Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

10. listopadu 2021

Vodafone pokryl sítí 5G už přes 50 % populace. Jde o stovky měst i menších obcí

Obyvatelé Karviné, ale i třeba Domažlic, Vsetína nebo Břeclavi patří k dalším, kteří jsou v dosahu signálu nejmodernější mobilní sítě 5G. Tou už Vodafone pokryl stovky měst i menších obcí, jeho síť roste nejrychleji a je jasným tuzemským 5G lídrem. Pro zájemce včetně firem také Vodafone nabízí tarify s nejvyšší dostupnou rychlostí připojení. V běžném provozu jde o stovky Mb/s.

Společnost Vodafone v listopadu překonala výrazný milník v rozšiřování mobilního signálu nejmodernější sítě 5G. Aktuálně už je v jejím dosahu přes 50 procent obyvatel České republiky. Nejde přitom jen o velká města typu Praha, Brno nebo Ostrava. K už dříve pokrytým obcím, jako je třeba Aš nebo Český Těšín, nově přibyl například Prostějov, dále třeba Domažlice, Břeclav nebo Karviná. Kromě toho už Vodafone nabízí 5G služby také téměř ve všech stanicích a přilehlých tunelech pražského metra.  

Přesné údaje ukazuje aktualizovaná mapa pokrytí. Alespoň částečně je tak dnes signálem 5G od Vodafonu pokryto 252 měst a stovky menších obcí. 

Rychlejšímu rozvoiji pomáhají nové technologie a vypnutí systému 3G

Vodafone nabídl veřejnosti 5G v prvních městech loni 1. října. Od té doby umožnila rychlé rozšiřování pokrytí moderní technologie Dynamic Spectrum Sharing. Ta dokáže na jednom frekvenčním přídělu spektra a nejmodernější Single RAN technologii obsluhovat současně 5G a 4G/LTE zákazníky. 

Další důležitou roli sehrál inovativní krok Vodafonu, který jako první v Česku vypnul letos v březnu 3G síť„S ohledem na výrazný nárůst datových potřeb našich zákazníků, mimo jiné i kvůli častější práci z domova a obecně většímu využívání našich služeb, zrychlujeme nasazování nových funkcí. Chceme zajistit co nejspolehlivější fungování vysokorychlostního datového připojení co nejširšímu okruhu zákazníků. Díky moderní Single RAN technologii využíváme i frekvenční pásmo po vypnutí 3G systémů a postupně budeme nasazovat také frekvence získané v poslední aukci kmitočtů,“ říká Slavomír Slanina, ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu.

Tarify s plnou rychlostí 

Pro zájemce nabízí Vodafone tarify Neomezený Premium 5G a Neomezený Business Premium 5G, které přinášejí nejvyšší dostupnou rychlost mobilního připojení. V běžném provozu jde o stovky Mb/s. Potřeba je také telefon, který umí se sítí 5G komunikovat, jen Vodafone jich už nabízí široký výběr.  

Výhodou sítí 5G je nejen vysoká rychlost připojení, ale především téměř nulová prodleva (odezva je v řádu jednotek milisekund) a stabilní kvalita, kterou garantuje násobně větší kapacita sítě, než bylo dosud běžné. To je důležité například pro průmysl, kde 5G umožní přenos dat klidně z miliardy průmyslových senzorů, umožní automatizovat manuální procesy, stříhat šňůry a propojovat inteligentní továrny. V budoucnu technologie 5G také dokáže zvýšit kvalitu života v chytrých městech, kde může třeba plynule řídit dopravu. 

Další informace a příklady nabízí webová stránka www.vodafone.cz/5g.