Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

Tisková zpráva

 

3G uvolní místo síti páté generace. Zákazníci Vodafonu budou moci využít rychlejší internet a kvalitnější hlasové služby

08. července 2020

Kmitočty, na kterých funguje starší mobilní síť 3G, Vodafone uvolní pro modernější 4G LTE a 5G. Díky této změně bude možné využívat frekvence efektivněji a začít pokrývat větší česká města sítí páté generace. To znamená další zlepšování služeb pro miliony zákazníků díky navýšení rychlosti i kapacity sítě. Její evolucí Vodafone přispívá k digitalizaci Česka. Celoplošné vypnutí 3G je naplánováno na březen 2021.

Když společnost Oskar zahájila v březnu 2000 komerční provoz, mobilní data „svištěla“ rychlostí zhruba 40 kb/s a minuta na internetu zlevnila na 2 koruny. Dnes mají zákazníci k dispozici tarif Vodafone Neomezený a od roku 2013 i rychlou mobilní síť 4G LTE, přes kterou se k internetu z mobilu aktuálně připojuje naprostá většina lidí. Ti si zvykli využívat internet více a častěji, a tak objem měsíčně přenášených mobilních dat stále roste. Vodafone chce síť 4G dál vylepšovat, proto uvolní frekvence ze starší mobilní generace 3G.

„Tyto frekvence se dají v sítích vyšší generace využít mnohem efektivněji a pro naše zákazníky jde tedy o dobrou zprávu. Díky uvolnění frekvencí dokážeme zvyšovat rychlost i kvalitu naší sítě. Je to zároveň cesta k rychlejšímu rozšíření nejmodernější technologie 5G. Právě sítě páté generace otevřou spotřebitelům i firmám technická řešení, která dosud nebyla možná,“ říká Milan Zíka, viceprezident pro technologie společnosti Vodafone Czech Republic. Jak například 5G dokáže člověka virtuálně přenést do vzdáleného města jako hologram, předvedl Vodafone loni v Karlových Varech.

Od obyčejných SMS až k chytrým městům

Zhruba každých deset let přichází nová technologická generace mobilní komunikace, což s sebou přináší také nutnou výměnu telefonů. Když v 90. letech nastoupila první digitální síť 2G, přinesla novinku v podobě SMS zpráv. Do nového tisíciletí vstoupily sítě 3G, které už umožnily na mobilních zařízeních nejen telefonovat a posílat SMS zprávy, ale také prohlížet web.

Skutečný rozmach chytrých telefonů přinesla současně nejvíce rozšířená síť 4G LTE. Dnes pokrývá přes 99 procent obyvatel Česka. Naopak frekvence, které má Vodafone pro 3G, umožňují pokrytí pouze větších měst.

„Ze statistik víme, že využití 3G dlouhodobě klesá. Navíc kdo chce pouze telefonovat nebo psát SMS, telefon si měnit nemusí, využije celoplošnou síť 2G, ta zůstává. Výměna zařízení se proto týká jen těch, kteří využívají mobilní internet a jsou dnes v síti 3G. Mluvíme o jednom procentu našich zákazníků,“ dodává Milan Zíka. K vypnutí 3G sítě v Česku dojde podle plánů ke konci března 2021.

Na případnou výměnu zařízení tak zůstává téměř tři čtvrtě roku.

Vodafone se tímto krokem také blíží širšímu spuštění páté generace mobilních sítí. 5G přináší nové možnosti pro různá digitální řešení, bude mnohonásobně rychlejší a spolehlivější, než jsou dnes zákazníci u mobilního internetu zvyklí, zásadní bude ale především blesková odezva. Díky tomu propojí síť páté generace bez problémů jak mobilní telefony, tak i nejrůznější chytrá zařízení z oblasti internetu věcí a nejrůznějších průmyslových řešení. 5G síť například zrychlí vývoj virtuální reality, masivně rozšíří strojovou komunikaci, usnadní autonomní řízení automobilů a pomůže rozvinout projekty chytrých měst.

Aukce kmitočtů, která nabídne evropsky standardizované frekvence pro 5G, je pak předpokladem pro další masivní a celostátní rozšíření 5G. To znamená zajištění kapacitních a odolných sítí, na které se čeští spotřebitelé, firmy i stát – nejen v krizových časech – mohou spolehnout. Vodafone jako první přinesl do České republiky čtvrtou generaci mobilních sítí LTE v celostátním měřítku. Je připraven se na rozvoji 5G v České republice podílet. Aktuální návrh aukce však obsahuje riziko fragmentace kmitočtů, neposkytuje prostor rozvinout vlastnosti 5G v plném rozsahu a nezohledňuje potřebu spolehlivých a odolných sítí 5G, které v krizi poskytnou dostatečnou platformu pro krizovou i běžnou komunikaci.

Správné vybavení pro kvalitnější hovory i internet

Vodafone se už několik let ve své nabídce zaměřuje na telefony a zařízení, která podporují 4G LTE. Zároveň zákazníkům pomáhá a vybízí je k přechodu na 4G, aby mohli rychlejší datové služby využívat. Pouze pro dosavadní 3G uživatele tak Vodafone aktuálně shrnul důležité rady a pomoc, jak se vybavit, aby mohli bez problémů fungovat i na novější technologii 4G LTE.

Pro její využití potřebují LTE SIM kartu, tu Vodafone vydává už od roku 2013 a snadno se pozná podle nápisu LTE, který je přímo na kartě. Kdo má starší SIM, zdarma mu ji Vodafone vymění ať už přes samoobsluhu Můj Vodafone, v prodejnách nebo na Lince pro zákazníky.

Kromě toho zákazníci potřebují zařízení, které se k LTE síti umí připojit. Znamená to tedy například výměnu telefonu, 4G telefony lze pořídit u Vodafonu už od 1 koruny. Vše, co zákazníci potřebují vědět pro přechod z 3G sítě, najdou podrobně na webu www.vodafone.cz/3g. Do doby vypnutí 3G bude Vodafone zároveň s jednotlivci a firmami komunikovat a nabízet jim pomoc s přechodem na novější zařízení a služby, proto se zákazníci nemusí ničeho obávat.