Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Vodafone TV

Bavte se a učte se s naší digitální televizí.

23. září 2021

Tenet, zářijová novinka na HBO: Co jste o něm nevěděli

Na HBO a HBO GO míří nový film režiséra a scenáristy Christophera Nolana. Ten stojí za filmy jako Interstellar, Temný rytíř povstal, nebo Počátek. Na jejich úspěchy nyní navazuje i Tenet, akční sci-fi film, který vám pořádně zamotá hlavu. A chtěli byste vyhrát ceny s motivem filmu?

V Tenetovi budou hlavní hrdinové bojovat o přežití nejen své vlastní, ale celého světa. Hlavní postavou, kterou ztvárnil John David Washington (syn slavného Danzela Washingtona), je tajný agent. Ten se vydává na misi napříč časem, aby zabránil třetí světové válce.

Děj filmu se točí kolem zvrácení entropie věcí a lidí, což má za následek zvratnost v čase. Můžete se tak těšit na spoustu dobrodružství, cestování v čase a rychlé akce a podnětů k přemýšlení. Už samotné počátky filmu byly poměrně netradiční, a tak o něm koluje řada zajímavostí:

Nolan na filmu pracoval 20 let

Nolan, který si rád hraje s konceptem času a metafyzickými tématy, poprvé dostal nápad na nový film v době, kdy točil své Memento (rok 2000). Myšlenku nového filmu pak rozvíjel dlouhých 20 let, přičemž pouze psaní scénáře a rozvíjení zásadních myšlenek Nolanovi trvalo více než deset let.

 Z části se tak stalo možná proto, že se rozhodl psát děj lineárně, scénu po scéně. A novou jednoduše nezačal psát do té doby, dokud ty předchozí nebyly perfektní. To často znamenalo, že musel do již napsaného děje doplnit některé detaily a přepisovat dlouhé části příběhu. Jeho konečná verze je tak plná mnoha leta starých poznámek.

Cestování časem je založené na reálných konceptech

Nolana zajímalo, jak by se hlavní postavy musely vypořádat s realitou, ve které fyzicky dochází k „vrácení v čase“ (například že se kulka ze stěny vrátí do zásobníku pistole skrz cokoli, co jí přijde do cesty). Své nápady pak rozvíjel podle skutečných vědeckých teorií.

Tenet vychází z reálných vědeckých poznatků a fyzikálních konceptů, jako je druhý termodynamický zákon nebo Feynmanovo a Wheelerovo pojetí jednoelektronového vesmíru a výsledek tak vypadá velmi uvěřitelně. Sám Christopher Nolan nicméně uvedl, že nic nedělali tak, „aby to bylo vědecky přesné“ (to jen pro případ, že byste se o něco podobného chtěli pokoušet sami doma).

Mimochodem: Vzhledem k tomu, že film pracuje s vracením času, také herci museli v určitých scénách skutečně hrát „pozadu“. Ano, včetně mluvení. Své věty se tak museli učit pozpátku a Kenneth Branagh k nim ještě musel přidat vhodný ruský přízvuk.

Tenet byl jednou velkou záhadou i pro herce

Christopher Nolan si dal záležet na tom, aby se do světa nedonesly zákulisní informace dříve, než vyšel. A i když světlo světa spatřil první trailer, široká veřejnost stále neměla ponětí, o čem výsledný film bude.

Tajemstvím však nebyl jen pro veřejnost, ale i pro samotné herce. Robert Pattinson si před tím, než se začalo natáčet, prý mohl scénář přečíst pouze jedinkrát. Již během natáčení kolovaly informace, že si herci mohli číst scénář jen za zamčenými dveřmi. John David Washington pak potvrdil, že si ho vždy četl v bezpečí kanceláře Christophera Nolana.

Michael Caine, kterého jste mohli zahlédnout na letošním 55. ročníku KVIFF, si dokonce mohl přečíst pouze ty části scénáře, ve kterých mluvila jeho postava. Sám Caine tak před vydáním Teneta novinářům na jejich otázky, o čem film bude, odpověděl, že nemá nejmenší tušení.

