Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

20. července 2021

Filmy s LGBTQ tématikou ve Vodafone Videotéce

Vodafone je i letos generálním partnerem festivalu Prague Pride. Věříme totiž, že každý člověk bez rozdílu má právo na férové a rovnocenné zacházení, kde ho nikdo nebude soudit na základě identity. Diverzita pro nás není jen slovo na papíře, ale skutečnost, bez které se v budoucnosti neobejdeme. Oslavte s námi Prague Pride i přes televizní obrazovku a nahlédněte do světa LGTBQ, který vám přiblíží desítky filmů v naší Videotéce. Stačí si jen vybrat.

Venkovský učitel

Venkovský učitel přináší dramatický příběh o hledání lásky a zapeklitého, ne zcela klasického milostného trojúhelníku. Učitel (Pavel Liška) utíká z prostředí města a opouští svou práci na lukrativním gymnáziu, které mění za vesnickou školu. Místo nového začátku, vnitřního klidu a jednoduchého vesnického života na něj ale čeká mnoho nových emocí. A učitel se brzy zamiluje do svého žáka, jehož matka miluje právě učitele…

Film Venkovský učitel získal ocenění Českého lva za hlavní herecký výkon Zuzany Bydžovské a scénář Bohdana Slámy, který film také režíroval.

Zaujal vás tento film? Pak se vám možná budou líbit také filmy Plážoví povaleči, Matthias a Maxime nebo Dívka.

Portrét dívky v plamenech

S Portrétem dívky v plamenech se podíváte na odlehlý bretaňský ostrov ve druhé polovině 18. století. Malířka Marianne přijíždí do šlechtického sídla, aby dělala společnici šlechtičně Héloïse. Nicméně, jejím pravým úkolem je tajně namalovat portrét Héloïse pro jejího nastávajícího manžela.

Historické drama zdárně vypráví o umění, francouzské šlechtě a tehdejších poměrech. Především je ale o ženách, jejich postavení ve společnosti a intimním poutě, které se mezi nimi přetvoří v opravdové sblížení napříč osudu.

Co jste možná nevěděli: Obrazy Marianne pro film vytvořila malířka Hélène Delmairová, která na nich pracovala až 16 hodin denně. Po premiéře filmu se obrazy přesunuly do pařížské galerie Joseph, kde si je dnes můžete prohlédnout. Mimochodem, povolání malířky režisérka Céline Sciammová přisoudila hlavní postavě záměrně – chtěla tak poukázat na utlačování žen v tomto období a skutečnost, že pokud chtěly svá díla vystavovat, musely tak činit jménem jiného mužského malíře.

Podobné filmy: Komorná, Vita a Virginia, Misandrie

Léto 85

S tímhle francouzským filmem se hladce přenesete na pobřeží Normandie do léta 1985. Ačkoli si u Léta 85 možná vzpomenete na úspěšný film Dej mi své jméno, děj filmu vychází z románu Tanec na mém hrobě od Aidana Chamberse, který režiséra Françoise Ozona inspiroval už před více než 30 lety.

Léto 85 vás vrhne do atmosféry divokých osmdesátek, prvních lásek a milostných letních vzplanutí za rytmů hudby The Cure nebo Roda Stewarta. Film vás ale nenechá vydechnout a vedle milostného vztahu dvou dospívajících chlapců plného intenzivních zážitků vás zamotá i do policejního vyšetřování.

Zkuste také: Dokud se tančí, NeonBoy

McQueen

McQueen přináší příběh života, kariéry a umění Alexandra McQueena, obyčejného chlapce z dělnické části Londýna, který vyrostl v globální módní hvězdu a jednoho z nejkontroverznějších návrhářů. Tento dokumentární film provází řada archivních snímků a rozhovorů s Alexandrovými nejbližšími přáteli a rodinou a přináší pohled na osud muže, který uhranul módní svět krásnými, odvážnými a originálními modely.

McQueen ale není jen o módě. Vedle jeho kariérní cesty film nahlíží i do niterního světa McQueenovi zmučené kreativní duše, rozebírá jeho osobní traumata i vnitřní démony, se kterými v životě bojoval, a další myšlenky a pohnutky, které ovlivnily jeho tvorbu, včetně objevování vlastní sexuality. Snímek McQueen získal ocenění GALECA – dokument roku s LGBTQ tématikou.

Podobné filmy, které vás zaujmou: King of Comics, I love you Phillip Morris, Thelma

Lola

Lola je dospívající transgender dívka, kolem které se celé belgicko-francouzské drama točí. Zatímco matka svou dceru vždy podporovala a spořila, aby Lola mohla podstoupit vytouženou operaci, konzervativní otec se jí zřekl. Smrt matky je ale oba svede opět dohromady a v průběhu roadmovie tak Lola otevírá nejen palčivé diskuze mezi dcerou a otcem, ale i otázky o přijetí transgenderu.

Lolu ve filmu ztvárnila začínající herečka Mya Bollaers, která je sama trans ženou. Za svůj výkon v Lole získala cenu Magritte, byla nominována na řadu dalších ocenění a i samotný film získal řadu uznání filmových kritiků.

Zkuste také: Greta, Polibek od Beatrice, Fantastická žena

 

Tyto a řadu dalších filmů s LGBTQ tématikou najdete ve své Vodafone Videotéce ve speciální tématické sekci Queer. Videotéku v tarifech Komplet a Komfort máte zdarma, k tarifu Klasik ji máte za 99 Kč měsíčně.