších měst a vesnic. Tato pojízdná prodejna navštěvuje všechny regiony České republiky, a zákazníci tak mohou využívat výhodných služeb Oskara jako v kamenném obchodě. Velkou budoucnost vidí Oskar v nákupu prostřednictvím Internetu. U Oskara je možné již od zahájení komerčního provozu sítě nakoupit s virtuálním nákupním košíkem jak telefony, tak všechny nabízené služby. Je třeba ovšem říci, že existují příznivci klasických obchodů, a těm Oskar nabídl své typicky červené obchody a kiosky ve větších městech a obchodních centrech.

K silnému povědomí o Oskarovi přispěly i reklamní kampaně, které vsadily na jednoduchost, vtip a neotřelé formy komunikace. O úspěchu této reklamní strategie svědčí téměř 90% znalost značky Oskar na českém trhu a 10 mezinárodních ocenění udělených v loňském roce.

Licenční podmínky vyplývající ze smlouvy plnil Oskar po celý uplynulý rok s předstihem. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) konstatoval, že společnost Český Mobil splnila stanovené požadavky pro rok 2000. V oblasti pokrytí signálem Český Mobil dokonce již nyní splňuje licenční požadavky stanovené původně až na konec roku 2003.

Oskar při příležitosti svých prvních narozenin nabízí zákazníkům dva dárky. Prvním je možnost realizovat všechny finanční transakce s Oskarem 24 hodin denně v síti více než 100 bankomatů; ta se bude dále rozšiřovat (více přiložená tisková zpráva). Druhým je nová Motorola T 2288 za 2999 Kč, která je jedním z nejlevnějších WAPových přístrojů na českém trhu. V kombinaci s odborníky vysoce hodnoceným Oskarovým WAPem, jenž umožňuje individuální nastavení struktury a obsahu WAPu, se stává praktickým pomocníkem pro každý den.

Oskar dal trhu novou inspiraci a otevřel nové možnosti. „Necítíme se být vůdcem trhu, ale nositelem změny přístupu k zákazníkovi. Oskar svým chováním vytváří tlak na změny, ze kterých profituje především zákazník“, říká Karla Stephens, viceprezidentka společnosti.

Po získání licence na provozování duální mobilní sítě GSM 900/1800 v říjnu roku 1999 se Český Mobil a.s. stal třetím mobilním operátorem v České republice. Komerční provoz zahájil 1. března 2000 s označením služeb Oskar. Do začátku roku 2001 vstoupil Oskar s více než 300.000 zákazníky a stal se tak nejúspěšnějším mobilním operátorem GSM v počátečním roce své činnosti v České republice.

Český Mobil patří do skupiny telekomunikační společnosti Telesystem International Wireless (TIW). TIW je dynamicky se rozvíjející globální operátor mobilních telekomunikačních sítí s více než 4,5 miliony zákazníků po celém světě. Akcie TIW jsou kótovány na torontské burze ("TIW") a na burze Nasdaq ("TIWI").

TIW buduje panevropskou specializovanou digitální mobilní radiotelekomunikační síť (ESMR) prostřednictvím své dceřiné společnosti Dolphin Telecom. Kromě analogových služeb SMR ve Velké Británii, Francii, Německu, Belgii, Španělsku a Portugalsku nabízí společnost Dolphin Telecom ve Velké Británii rovněž služby ESMR.

TIW je strategickým partnerem páté největší brazilské telekomunikační skupiny a v rámci svých aktivit ve střední a východní Evropě je předním poskytovatelem mobilních služeb GSM v Rumunsku. Po obdržení licence v říjnu roku 1999 se stala rychle se rozvíjejícím duálním GSM operátorem v České republice.