Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

28. dubna 2022

Přepněte s Vodafonem na zelenou. Chránit planetu můžete i prostřednictvím svého mobilu

Mobilní telefony používá většina z nás každý den. Věděli jste ale, že jejich výroba a provoz spotřebují značné množství energie, a tím pádem i uhlíkových emisí? Vodafone přinesl k příležitosti Dne Země několik tipů, jak přispět k ochraně planety. Třeba tím, že se připojíme na Wi-Fi místo mobilních dat. #SwitchtoGreen

Přestože většina emisí uhlíku vzniká při výrobě nového telefonu, existují způsoby, jak můžeme ovlivnit jeho celkovou stopu. K tomu, abychom spotřebovávali méně energie a nebyli tolik závislí na provozu datových center, přitom stačí málo. 

  • Vypnutím automatického přehrávání videa na webových stránkách snížíte spotřebu oxidu uhličitého o 0,2 g za sekundu. 

Znáte situaci, kdy sotva přijdete na webovou stránku nebo otevřete aplikaci a hned vás zahltí spousta hlučného obsahu, o kterou vůbec nemáte zájem? Nejen, že to může být otravné, ale díky velké spotřebě energie a dat i neekologické. Automatické přehrávání lze přitom jednoduše vypnout v sekci Nastavení. 

  • Používáním Wi-Fi místo mobilních dat výrazně snížíte spotřebu energie.  

Wi-Fi spotřebovává o mnoho méně energie, než si myslíme. Pokud je tedy v dosahu, připojte se raději na ni místo čerpání mobilních dat. Nejen, že pomůžete planetě, ale šetříte také baterii. 

  • Snížením jasu displeje můžete ušetřit několik kilogramů oxidu uhličitého ročně. 

Přizpůsobte si jas displeje, často je zbytečné mít jej stále na maximu. Veliká úhlopříčka displeje se na spotřebě dnešních smartphonů podílí více než cokoli jiného. A slabší jas ocení kromě planety i vaše oči. 

  • Když kupujete nový telefon, zkontrolujte jeho Eco Rating. 

Pokud si tedy chcete pořídit nový telefon, zaměřte se na jeho ekologičnost. Pomoci může Eco Rating, který zavedl Vodafone společně s dalšími operátory v Evropě. Jde o jednotný bodovací systém pro mobilní telefony, ať už je lidé nakupují online nebo v kamenných obchodech. Eco rating Rating hodnotí dopad chytrých i tlačítkových telefonů na životní prostředí po celou dobu životního cyklu zařízení.  

Vodafone pomáhá chránit životní prostředí 

Na Den Země si každoročně připomínáme, jak důležité je chránit naši planetu. K tomuto úkolu se zavázal i Vodafone, který se dlouhodobě zaměřuje na snižování dopadu svého podnikání na životní prostředí. Jde například o nákup 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů po celém světě, další prodej nebo recyklaci 100 % našeho nadbytečného síťového vybavení nejpozději od roku 2025. Vodafone také postupně snižuje emise skleníkových plynů z provozu i z dodavatelského řetězce. Díky těmto krokům chce dosáhnout nejpozději v roce 2040 uhlíkové neutrality.    

Více informací o udržitelném podnikání Vodafonu ZDE. 

Nadace Vodafone už ovlivnila životy více než 2 milionů lidí. Jak, to popisuje její programový manažer v podcastu SharkTalk

Od doby svého založení Nadace Vodafone Česká republika rozdělila více než 205 milionů korun a podpořila přes 500 projektů, čímž ovlivnila životy více než 2 milionu lidí. Co se konkrétně pro takový počet lidí změnilo, popisuje Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone.