Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

11. prosince 2023

Hi, Barbie! Růžový fenomén míří na HBO Max. Přečtěte si 8 zajímavostí, které o filmu ještě nevíte

Od svého vydání 21. července lámala každý týden nový rekord. Na světě snad neexistuje nikdo, kdo by o zfilmovaném příběhu Barbie nevěděl. A teď se růžový blockbuster přesouvá do streamovací aplikace HBO Max, kde na sebe strhne pozornost už 15. prosince. Tak si dejte oraz od vánočních pohádek a dopřejte si skoro dvě hodiny Barbie power. My vám k tomu ještě naservírujeme 8 zajímavostí, které jste o filmu dodnes možná nevěděli.

Jeden rekord za druhým

Nejsilnější premiérový víkend roku, nejsilnější premiérový víkend pro ženskou režisérku v historii, nejvýdělečnější domácí premiéra společnosti Warner Bros. v historii, která překonala i Temného rytíře Christophera Nolana. Během premiérového víkendu Barbie překonala i další Nolanův film, do kin nalákala více diváků než očekávaný nový snímek Oppenheimer.

Barbie zkrátka v létě trhala jeden rekord za druhým. Na konci srpna (tedy asi měsíc po uvedení do kin) dosáhla na domácím trhu tržby 575,4 milionu dolarů. Celosvětově film vydělal skoro 1,5 miliardy dolarů a stal se tak nejvýdělečnějším filmem roku 2023.

Do kina po dlouhé době

Před Barbie nebylo v létě úniku. Stala se tak poměrně zajímavá věc. Mimo standardních milovníků filmových projekcí na velkém plátně nalákala satira na dokonalost do kinosálů spoustu diváků, kteří od covidových let do kina ještě nezavítali. Některé průzkumy uvádí, že v Americe tato skupina tvořila až 22 % diváků, kteří Barbie v kině viděli. A to není vše. Barbie společně s již jmenovaným filmem Oppenheimer zajistili největší zájem o kina v USA od roku 2019.

50 mega na výplatní pásce

Margot Robbie si díky celosvětovému úspěchu filmu Barbie přišla údajně na zhruba 50 milionů dolarů. Studie časopisu Variety se opírá o fakt, že herečka ve filmu exceluje nejen v hlavní roli, ale také v roli producentky. Díky tomu tak svůj již tak astronomický základní plat 12, 5 milionů dolarů zečtyřnásobila.

Talentem nabité zákulisí

Není divu, že je z filmu Barbie takový fenomén. Talenty se to hemží nejen přímo na plátně, ale především v zákulisí. Za kameru se postavil Rodrigo Prieto. Talentovaný mexický kameraman si ve své kariéře vysloužil už tři nominace na Oscara za kameru k filmům Zkrocená hora (Brokeback Mountain), Mlčení (Silence) Martina Scorseeseho a Irčan (Irish Man).

Jedinečnou scénografii má na svědomí Sarah Greenwood, která má na kontě celkem 6 nominací na Oscara. Její práci jste mohli mimo jiné vidět ve filmech Kráska a zvíře (Beauty and the Beast) z roku 2017, Pýcha a předsudek (Pride and Prejudice) nebo Pokání (Attonement). A fantastické kostýmy jsou dílem Jacqueline Durranové, která tvořila kostýmní arzenál pro Malé ženy (Little Women) nebo Annu Kareninu z roku 2012, za kterou získala dvě sošky Oscara. A konečně hudbu mají na svědomí dva ze spoluautorů oscarového hitu Shallow.

Barbie měl hrát původně někdo jiný

Říká se, že všechno dobré má svůj čas. Film o Barbie se měl natáčet už dávno, prvotní plány se datují až do roku 2009 a Margot Robbie určitě nebyla první volbou na hlavní roli. Tou však byla oblíbená komička Amy Shummer, která navzdory své prvotní spokojenosti z projektu odstoupila. Tvůrci oslovili i filmovou princeznu Anne Hathaway. I ona svou účast vážně zvažovala, ale než vůbec došlo na lámání chleba, také z projektu vycouvala. Tvůrci údajně zvažovali do role Barbie i zpěvačku Lady Gaga. Film nakonec úplně změnil svou podobu stejně jako Barbie, která se na plátna nakonec probojovala s tváří Margot.

Dechberoucí šatník Margot Robbie

Nejen samotná Barbie má šatník, který je snem každého malého děvčátka. A tak není divu, že hlavní hvězda filmu vzdávala hold své postavě po celou dobu konání světové tour na podporu filmu i prostřednictvím svého oblečení. Na takovou nálož dokonalých outfitů ale nebyl připraven snad nikdo. Skvělou práci odvedl především hlavní stylista Andrew Mukamal. A tak nás mohla Margot Robbie ohromit růžovými puntíky značky Valentino, hravými komplety Prada i nestárnoucí vintage modely Chanel nebo Moschino. Nechyběly ani šik džíny Bottega Veneta, hedvábné pyžamko s peříčky ukrajinské značky SLEEPER, róby od Vivienne Westwood nebo Schiaparelli a samozřejmě ikonické střevíčky Manolo Blahnik.

Tip: Podívejte se, co je nového na streamovacích službách HBO Max, Voyo, Netflix a Prime Video


Obrázek: The New York Times

Barbie je jen přezdívka

Barbara Millicent Roberts. Tak se doopravdy jmenuje první panenka s tělem dospělé ženy, které vdechla život Ruth Handlerová, spoluzakladatelka společnosti Mattel. Inspirací jí byla její dcera, které svým panenkám při hře dávala dospělé role. Jelikož se Barbie zrodila v roce 1959, je asi nad slunce jasné, že členové správní rady z tohoto nápadu nebyli dvakrát nadšeni. Geniální nápad, ale z panenky s „dokonalou tváří i tělem“ udělal globální fenomén.

Spoiler alert: Následující odstavec obsahuje reference na děj filmu.

Film o dětské hračce není tak úplně pro děti

Greta Gerwig sice stvořila film o jedné z nejslavnějších hraček v historii, ale děti si jej neužijí tolik jako dospělí. Sice neobsahuje žádný závadný obsah, sex, násilí, ani sprostá slova, takže je dětem plně přístupný. A dětští diváci si nejspíš užijí i dokonale barevný svět, zábavné gagy a spoustu hlášek. Hluboko uvnitř je ale film groteskní karikaturou dokonalosti, a tak trochu pozoruhodnou sondou do dnešního každodenního života. A, světě div se, i Barbie se jednoho dne postaví oběma nohama pevně na zem a ochutná hořkokyselou realitu postavení žen v dnešním světě.

Předplatné HBO Max je nyní součástí balíčku Vodafone TV Cinema. Zákazníci s původní nabídnou Vodafone TV mají HBO Max v rámci tarifu Komplet. Nebo v kombinaci s balíčkem HBO za 199 Kč měsíčně u tarifů Klasik a Komfort. Aplikaci HBO Max máte k dispozici ve svém Vodafone TV zařízení, takže můžete své oblíbené filmy i seriály pohodlně sledovat na své televizi.

Obrázky a video: HBO Max, Totalfilm, The New York Times