Každý měsíc přicházejí novinky, které mění způsob, jakým žijeme a pracujeme. Od revoluce v umělé inteligenci po pokroky v 5G sítích. Co bylo ještě před pár lety sci-fi, je dnes realitou. Ale s každým pokrokem se ke slovu hlásí i nové výzvy. Kyberzločinci se rychle přizpůsobují a jejich útoky jsou čím dál sofistikovanější. Pojďme se podívat, jaké trendy hýbou rokem 2025.
Rychlost internetu, která mění každodenní život. To je 5G
V roce 2025 se technologie 5G stává nedílnou součástí každodenního života a oproti předchozím generacím mobilních sítí otevírá nové možnosti pro spotřebitele i podnikatele. Hlavní výhoda spočívá ve vyšší rychlosti přenosu dat. Umožňuje stahování a nahrávání dat rychlostí až několika gigabitů za sekundu, což je výrazné zlepšení oproti 4G. Síť 5G také zvládne připojit více zařízení současně bez ztráty kvality připojení, což podporuje rozvoj internetu věcí (IoT). Očekává se, že během roku 2025 bude na trhu více než miliarda 5G mobilních telefonů.
AI nezahálí a dostává se do celé řady oborů
už je řeč o rychlosti, nemůžeme opomenout ani tempo, s jakým přichází s novými funkcemi AI. Společnosti jako Oracle představily už v roce 2024 nové AI agenty určené pro firmy, které automatizují opakující se úkoly, jako je aktualizace záznamů po schůzkách se zákazníky nebo generování reportů. Firmy, které se nesnaží držet krok s dobou a implementovat AI do svého podnikání, riskují, že konkurence protrhne cílovou pásku mnohem dřív než oni. Na začátku možná AI vypadala jako hračka pro pár nadšených geeků, nyní ale šetří čas napříč různými obory. Dokáže zpracovat obsáhlé texty, programovat, pomoci s tvorbou e-mailů, reklamních kampaní a zvládne i úžasné obrázky a realistická videa.
Společnost OpenAI plánuje v lednu 2025 představit autonomního agenta umělé inteligence s názvem Operator. Tento agent bude schopen samostatně plnit úkoly na počítači, jako je programování nebo rezervace hotelového pokoje, na základě zadaných požadavků. Umělá inteligence bude výrazněji zasahovat i do chodu mobilních telefonů. AI by měla optimalizovat úložiště, vylepšit kvalitu fotografií a prodloužit výdrž baterie.
Tyto novinky v budoucnu do určité míry ovlivní i pracovní trh. Je tak otázkou, jestli pracovní pozice, kterou právě teď vykonáváte, bude v té samé podobě existovat i za několik let. Možná ano, možná ne, záleží, v jaké profesi se pohybujete. Už teď je ale jasné, že marketéři budou muset s AI držet krok, aby jim neujel vlak, a AI agenti by mohli udělat průvan i mezi úředníky, kteří tráví většinu času vyřizováním e-mailů. Tento pokrok samozřejmě dřív zasáhne soukromý sektor. Profese, které skutečně vyžadují lidský přístup, empatii nebo fyzický kontakt, budou za pár let ceněny ještě víc než kdy předtím.
TIP
Potenciál AI si u nás ve Vodafonu dobře uvědomujeme. I proto jsme s Microsoftem uzavřeli desetileté strategické partnerství, které se zaměřuje na rozvoj generativní AI a digitálních služeb pro firmy i koncové zákazníky. Umělou inteligenci ale aktivně využívají i naši zaměstnanci. Ti mají k dispozici nástroj Microsoft 365 Copilot, který nabízíme také našim firemním klientům.
Umělá inteligence nám nejspíš pomůže i k vytoužené dlouhověkosti
Chtěli byste tu být dlouho? Jestli ano, tak pro vás máme dobrou zprávu. AI nástroje budou čím dál víc pomáhat i ve zdravotnictví. Na základě analýzy dat dokážou přesněji a rychleji identifikovat problémy. Například Google Health vyvinul model umělé inteligence, který analyzoval mamografické snímky s cílem zlepšit detekci rakoviny prsu. Studie publikovaná v časopise Nature pak ukázala, že tento AI model dokázal případy rakoviny prsu identifikovat mnohem přesněji. To může vést k rychlejší diagnostice a léčbě.
Pro prvotní diagnostiku na základě symptomů už existuje aplikace Ada Health. Ta při zadávání příznaků pokládá jednoduché otázky a následně vám předloží možné příčiny potíží. Tímto způsobem získáte základní přehled o svém zdravotním stavu. Algoritmus AI analyzuje informace na základě rozsáhlé databáze lékařských údajů a aplikaci si můžete stáhnout přímo do svého mobilního telefonu.
A co kybernetické hrozby. Máme se bát?
Rychlý pokrok prostě nezastavíte, jenže každá strana má dvě mince. Řeč je o kybernetických hrozbách, kterých v roce 2024 výrazně přibylo a jejichž další nárůst se očekává tento rok. Útoky kyberzločinců jsou čím dál sofistikovanější. Podle zprávy Acronis Cyberthreats Report H1 2024 došlo k nárůstue-mailových útoků o 293 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2023. AI totiž umožňuje generovat realistické a vysoce personalizované phishingové e-maily a zprávy, které jsou mnohem těžší k rozpoznání než kdy dřív. Například v roce 2024 byla zaznamenána řada útoků na velké organizace, při nichž byly použity AI nástroje pro generování e-mailů vypadající jako autentické zprávy od důvěryhodných osob.
V reakci na tyto hrozby se firmy a organizace zaměřují na implementaci principu „zero trust“ a integraci AI do bezpečnostních opatření. Zero trust znamená „nikdy nedůvěřuj, vždy ověřuj“. Jsou třeba neustálé aktualizace systémů, ale také školení lidí v oblasti kybernetické bezpečnosti, a to nejenom v rámci firem. O těchto hrozbách by měl vědět každý z nás. V roce 2025 budeme všichni čelit výzvám, které souvisejí s rychlým vývojem technologií, a kybernetická bezpečnost bude hrát zásadní roli.
Zdroj obrázků: AI Image Generator