Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Tisková zpráva

 

České vysoké učení technické v Praze, Ericsson a Oskar otevírají Výzkumné a vývojové centrum

02. února 2001

Výzkumné a vývojové centrum bylo slavnostně otevřeno 1. února zástupci společností Český Mobil – provozovatele sítě Oskar, Ericsson spol. s r.o. a Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT).

Výzkumné a vývojové centrum bylo slavnostně otevřeno 1. února zástupci společností Český Mobil – provozovatele sítě Oskar, Ericsson spol. s r.o. a Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). V evropském i světovém kontextu výjimečné centrum bylo vytvořeno s cílem přispět k rozvoji multimediálních telekomunikačních služeb a aplikací na bázi bezdrátových technologií a k zavádění systémů mobilní komunikace nové generace v České republice. Centrum je vybudováno v budově Elektrotechnické fakulty ČVUT.

Zakládající společnosti centra - Český Mobil a.s., Ericsson spol. s r.o. a ČVUT, společně vytvořily prostředí určené pro nejkvalitnější výzkumnou, vývojovou a vzdělávací činnost v oblasti bezdrátových multimediálních služeb. Posláním tohoto jedinečného projektu je: - vzdělávat a provádět výzkum v oboru nových telekomunikačních služeb a technologií včetně Universálního mobilního telekomunikačního systému (UMTS) - vyvíjet nové aplikace a služby bezdrátových telekomunikací a umožňovat jejich zavádění do telekomunikačních sítí

Český Mobil a.s. inicioval vznik centra a poskytuje prostředky na výstavbu a provoz, vybavení, stipendia a také výzkumnou činnost. “Česká republika má silný potenciál mladých odborníků, kteří již v blízké budoucnosti výrazně ovlivní náročnou implementaci a rozvoj nových generací bezdrátových technologií. Toto špičkové centrum jim poskytuje veškeré podmínky k jejich odbornému růstu i rozvoji, aby se mohli úspěšně vyrovnat s touto ojedinělou výzvou.“ uvedl při této příležitosti technický ředitel společnosti Český Mobil Jon Eddy.

Společnost Ericsson spol. s r.o. dodala nejnovější zařízení pro mobilní datovou komunikaci (General Packet Radio Service – GPRS a server pro Wireless Application Protocol – WAP) a provádí zaškolení studentů a zaměstnanců centra. “Jsme velice rádi, že můžeme spolupracovat na tomto jedinečném projektu, kdy společnost Ericsson přináší České republice nejnovější bezdrátové technologie,” říká president společnosti Ericsson spol. s r.o. Bo Hildingsson.

ČVUT poskytuje prostory, vybavení učebny výpočetní technikou a zapojilo do činnosti centra vědecko-výzkumné a pedagogické pracovníky, studenty a doktorandy. “Věřím, že výzkumné centrum, které dnes slavnostně otvíráme, soustředí kolem sebe mladé talentované studenty ČVUT. Přeji všem, kteří se zúčastní výzkumné práce na tomto neobyčejném společném pracovišti, mnoho tvůrčích nápadů. Předpokládám, že se s výsledky jejich práce brzy potkáme jako uživatelé,” řekl při otevírání centra rektor ČVUT, prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc.

Ředitelem Výzkumného a vývojového centra byl jmenován Ing. Zdeněk Gütter, CSc., jehož jméno je dlouhodobě spjato s rozvojem telekomunikačních sítí a služeb. Od centra mimo jiné očekává i možnost aplikace výzkumů v praxi přínosné pro všechny zúčastněné strany. “Je pro mne ctí vést tým, který je zaměřen na podporu profesionálního růstu českých odborníků a vytváření výzkumné a vývojové základny ve spolupráci s koncepčně uvažujícím provozovatelem telekomunikační sítě.”

První školení na GSM technologie pořádané centrem proběhlo již začátkem ledna 2001.