Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně

Tisková zpráva

 

Polovina Čechů nepotřebuje na dovolené fotoaparát, fotí chytrým telefonem

30. srpna 2016

Mobilní telefon si letos na dovolenou přibalil skoro každý Čech a rozhodně ho nevezl jen pro případ nouze. Polovina z českých turistů ho využívá jako náhražku fotoaparátu a velká část si neodpustí ani brouzdání na internetu. Vyplývá to z průzkumu, který pro Vodafone realizovala agentura STEM/MARK*.

Pryč jsou doby fotoaparátů. Přestože 90 % Čechů je má pořád schované někde doma v zásuvce, při balení na dovolenou si na ně vzpomene jenom polovina. Jejich roli totiž přebraly mobilní telefony. Spolu s připojením k internetu se staly neodmyslitelnou součástí našich životů a ani na dovolené tomu není jinak. Úplně vypnout internet například dokáže pouhých 9 % z dotazovaných, kteří mají mobilní internet.

Ostatní řeší přípravy na internetové surfování v zahraničí různě. Větší část Čechů vypíná data a sází výhradně na Wi-Fi (38 %). Čtvrtina kontroluje, zda má roaming zapnutý, a 18 % opatrnějších respondentů cenu roamingu rovnou ověřuje.

V roamingu Vodafone evidoval během letošních prázdnin v průměru 150 tisíc lidí denně. Největší vlna přitom přišla během prvního červencového týdne, kdy jejich množství zhruba ještě o třetinu narostlo. Nejvíce zákazníků s aktivovaným roamingem se pohybuje v sousedních zemích, následují tradiční dovolenkové destinace jako Chorvatsko, Slovinsko či Itálie.

Na co Češi potřebují na dovolené mobilní internet?

Pro téměř polovinu výletníků nahrazuje mobilní internet různé průvodce s informacemi o výletech a zajímavostech z okolí (40 %) a dále také mapy a satelitní navigace (33 %). Nezanedbatelná část ale i na dovolené řeší pracovní záležitosti nebo odmítá přerušit kontakt s přáteli na sociálních sítích. Elektronickou poštu běžně vyřizuje 39 % lidí a v podstatě stejné množství sleduje sociální sítě. Překvapivě jen 28 % respondentů se na nich rovnou chlubí svými novými zážitky. Různé online komunikátory[1] používá 36 %. Ani na dovolené nechce plná třetina respondentů ztrácet přehled o dění a pravidelně čte zpravodajské servery (33 %).

Češi začínají myslet na bezpečnost svých telefonů i dat

Spousta Čechů myslí na rizika spojená s používáním mobilního internetu i v zahraničí. Více než polovina sice řeší bezpečnost obsahu svého telefonu stejně na dovolené jako kdykoliv jindy, u 29 % uživatelů to ale znamená, že mají nainstalovanou i bezpečnostní aplikaci. Průzkum ukázal, že Češi mají povědomí také o nebezpečí Wi-Fi sítí. K těm pochybným se raději vůbec nepřipojuje pětina z nich a k žádným 6 %. Svá data zálohuje v cloudu na cestách jen 14 % respondentů.

Bezpečnost se však netýká jen v dnešní době tolik cenných dat, ale i zařízení samotných. Skoro třetina respondentů sází na opatrnost a telefony nechává při odchodu z hotelu raději v pokoji či v trezoru. Ti méně úzkostliví je alespoň nenechávají ležet na břehu u vody a na dobu nepřítomnosti se je snaží nějak ukrýt (37 %). Češi svá mobilní zařízení chrání také před mechanickým poškozením – před sluncem téměř polovina dotázaných, zatímco speciální obal proti poškození používá 29 % z nich.


*Průzkum provedla agentura STEM/MARK na 510 respondentech aktivních na internetu ve dnech 26. 7. – 2. 8. 2016.