Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Tisková zpráva

 

Polovina LGBT+ lidí v Česku skrývá v práci svou sexuální orientaci

18. října 2018

Skoro polovina LGBT+ mladých Čechů (18-25 let) začíná při nástupu do zaměstnání opět skrývat svoji sexuální orientaci, ač ji ve svém soukromém životě nebo mezi spolužáky již odkryli. Otevřeně svou příslušnost ke genderovým a sexuálním menšinám přiznává na pracovišti jen čtvrtina českých LGBT+. Vyplývá to z posledního mezinárodního průzkum specializované agentury Out Now. V porovnání s globálními výsledky je LGBT+ komunita v Česku méně otevřená o své sexuální orientaci jak na pracovišti a v rodině, tak i mezi přáteli.

Třetí čtvrtek v říjnu je již několik let v povědomí jako Spirit day – den, kdy fialovým outfitem mohou lidé vyjádřit svoji podporu LGBT+ mládeži (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály, transgender osoby a další osoby s menšinovou sexuální či genderovou identitou), která čelí neúměrné šikaně a obtěžování kvůli své identitě. Vodafone při této příležitosti zveřejnil výsledky průzkumu LGBT+ First Job, který měl za úkol zmapovat jak potíže mladých LGBT+ lidí při přechodu ze školy do zaměstnání, tak i samotné bariéry na pracovišti. Průzkum na objednávku společnosti Vodafone vedla agentura Out Now, která letos od konce dubna do konce července oslovila více než tři tisíce dvě stě LGBT+ respondentů z patnácti zemí.

Vodafone získal za příkladné firemní prostředí a politiku, která podporuje otevřenost, rozmanitost a férový přístup k zaměstnancům bez ohledu na věk, pohlaví, sexuální orientaci či identitu nebo specifické potřeby, na letošním Pride Business Fóru hlavní cenu „LGBT Friendly Employer 2018 Champion“. Na základě výsledků průzkumu LGBT+ First Job se zavázal podpořit LGBT+ osoby v zaměstnání ještě dalšími kroky, nejen interně, ale i ve společnosti. 

Ve Vodafonu jsme hrdí na to, že všichni mohou být sami sebou, včetně sexuální orientace a genderové identity.  Výsledky našeho výzkumu ale ukazují, že zvláště mladé uchazeče o zaměstnání musíme neustále ujišťovat v tom, že u nás je kolegové přijmou bez jakýchkoli předsudků,“ říká Carl Clarke, nový viceprezident pro lidské zdroje Vodafonu, který stál tři roky v čele aktivit na podporu LGBT+ komunity a pomohl tak Vodafonu zařadit se mezi nejlepší LGBT+ zaměstnavatele na světě.

Diversitu na pracovišti podporuje nejen vedení, ale především sami zaměstnanci Vodafonu. Každý rok (letos již po čtvrté) odstartují na firemním Pride Weeku, který plný hostů a zajímavých přednášek, finanční sbírkou na podporu on-line poradny sbarvouven.cz. Poradna, jejíž patronkou je Ester Janečková, pomáhá především mladým LGBT+ zvládnout složité životní situace. Letos ji zaměstnanci Vodafonu s podporou Nadace Vodafone předali téměř 240 000Kč.

„Vodafone dlouhodobě podporuje portál www.sbarvouven.cz, který pomáhá zejména mladým lidem, kteří řeší svoji odlišnou sexuální orientaci a setkávají se s nepřijetím svého okolí.  Podpora Vodafonu nám loni pomohla udržet profesionální servis a zaměřit se na bezpečnost a funkčnost systému,“ uvedl Czeslaw Walek, prezident Prague Pride.