Mobilní telefon je dnes nenahraditelným pracovním nástrojem. Máme v něm přístupy do e-mailů, firemních systémů, cloudových úložišť a k celé řadě nejrůznějších nástrojů. A právě proto se z něj stává stále častěji cíl kybernetických útoků. Nezáleží na tom, jak velký váš byznys je nebo čemu se věnujete. Potenciálním terčem hackerů je každý. Jak se účinně bránit?
Mobilní zařízení je paradoxně jedno z nejzranitelnějších míst celé firemní infrastruktury. Často se mu totiž nevěnuje taková pozornost jako například počítačům nebo serverům. A to si útočníci dobře uvědomují. Stačí jeden nepozorný klik na phishingový e-mail, a v řádu vteřin se telefon stane nástrojem pro sledování uživatele, odposlech hovorů nebo přístupovým bodem k celé firemní síti.
Ohroženy jsou i malé firmy nebo drobní podnikatelé. V korporátech jsou ve většině případů zaměstnanci trénováni na rozpoznání hrozeb a do kyberbezpečnosti jsou investovány nemalé obnosy. U menších firem to ale bohužel nebývá pravidlem, a proto jsou pro útočníky snazším cílem.
Podle studie Mobile Security Index 2024 od Verizon Business v uplynulém roce 84 % organizací zvýšilo výdaje na zabezpečení mobilních zařízení. Stojí za tím rostoucí počet kybernetických hrozeb, větší povědomí o rizicích a rozmach práce na dálku. Trend navíc naznačuje, že firmy plánují v těchto investicích pokračovat i nadále.
Kyberhrozby mají různou podobu, často stačí i jedno špatné kliknutí
Velké riziko představují například veřejné Wi-Fi sítě. Leckdy pracují vytížení manažeři na letištích nebo v kavárnách. Útočník ale může poměrně snadno vytvořit falešnou free Wi-Fi, ke které se zařízení samo připojí, a pak už jen čeká na první příležitost, aby mohl ukrást přihlašovací údaje do e-mailu či firemního systému.
Častým útokem je i tzv. smishing, tedy podvodná SMS s odkazem na falešný web, který vypadá na první pohled důvěryhodně a má za cíl navést uživatele k instalaci malwaru. Ten následně sbírá data, sleduje aktivitu, nebo dokonce pořizuje snímky obrazovky bez vědomí uživatele. Bez kvalitního zabezpečení je prakticky nemožné podobné hrozby včas odhalit. A následky mohou být pro podnikání fatální.
VÍTE, ŽE...
Víte, že iPhony automaticky nepředstavují stoprocentní bezpečí? Apple sice udržuje přísný proces kontroly aplikací a iPhony se pravidelně aktualizují, ale to je ani zdaleka nečiní zcela imunními proti všem kyberhrozbám.
Vodafone umí účinně ochránit drobného podnikatele i velkou firmu
Výčet různých typů hrozeb je velmi dlouhý, Vodafone však nabízí bezpečnostní řešení, které dokáže ochránit firmy proti každému z nich. Pro podnikatele a menší firmy, které hledají spolehlivou a zároveň uživatelsky přívětivou ochranu mobilních zařízení, je skvělým řešením Vodafone Business CyberWall.
Aplikace CyberWall poskytuje spolehlivou ochranu (nejen) telefonů před hrozbami jako malware, phishing nebo ransomware, přičemž díky pravidelným aktualizacím dokáže odhalit a zastavit i ty nejnovější z nich. Umožňuje také jednoduché nasazení, které zvládne každý uživatel svépomocí. Ochranu tak zajistí i těm, kteří nemají technické zázemí nebo kapacity na správu složitých bezpečnostních systémů. Aplikaci není potřeba opakovaně spouštět – běží neustále na pozadí a chrání zařízení před riziky, nemá však vliv na celkový výkon nebo výdrž baterie.
Bezpečné prohlížení internetu je posíleno i unikátní funkcionalitou CyberWallu, pomocí níž můžete snadno rozpoznat podvodné QR kódy. Stačí prostřednictvím aplikace naskenovat potenciálně nebezpečný kód, načež CyberWall ověří daný odkaz a v případě potřeby vás zastaví dřív, než se ke škodlivému obsahu dostanete.
Pro větší firmy je pak ideálním řešením Lookout Mobile Security, robustní a inteligentní řešení, které jde za hranice běžné antivirové ochrany ještě dál. Tato pokročilá platforma EDR (Endpoint Detection & Response) umožňuje komplexní ochranu mobilního prostředí, a to napříč různými operačními systémy od iOS a Androidu až po ChromeOS. Detekuje všechny mobilní hrozby v reálném čase, analyzuje rizikové aplikace, upozorňuje na slabiny operačního systému i podezřelé sítě a připojení. Navíc případné incidenty eviduje a data o nich jsou pak dostupná firemním IT specialistům v rámci jediného, uživatelsky přívětivého portálu.
Z pohledu IT nebo bezpečnostních týmů je rovněž výhodou možnost centrální správy. Přes přehledný portál lze sledovat bezpečnostní stav všech mobilních zařízení ve firmě a včas reagovat na případné incidenty. Díky tomu není ochrana závislá jen na pozornosti jednotlivých uživatelů, ale na skutečné technologii, která se opírá o celosvětově aktualizovanou databázi hrozeb. Lookout Mobile Security tak poskytuje strategickou výhodu v boji proti sofistikovaným kyberútokům a zároveň firmám umožňuje zachovat si vysokou míru flexibility i bezpečnosti.
Co můžete ještě udělat, abyste ochránili svá mobilní zařízení?
Základem bezpečnosti je silné a jedinečné heslo doplněné o biometrické ověřování nebo přístupové fráze. Pravidelné aktualizace operačního systému a aplikací zajišťují, že zařízení bude chráněno i před nejnovějšími hrozbami. Důležitým krokem je také šifrování, které chrání data v případě ztráty nebo krádeže telefonu. Všude, kde to jde, by mělo být aktivováno vícefázové ověřování, které přidává další úroveň bezpečnosti. Také se vyhýbejte již zmíněným nezabezpečeným Wi-Fi sítím.
Zvládnout všechny zmíněné procesy a postupy, aby vaše zařízení byla vždy v bezpečí, vám umí pomoci řešení od Vodafone Business. Ozvěte se nám a my pro vás najdete to nejlepší řešení.