Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

19. července 2023

ESG reporting: enviromentální faktory. Na co se zaměřit?

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Firmám postupně vzniká povinnost reportovat nefinanční data o udržitelnosti v rámci pilířů ESG. Písmeno „E“ (Environmental) zahrnuje environmentální faktory a dopad, který má činnost podniku na životní prostředí. Patří sem výpočet uhlíkové stopy a plány na její snížení, oblast změny klimatu, spotřeba energií a další. Podívejme se na některé z nich podrobněji.

Klimatická politika

Firmy musí zveřejňovat informace o emisích skleníkových plynů (emise GHG), včetně přímých a nepřímých emisí ze svých provozů (tzv. scope 1 a 2). Součástí bude ale i scope 3, tedy nepřímé emise, které vznikají ze zdrojů mimo kontrolu či vlastnictví podniku. Tato povinnost se tak již nyní dotkne malých a středních podniků (SME), které jsou součástí dodavatelského řetězce větších firem.

  • Od SME se může požadovat výpočet uhlíkové stopy pro dodávaný produkt či službu, nebo alespoň data, aby si mohli odběratelé dopočítali vlastní uhlíkovou stopu.
  • SME, které taková data poskytnou, získají u odběratelů výhodu. Naopak firmám bez dat o emisích do budoucna hrozí vyřazení z dodavatelského řetězce.
  • Údaje o uhlíkové stopě navíc vyžadují i bankovní instituce a investoři.

Součástí výpočtu uhlíkové stopy jsou údaje o energetické spotřebě. Odebíráte energii z obnovitelných zdrojů nebo si kupujete „zelenou“ elektřinu? To vše vytváří obraz energetické spotřeby společnosti.

Voda

Je důležité, abyste měli přehled o vlastní spotřebě vody a hledali způsoby, jak spotřebu postupně snižovat. Prošli jste vodním auditem? Nainstalovali jste nebo provedli revizi úsporného vybavení (perlátory, sanita)? Přemýšlíte o výměně technologie, která vodu spotřebovává? Šly by nějak nahradit primární vstupy pitné vody? Ať už recyklací pitné vody, nebo využitím vody dešťové.

TIP

Zaměřte se na propustnost ploch, které vlastníte. Pokud dešťová voda v půdě zůstane, nejenže snížíte odtok – a tím i poplatek za odvod srážkových vod, ale také zlepšíte mikroklima, podpoříte vegetaci, ochladíte své venkovní plochy a bude se vám lépe dýchat. Počítá se každá kapka, která nepřijde nazmar.

Znečištění

Je vaše společnost původcem znečištění, ať už ovzduší, nebo vody? Nakládáte s látkami, které poškozují ozonovou vrstvu? Právě tyto otázky řeší kritéria znečištění. Je vaší odpovědností vést si evidenci o nebezpečných látkách. Měli byste vědět i o dalších látkách, které souvisí s vaším podnikáním, a snažit se jejich množství omezit.

Biodiverzita

V oblasti biodiverzity je pro firmu určující, zda svými činnostmi nemá nepříznivý vliv na faunu a floru – v okolí svého působení, ale i v rámci dodavatelského řetězce. Víte, odkud jsou suroviny, které zpracováváte? Můžete prokázat (např. certifikací), že pocházejí z udržitelných zdrojů a že například nepřispívají k odlesňování pralesů?

Důležitou informací je i to, zda se podnik nachází v blízkosti chráněných území a že na ně nemá negativní dopad. Firma ale může biodiverzitu také aktivně podpořit, například výsadbou zeleně či instalací zelených střech. Místní faunu může zase podpořit pomocí příbytků pro ptáky, netopýry, hmyz nebo včely.

Oběhové hospodářství a odpady

Princip oběhového hospodářství (nebo také cirkulární ekonomiky) stojí na maximálním využití zdrojůprevenci vzniku odpadu. Mapujete materiálové vstupy, se kterými pracujete? Víte kolik a jaký typ odpadu produkujete? A co se s ním děje poté, co opustí brány vašeho podniku?

Důležitá je také volba udržitelných (recyklovaných a recyklovatelných) materiálů a možnost dát materiálům a produktům „druhý život“. Zbývá vám například ve výrobě materiál, o který by mohl mít zájem někdo jiný? Prozkoumejte možnosti a buďte ekologičtější. Snížíte množství vyprodukovaného odpadu a navíc ušetříte.

DOKUMENT

Stáhněte si dokument, který podrobně rozepisuje položky, které se budou vykazovat v rámci kategorií popsaných v tomto článku.

Už brzy zde najdete další článek z našeho seriálu o ESG reportingu, který vám prozradí, co se skrývá pod písmenem „S“.

Utekl vám úvod do našeho seriálu? Nevadí, přečtěte si články:

Pro společnost Vodafone zpracovala Veronika Doubnerová
Veronika se udržitelnosti věnuje dlouhodobě, pracovní zkušenosti má z veřejné i soukromé sféry. Stála např. u zrodu strategie Cirkulární Praha 2030 a mezinárodní konference Cirkulární města & byznys. Je porotkyní soutěže TOP odpovědná firma. Aktuálně je nezávislou konzultantkou udržitelnosti/ESG. Zaměřuje se na rozvíjení udržitelných principů a projektů v podnikání, ESG strategie a ESG reporting. Založila informační web esgvpraxi.cz, který prezentuje ESG projekty firem působících v ČR.

Veronika Doubnerová
Sustainability Consultant (poradkyně v oblasti udržitelnosti)

Zobrazit další související témata