Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

12. března 2021

5 věcí, které jste nevěděli o filmu Na nože

Na televizi JOJ, dostupné skrz Vodafone TV, se bude 16. března vysílat kriminální film Na nože (Knives Out), který patří mezi nejlepší žánrové filmy za posledních let. Podívejte se na nejzajímavější perličky z natáčení tohoto filmu.

O filmu Na nože

Detektiv Benoit Blanc (Daniel Craig) přijíždí vyšetřovat do honosného sídla rodiny Thrombeyů podivnou smrt nejstaršího člena rodiny, Harlana Thrombeye (Christopher Plummer). Ta nastala několik hodin po setkání všech členů rozvětvené rodiny, kde se mělo řešit budoucí rozdělení peněz a moci v Harlanově firmě. Jeden z členů rodiny je vrah a úkolem detektiva bude ho najít.

Film se natáčel na třech místech najednou

Pokud vás zaujala honosná vila, kde se většina filmu odehrává, a chtěli byste ji osobně navštívit, museli byste jet na tři různá místa. Ve všech záběrech z venku hraje tento gotický zámek dům nedaleko Bostonu. Naopak většina záběrů uvnitř vznikla v panství Ames nedaleko Eastonu. Oba se nachází v americkém státě Massachusetts. Panství Ames patří rodině Amesů již několik generací a zachovalé interiéry se již prakticky nikdy neobměnily. Rodina také během natáčení dál v domě žila. Třetí místo pro natáčení vzniklo potom už ve filmovém studiu, kde vznikla zcela od základů pracovna Harlana, starého otce rodiny.

Postavy mají jméno po slavných muzikantech

Většina filmových postav z rodiny Thrombeyů má jména po slavných zpěvácích ze 70.let. Joni (Toni Collette) se jmenuje po Joni Mitchell, její manžel Neil má jméno po Neil Youngovi. Walt a Donna se jmenují po dvojici hudebníků z kapely Steely Dan. Richard a Linda jsou zase pojmenovaní po dvojici/kapele Richard & Linda Thompson

Když jižanského detektiva s francouzským jménem hraje Brit

Ačkoliv detektiv Benoit Blanc podle jména zní jako kdyby právě přicestoval z Francie či Belgie, podle jeho filmového životopisu pochází z amerického Jihu a mluví tedy s těžkým jižanským přízvukem. Tvůrci filmu ho tak chtěli odlišit od přízvuku většiny hlavních postav a podezřelých z bohaté rodiny Thrombeyů, příslušníků elitní bohaté skupiny ze severovýchodu USA. Pro Daniela Craiga, rodilého Brita, představoval přízvuk výzvu a dlouhé desítky hodin ho trénoval. Tvůrci tím zároveň potvrdili zvláštní filmovou tradici, kdy jiného slavného detektiva, belgického Hercule Poirota, vždy ztvárnil anglický herec (David Suchet, Peter Ustinov, Kenneth Branagh).

Kdo je vrah? Napoví nenápadný fakt

Ve filmu najdete mnoho vodítek a skrytých odkazů, které předem naznačují, kdo je vrahem. Jedním z nejméně jasných je fakt, že tato postava jako jediná z hlavních nepoužívá žádný iPhone, Mac či iPad. Společnost Apple sice souhlasí tím, že jeho výrobky se mohou objevit ve filmu, ale nikdy ho nesmí používat ten, kdo má na svědomí smrt někoho dalšího.

Bude brzy pokračování?

Vzhledem k tomu, že film byl kriticky i finančně úspěšný, režisér Rian Johnson nedlouho po premiéře oznámil, že brzy vznikne pokračování. Vzhledem k povaze filmu by ale zřejmě jedinou postavou, která by se vrátila v druhém dílu, by byl detektiv Benoit Blanc podání Daniela Craiga. Ten by potom vyšetřoval úplně jiný případ jako v nejlepší tradici detektivních případů Sherlocka Holmese nebo Hercule Poirota.

Film Na nože bude vysílat televize JOJ 16. března. Televize JOJ je dostupná pro všechny zákazníky Vodafone TV.