Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám Kontakt

Tisková zpráva

 

Díky SMS získaly nemocnice tisíce litrů krve

21. května 2008

V osmi českých nemocnicích funguje od ledna systém SMS komunikace s dárci krve, který financovala Nadace Vodafone. Pomocí tohoto systému mohou nyní transfúzní stanice zmobilizovat dárce potřebného typu krve pomocí esemesky v okamžiku, kdy to nejvíce potřebují. Od ledna bylo tímto způsobem kontaktováno více jak 2000 dárců, kteří už darovali tisíce litrů krve. Občanské sdružení Dar života podpořené programem Vpohybu Nadace Vodafone ČR nově připojilo do systému SMS komunikace nemocnice v Plzni, Chebu, Zlíně, Chomutově, Děčíně, Ústí nad Orlicí, Litomyšli, Šumperku a Bruntále. „Projekt Dar života byl jedním z vítězů našeho programu Vpohybu.

V osmi českých nemocnicích funguje od ledna systém SMS komunikace s dárci krve, který financovala Nadace Vodafone. Pomocí tohoto systému mohou nyní transfúzní stanice zmobilizovat dárce potřebného typu krve pomocí esemesky v okamžiku, kdy to nejvíce potřebují. Od ledna bylo tímto způsobem kontaktováno více jak 2000 dárců, kteří už darovali tisíce litrů krve.

Občanské sdružení Dar života podpořené programem Vpohybu Nadace Vodafone ČR nově připojilo do systému SMS komunikace nemocnice v Plzni, Chebu, Zlíně, Chomutově, Děčíně, Ústí nad Orlicí, Litomyšli, Šumperku a Bruntále.

„Projekt Dar života byl jedním z vítězů našeho programu Vpohybu. Tento projekt několikanásobně zychluje a zefektivňuje krizovou komunikaci s potenciálními dárci krve“, říká Inga Kaškelyte, výkonná ředitelka Nadace Vodafone ČR. „Prostřednictvím programu Vpohybu vyhledáváme a podporujeme různá inovativní řešení, která využívají potenciál komunikačních technologií v pomoci potřebným.“

Připojené nemocnice v období od ledna do dubna 2008 rozeslaly darcům přes 2 000 krátkých textových zpráv. Od takto mobilizovaných dárců byly následně vybrány na tisíce litrů potřebné krve.

„Aktivních dárců v našem registru máme něco přes dva a půl tisíce. Zhruba tři čtvrtiny z nich si přejí být kontaktováni esemeskou,“ říká staniční sestra z nemocnice v Litomyšli. „Od ledna, kdy jsme byli na systém připojeni, jsme odeslali více jak 800 esemesek a tento systém nám výrazně usnadnil a zefektivnil práci.“

Podobně pozitivní zkušenosti s SMS komunikací má i vrchní sestra Libuše Schützová z chebské nemocnice. „Dříve mi trvalo hodinu, než jsem z počítače vytiskla pozvánky pro dárce určité krevní skupiny, pozvánka pak putovala poštou a dárci často neměli čas dohodnout si termín odběru se svým zaměstnavatelem. Nyní si z databáze vyberu dárce, které chci oslovit a jedním stiskem tlačítka jim všem zašlu sms. Vědí tak okamžitě, na kdy jsou objednáni a mají čas termín přijmout, nebo se omluvit.“

Tento projekt reaguje na stále se snižující ochotu lidí pravidelně darovat krev. V současnosti stále klesá prestiž dobrovolných dárců a placené odběry jsou pro zdravotnictví velkou finanční zátěží. Individuální mobilizace dárců je tak jedním ze způsobů, jak dnes tuto nejcennější, dosud nenahraditelnou tekutinu získávat.

Více informací naleznete na www.nadacevodafone.cz