Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

1. května 2021

#VodafoneUniLab propojuje svět vědy a byznysu. V unikátním prostředí pomáhá studentům i podnikatelům přicházet s inovacemi

Teorie je užitečná, ale ještě lepší je umět ji použít při řešení reálných problémů. Jsou si toho vědomi i na VUT v Brně, kde ve spolupráci s Vodafonem vznikla unikátní technologická laboratoř #VodafoneUniLab.

Nabízí zázemí nejen pro výuku, ale také pro začínající firmy, které chtějí prostřednictvím nejmodernějších technologií vyvinout například zařízení pro zefektivnění průmyslové výroby, vzdáleně řízená vozidla nebo třeba prvky chytré domácnosti ovládané hlasem. Myšlenka propojení univerzitního světa s byznysem vzešla z dlouholetého přátelství dvou absolventů brněnské fakulty elektrotechniky, kteří nápad po dvou letech intenzivní práce dotáhli do úspěšného konce. V dubnu letošního roku dveře nové laboratoře společně otevřeli studentům i firmám.


Otto Zeman a Jiří Hošek se seznámili v univerzitních posluchárnách VUT v Brně. Jejich přátelství ale pokračovalo i poté, co oba svá studia dokončili. Otto zamířil s inženýrským titulem do světa byznysu a získal uplatnění ve Vodafonu, kde má na starosti vývoj internetu věcí, Jiří pokračoval na své alma mater a dodnes zde působí jako docent. „Když jsme ve Vodafonu testovali naši speciální úzkopásmovou síť pro přenos dat s názvem Narrow Band – IoT, univerzita nám pomohla vytvořit první výrobek. Šlo tehdy o zařízení, které testovalo konektivitu sítě,“ vysvětluje Otto Zeman počátky spolupráce. V debatách dvou přátel se zrodil nápad, jak akademické prostředí a byznys propojit ještě pevněji a pomoci tak nejen studentům, ale i podnikatelům.



Když přijdou začínající firmy nebo start-upy s novým nápadem, často potřebují někoho, kdo jim dobře poradí. Nevědí přesně, která technologie je pro ně nejlepší, a zda bude fungovat i v nestandardních podmínkách. „Vývoj hardwaru je pro nový byznys často tou největší brzdou. My jsme vytvořili platformu, kde neposkytneme jen teoretickou konzultaci, ale díky modernímu vybavení laboratoře pomůžeme urychlit i vývoj nových produktů. Stačí jen vyplnit jednoduchý formulář na webových stránkách Vodafonu, my se se zájemcem spojíme a dohodneme se na setkání přímo v laboratoři. První dvě hodiny konzultace jsou zdarma,“ vysvětluje Otto Zeman.

Jiří Hošek potvrzuje, že na VUT se už nyní obrací firmy, které poptávají vzdělávací semináře nebo konzultace. Možnost vyzkoušet si v praxi, jak bude jejich hardware fungovat, je pro ně k nezaplacení. Dříve by totiž musely své zařízení testovat například v servisní šachtě několik metrů pod zemí nebo v prostorách, kde je rozsah teploty či vlhkosti mimo běžné meze.
Vodafone UniLab umožňuje perfektní simulaci nepříznivých podmínek. Místo toho, aby firmy složitě hledaly extrémní prostředí a zkoušely, co to s funkčností jejich zařízení udělá, jednoduše přijdou do naší laboratoře a potřebné testovací prostředí si vytvoří samy. Díky tomu pak bude jejich zařízení optimalizováno pro požadované podmínky s životností několik let, ne pouhých měsíců,“ dodává Jiří Hošek. 

Zabránit odlivu mozků

V Česku aktuálně zažíváme největší propad hrubého domácího produktu v novodobé historii. Klíčem k rychlé cestě z krize jsou technologické inovace a zejména dostupnost kvalifikované pracovní síly. V oblasti technologií je dlouhodobým problémem odliv mladých talentů k zahraničním firmám. Ty české se musí potýkat s nedostatkem odborníků ve vývoji, ale i vzdělávání na vysokých školách.

Snažíme se dosáhnout toho, aby se k nám studenti vraceli a pomáhali nám posouvat dále nejen vědu, ale i celou naši společnost. Chceme měnit Česko k lepšímu a docílit toho, že bude plně konkurenceschopné. VodafoneUniLab, který bude k dispozici i pro výuku na naší univerzitě, je jedna z cest, jak toho dosáhnout. Hodláme ukázat našim studentům, i že v naší malé zemi lze dělat velké věci,“ vysvětluje Jiří Hošek.

Spojení VUT právě s Vodafonem nelze považovat za dílo náhody. Vodafone patří mezi světové lídry v oblasti řešení internetu věcí a dlouhodobě pomáhá chytré technologie aplikovat. Provozuje vlastní Narrow Band – IoT síť, která je určena výhradně pro přenos dat a umožňuje připojit všechna chytrá zařízení, ať už se nachází kdekoli. Internet věcí se umí postarat například o úsporu energií, o vaše bezpečí, senzory předpovídají údržbu strojů, dohlíží na úrodu nebo umožňují chytrou správu budov, skladů či vozového parku. Chytrá řešení nejen že zefektivňují řízení firem a šetří náklady, ale jsou často mnohem šetrnější  k přírodě.

Pro Ottu Zemana jako odborníka, který stojí za vývojem praktických řešení internetu věcí, nese spojení s jeho domovskou univerzitou i lehkou nostalgii. „Pořád mě baví objevovat nové světy, stejně jako v době, kdy jsem studoval. Jsem rád, že naše ‚labina‘, jak po brněnsku říkáme, otevře tyto nové světy co nejvíce dalším lidem, které v jejich snahách maximálně podpoříme,“ říká.