Rekordní rozpočet

Nolan svou kariéru odstartoval řadou nízkorozpočtových filmů a postupem času všem dokázal, že i tak umí natočit skutečné pecky. S Tenetem si to všechno ale více než vynahradil. Celkový rozpočet filmu se pohybuje kolem 205 milionů dolarů, což něj dělá jeden z nejdražších filmů, které kdy byly natočeny. Konkrétně by se dostal do „první padesátky“. Tomuto žebříčku zatím vévodí Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna s rozpočtem 379 milionů dolarů.

Jednou z položek, která se na rozpočtu mohutně podepsala, je scéna, kdy letadlo Boeing 747 narazí do hangáru. Nolan si na tuto scénu zakoupil skutečné letadlo a nechal ho zničit před kamerami. Scéna navíc neobsahuje žádné vizuální efekty, takže si můžete být jisti, že vše, co uvidíte, je naprosto skutečné!

Při natáčení se hodně cestovalo

Tenet se natáčel během roku 2019. Herci se neustále přemisťovali mezi lokacemi a celkem se štáb, který obsahoval 250 lidí, podíval do 7 zemí: Dánska, Estonska, Norska, Velké Británie, Itálie, Indie a USA.

V Indii dokonce nechali postavit kulisy ohromné restaurace. Zatímco se řada scén natočila v Bombaji, drahé kulisy tu sloužily pouze jako „plán B“ a na jejich využití nikdy nedošlo. Ve filmu si nezahrály ani v jediné vteřině a před odjezdem filmového štábu byly zničeny.

Tenet má premiéru na HBO již tuto neděli, 26. září, od stejného data bude k dispozici i na HBO GO. Pokud máte Vodafone TV s balíčkem Komplet, máte HBO i HBO v ceně, u ostatních tarifů si jej můžete přikoupit v rámci balíčku HBO za 199 Kč/měsíčně.

A nezapomeňte sledovat náš Facebook a Instagram, kde bude tento víkend probíhat soutěž o předměty s tématikou Tenetu!

Které nejlepší seriály roku najdete ve Vodafone TV?

Tento víkend se dozvíme, které seriály promění svou nominaci v prestižní ocenění Emmy pro nejlepší pořady uplynulého roku. A mnoho z nich si můžete pustit i prostřednictvím Vodafone TV.

Vyberte si TV tarif

TV Klasik

Oblíbené české programy doplněné o praktické video funkce.

80 Kč měsíčně

 • 40+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání

TV Komfort

Pestrá kolekce programů různých žánrů, z toho více než polovina v HD kvalitě.

232 Kč měsíčně

 • 70+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
Doporučujeme

TV Komplet

Nabídka všech programů, včetně prémiových, za skvělou cenu.

531 Kč měsíčně

 • 100+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
 • HBO a HBO GO v ceně

TV Klasik

Vaše oblíbené české programy doplněné o praktické video funkce.

229 Kč měsíčně

Koupit

 • 40+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání

TV Komfort

Pestrá kolekce programů různých žánrů, z toho více než polovina v HD kvalitě.

429 Kč měsíčně

Koupit

 • 70+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
Doporučujeme

TV Komplet

Nabídka všech programů, včetně prémiových, za skvělou cenu.

829 Kč měsíčně

Koupit

 • 100+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
 • HBO a HBO GO v ceně

Ke správnému fungování služby Vodafone TV je nutný set-top box. Cena jeho pronájmu činí 70 Kč měsíčně, prémiového 120 Kč měsíčně. Tuto částku je třeba přičíst k ceně TV tarifu.

Televize plná vychytávek

Jak rychlý internet potřebuji pro Vodafone TV?

Jak získat zvýhodněnou cenu Vodafone TV?

Jaká je cena za set-top box?

Jak Vodafone TV zapojím a potřebuji set-top box?

Kde najdu další podrobné informace?

Jaké jsou možnosti členství pro Netflix?

Už jen jeden krok

Odešlete nám svůj výběr a nechte na sebe kontakt. Zavoláme vám a objednávku společně dokončíme.

Zítra se ozvemeKliknutím na „Objednat“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
Více o ochraně soukromí