Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

23. června 2021

Největší evropská síť poháněná čistě z obnovitelných zdrojů

Pro fungování Vodafonu je elektrická energie naprosto zásadní. V České republice nakupujeme energii z obnovitelných zdrojů už od roku 2011 a v roce 2021 se nám podařilo přejít na 100 % využití zelené energie. Nyní nás následují i ostatní země, jako například Velká Británie, Irsko nebo Portugalsko, a zelenou energií je tak kompletně poháněna mobilní síť Vodafonu v celé Evropě.

Zelenou energií jsou napájeny nejen mobilní a pevné sítě, ale také datová centra, maloobchodní prodejny a kanceláře. Pozitivní dopady na životní prostředí jsou viditelné už nyní. Jak ukazují statistiky nejen Vodafonu, v posledních letech výrazně roste objem přenesených dat. To ovlivnila i koronavirová pandemie, v jejímž důsledku se pracovní aktivity mnoha lidí přesunuly do virtuálního prostředí. Svou roli v efektivnějším přenosu dat má a bude mít také vypnutí 3G sítě, která byla energeticky méně efektivní.

Ačkoliv spotřeba dat posledních několik let exponenciálně roste, díky modernizaci sítí a využívání zelené energie se daří hodnoty emisí postupně snižovat. V průběhu minulého roku stouplo množství přenesených dat v Česku jen v mobilní síti Vodafonu o 71 %, emise oxidu uhličitého se přesto, stejně jako v minulých letech, podařilo dále snížit, a to o 5 % na celkových 13 670 tun,“ říká Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti českého Vodafonu.

Přírodu pomáhá šetřit i internet věcí 

V příštích deseti letech má skupina v plánu pomoci firmám po celém světě uspořit 350 milionů tun oxidu uhličitého, tedy stejné množství, které celá Itálie vyprodukovala za rok 2019. Klíčem k dosažení tohoto ambiciózního cíle je mimo jiné internet věcí. U svých zákazníků po celém světě chce Vodafone jeho prostřednictvím mezi roky 2020-2030 snížit celkové množství emisí CO2 o 350 milionů tun – což je například množství emisí uhlíku vyprodukovaných za rok 2019 v Itálii.

A jak konkrétně internet věcí pomáhá chránit přírodu? Například v projektech chytrého parkování pomůže řidičům ušetřit palivo a snížit znečištění životního prostředí. Pomoci se snižováním emisí může také aplikace Chytrá budova, kterou využívá i centrála Vodafonu v pražských Stodůlkách a která umožňuje sledovat obsazenost nemovitosti nebo třeba efektivně nastavit vytápění.

Více informací naleznete ZDE.

Vodafone slaví světový den oceánů

Po celý červen, včetně Světového dne oceánů, je na Vodafone TV možné sledovat výjimečné pořady věnované podmořským hlubinám. V rámci spolupráce s televizními kanály s Discovery Channel a Animal Planet mohou diváci shlédnout exkluzivní premiéry dokumentů o mořské biologické diverzitě a také prozkoumat příběhy těch, kteří své životy zasvětili její ochraně.