Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Tisková zpráva

 

Děti chodí na internet hlavně z mobilu a bez dohledu rodičů, ukazuje studie. Před riziky pomůže ochránit nová aplikace Vodafonu a Avastu

24. září 2018

Mobilní telefony používá k připojení na internet 97 procent dětí, přitom v roce 2010 šlo pouze o 37 procent. Zároveň zhruba čtvrtina dívek a chlapců tráví na internetu více než čtyři hodiny denně. Vyplývá to ze studie EU Kids Online – the Czech Republic 2018, do které se zapojilo více než 2600 dětí ve věku devět až šestnáct let. Chránit děti nejen v digitálním světě pomůže nová aplikace Vodafone Family Security, která vznikla ve spolupráci se společností Avast.

„Děti dnes používají k přístupu na internet dominantně mobilní telefony. Zdá se však, že rodiče kontrolují tyto telefony jen minimálně. Podíly rodičů, kteří používají software ke kontrole konzumovaného online obsahu, dokonce za posledních osm let poklesly. Chtěl bych doporučit rodičům, aby věnovali online bezpečnosti dětí větší pozornost. Rodiče by také neměli zapomínat si s dětmi povídat o tom, co a proč dělají na internetu,“ říká profesor David Šmahel z Masarykovy univerzity, vedoucí projektu EU Kids Online – the Czech Republic 2018.

Podle závěrů tohoto projektu 77 procent dětí uvedlo, že ví, jak změnit nastavení soukromí na sociálních sítích. Nicméně jen zhruba polovina dětí odpověděla, že ví, jak si ověřit pravdivost informací z internetu.

Právě důvěřivý přístup a anonymní prostředí mohou být pro děti nebezpečné. Ochránit potomky na internetu pomůže rodičům nová aplikace Vodafone Family Security, která vznikla ve spolupráci se společností Avast. Tento nástroj dokáže filtrovat a zakázat jednotlivé stránky, aplikace nebo jejich skupiny (gambling, erotický obsah apod.) a nabízí i doporučené filtry pro věkové skupiny dětí. Rovněž umí pozastavit přístup na internet.

„Ve Vodafonu intenzivně studujeme, jaké změny přináší rostoucí popularita mobilního internetu do života rodin. Jsou to nejčastěji maminky, které mají rostoucí strach z toho, kde se jejich děti v neomezeném světě internetu vlastně pohybují. Aplikace Vodafone Family Security jim dovolí tento svět objevovat a přitom zůstat v bezpečí,“  říká David Novák, marketingový ředitel Vodafonu.

Nejde ale jen o digitální prostředí. Aplikace umožňuje ověřit si i to, jestli dítě v pořádku dorazilo ze školy domů nebo do kroužku. Stačí si v telefonu nastavit notifikace podle polohy, a jakmile se dítě dostane do vybraného cíle, rodič nebo zákonný zástupce automaticky dostane zprávu.

Aplikaci je možné využít v zařízení s operačním systémem Android verze 5.0 a vyšší nebo iOS  verze 10 a vyšší. Pro systém Android bude dostupná od přelomu září a října, pro iOS zhruba o měsíc později. Cena za používání je 149 korun měsíčně, ale na začátku bude v rámci promoakce nabízena minimálně na měsíc zdarma. V rámci této ceny lze službu využít až na šesti zařízeních a Vodafone nepožaduje, aby v každém z nich byla Vodafone SIM karta, stačí jen v jednom.

„Děti jsou přirozeně zvídavé a zajímají se o technologie, což je určitě pozitivní, ale musíme dát pozor na možné negativní důsledky. S tím, jak se častěji připojují k internetu přes mobil, se totiž objevují nová nebezpečí jako třeba riziko, že se dostanou na stránky s obsahem pro dospělé nebo že uvidí násilí. Avšak na rozdíl od počítačů se s telefonem tyto situace mohou přihodit i mimo domov, kde rodiče nemohou dohlédnout na to, co jejich potomci dělají v online světě,“ popisuje odbornice na mobilní bezpečnost z Avastu Petra Tošnarová. „Tyto situace chceme řešit právě díky mobilní aplikaci určené k rodičovské kontrole. Umožňuje maminkám a tatínkům blokovat stránky s nebezpečným obsahem a zároveň díky ní mohou dostávat zprávy, kde se jejich dítě zrovna nachází,“ dodává.

Zmíněné výsledky jsou vůbec první veřejné informace z projektu EU Kids Online - the Czech Republic 2018, celá studie bude publikována během podzimu na stránkách irtis.muni.cz.


O Vodafone Czech Republic

Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než třem milionům zákazníků. Od roku 2007 přináší Vodafone komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje více než milion firemních SIM karet. O rok později Vodafone představil Turbo Internet a začal rychlým mobilním internetem pokrývat venkov a menší města. V současnosti nabízí nejrychlejší a nejrozšířenější síť mobilního internetu na tuzemském trhu. Aktuálně se Vodafone soustředí na rozšiřování LTE do všech koutů České republiky. V souladu s principy udržitelného podnikání se Vodafone začátkem roku 2015 přestěhoval do nové, ekologické centrály ve Stodůlkách. Jeho Nadace Vodafone již rozdělila více než 195 milionů korun. Za 12 let od svého založení se dostala na přední místa v hodnocení firemních nadací. Patří mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických sociálních inovací, které zlepšují život společnosti a znevýhodněných skupin. Více informací na www.vodafone.cz


O společnosti Avast

Avast (LSE: AVST) je globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení. Svým více než 400 milionům uživatelům po celém světě nabízí produkty pod značkami Avast a AVG, které je chrání před hrozbami na internetu a přibývajícími hrozbami v prostředí Internetu věcí (IoT). Naše síť detekce hrozeb je jednou z nejpokročilejších na světě a díky technologiím strojového učení a umělé inteligence dokáže okamžitě zjišťovat a zastavovat útočící hrozby. Bezpečnostní produkty Avastu pro mobilní zařízení, počítače s Windows a Macy se umístily na předních místech různých žebříčků a získaly certifikace od institucí jako VB100, AV-Comparatives, AV-Test, OPSWAT, ICSA Labs, West Coast Labs a dalších. Navštivte www.avast.com