Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám Kontakt

Tisková zpráva

 

STUDENT PETR ZAHRÁDKA DOSTANE OD OSKARA ŠANCI PODÍLET SE NA VZNIKU CELOVEČERNÍHO FILMU

15. září 2004

Nový český celovečerní film vznikne podle námětu studenta FAMU Petra Zahrádky. Jak to víme? Protože vyhrál v Oskarově soutěži Dělejte scény o nejlepší filmovou povídku. Získá tak nejen odměnu 77 777 korun, ale hlavně se jeho námět stane základem celovečerního filmu, jehož vznik Oskar podpoří částkou minimálně osm milionů korun. Zahrádka zabodoval povídkou s názvem Náš život. Námětem pro ni se stalo atraktivní prostředí reality show.

Nový český celovečerní film vznikne podle námětu studenta FAMU Petra Zahrádky. Jak to víme? Protože vyhrál v Oskarově soutěži Dělejte scény o nejlepší filmovou povídku. Získá tak nejen odměnu 77 777 korun, ale hlavně se jeho námět stane základem celovečerního filmu, jehož vznik Oskar podpoří částkou minimálně osm milionů korun.

Zahrádka zabodoval povídkou s názvem Náš život. Námětem pro ni se stalo atraktivní prostředí reality show.

Porota složená ze členů České filmové a televizní akademie vybrala ze 774 došlých prací také dalších šest filmových povídek, podle kterých budou natočeny krátké filmy. Na jejich vzniku budou spolupracovat významné české filmové školy. Autoři námětů pro krátké filmy dostanou digitální videokamery v hodnotě 20 tisíc korun.

„Projekt Dělejte scény je další aktivitou Oskara, jež má talentované lidi inspirovat ke splnění snů, které by se jinak uskutečňovaly jen obtížně,“ říká k tomu Igor Přerovský, viceprezident Oskara pro značku a komunikaci a dodává: „Lidí s tvůrčím potenciálem, kteří mají co sdělit, je zjevně spousta. Svědčí o tom i fakt, že anonymním výběrem neprošel žádný filmový profesionál. Přitom někteří z nich se netajili tím, že své náměty to soutěže zaslali.“

Svou šanci v rámci projektu také dostanou vybrané filmové produkce. Oskar osloví přední producenty na českém trhu, a ti se o možnost natočit film podle Zahrádkova námětu utkají ve výběrovém řízení.

Talentovaní autoři, kteří letos neuspěli, si mohou klidně ořezat tužky, naplnit pera a vyměnit pásky v psacích strojích. „Chceme totiž v projektu pokračovat i příští rok,“ vysvětluje Přerovský.

Vítězové soutěže Dělejte scény


Jméno autoraNázev povídky
Petr ZahrádkaNáš život (Celovečerní film)
Michal Hogenauer Kompozice
Kateřina BogdaňováU plotu
Čestmír OranýHologram
Petr Balada Musím ti něco říct
Jan Fichtner Kam? No přece na ryby
Richard CacákSimulant