Nadace Vodafone vyhlásila vítěze 2. ročníku Roku jinak
V druhém ročníku programu Rok jinak Nadace Vodafone letos zvítězili čtyři odborníci z komerční sféry. Budou tak moci strávit celý příští rok prací pro neziskový sektor a přitom jim Nadace Vodafone uhradí plat, na který byli zvyklí ze svých předchozích zaměstnání. Neziskovky tak v těžkých časech získají nejen dlouhodobou pracovní sílu, ale také odborné know how. Odborný konzultant v IT Aleš Jeník v rámci svého Roku jinak založí dárcovský portál, který propojí neziskové organizace s možnými dárci, marketingová ředitelka Jana Švardalová otevře v Ostravě tréninkovou kavárnu pro lidi s postižením, ředitelka cestovní kanceláře Tereza Vajtová se vrhne do sociálního podnikání s tělesně postiženými z Jedličkova ústavu a známá dokumentaristka Linda Jablonská vytvoří síť dokumentaristických workshopů pro lidi s mentálním handicapem. „Cílem grantového programu Rok jinak, který organizuje Nadace Vodafone v mnoha zemích, kde působí, je dlouhodobě propojit komerční a neziskovou sféru,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone a dodává: „Za loňskými vítězi tohoto programu je vidět velký kus práce.
V druhém ročníku programu Rok jinak Nadace Vodafone letos zvítězili čtyři odborníci z komerční sféry. Budou tak moci strávit celý příští rok prací pro neziskový sektor a přitom jim Nadace Vodafone uhradí plat, na který byli zvyklí ze svých předchozích zaměstnání. Neziskovky tak v těžkých časech získají nejen dlouhodobou pracovní sílu, ale také odborné know how.
Odborný konzultant v IT Aleš Jeník v rámci svého Roku jinak založí dárcovský portál, který propojí neziskové organizace s možnými dárci, marketingová ředitelka Jana Švardalová otevře v Ostravě tréninkovou kavárnu pro lidi s postižením, ředitelka cestovní kanceláře Tereza Vajtová se vrhne do sociálního podnikání s tělesně postiženými z Jedličkova ústavu a známá dokumentaristka Linda Jablonská vytvoří síť dokumentaristických workshopů pro lidi s mentálním handicapem.
„Cílem grantového programu Rok jinak, který organizuje Nadace Vodafone v mnoha zemích, kde působí, je dlouhodobě propojit komerční a neziskovou sféru,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone a dodává: „Za loňskými vítězi tohoto programu je vidět velký kus práce. Určitě splnili to, k čemu se zavázali a obohatili neziskový sektor o své zkušenosti z businessu. Nezisková sféra na oplátku zase velmi obohatila je. Někteří z nich se v ní rozhodli zůstat natrvalo.“
Kvalita přihlášek kolo od kola roste. Do druhého kola se i přes krizi přihlásilo celkem 98 uchazečů zejména z komerční sféry, ale i ze státní správy. Hodně uchazečů pracuje v médiích a hlásí se také lidé pracujíci v top managementu firem. Letos měla kromě odborné poroty možnost zasáhnout do výběru i veřejnost. Z SMS hlasování na www.rokjinak.cz vyšla vítězně Tereza Vajtová, ředitelka cestovní kanceláře s projektem sociálního podnikání. Ostatní výherce vybrala na základě projektu odborná porota.
Nadace Vodafone uhradí všem pěti výhercům mzdu až do výše 60 000 hrubého měsíčně a další náklady spojené s efektivní činností v nové roli.
Kdo letos prožije Rok jinak?
Aleš Jeník – pracoval jako konzultant informačních systémů. Cílem jeho projektu je vytvořit dárcovský portál pod správou Nadace Via, který propojí dárce s neziskovými organizacemi a a zlepší dostupnost informací o neziskovém sektoru. Podstatnou vlastností portálu bude poskytnutí zpětné vazby, tj. informace o tom, jak daná nezisková organizace se svěřenými prostředky hospodaří.
Jana Švardalová – pracovala jako marketingová ředitelka. Společně s občanským sdružením Angelis chce v rámci Roku jinak otevřít v Ostravě tréninkovou kavárnu, ve které se budou setkávat lidé s postižením a bez něj. Chce takto poskytnout hendikepovaným spoluobčanům reálnou pracovní zkušenost a připravit je na přechod do zaměstnání nejlépe na otevřeném trhu práce.
Linda Jablonská – známá dokumentaristka (např. Vítejte v KLDR) s občanským sdružením Inventura slibuje vytvořit síť dokumentaristických workshopů pro lidi s mentálním handicapem. Natáčení krátkých dokumentů bude probíhat v „terénu“, tedy přímo ve městech a vesnicích, kde tito lidé žijí. Většinové společnosti tím chce umožnit pochopit svět lidí s hendikepem skrze jich vlastní, originální přístup k tvorbě.
Tereza Vajtová - je ředitelka cestovní kanceláře, jejíž snahou v rámci Roku jinak je založit a koordinovat činnost Sociální firmy Nadace Jedličkova ústavu, o. p. s. , jejímž cílem bude vytvořit pracovní místa pro osoby s tělesným a kombinovaným postižením, posílit vzájemnou integraci a generovat zisk, který bude dále použit k rozvoji sociálních služeb pro osoby s postižením. Tereza se stala vítězkou veřejného hlasování o Divokou kartu.
Více informací naleznete na www.rokjinak.cz.