Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

10. listopadu 2023

6 nejčastějších mýtů o cirkulární ekonomice

Odhadovaná doba čtení 5 minut

Recyklace vede ke snižování kvality výrobků. Oběhové hospodářství má negativní vliv na mezinárodní obchod. Sdílená ekonomika je příklonem ke komunismu. Všechna tato tvrzení o cirkulární ekonomice patří v Česku mezi jedny z dezinformací, které se často objevují i v byznysových kruzích. Kde je ale pravda? Seznamte se se šesticí nejrozšířenějších mýtů o oběhovém hospodářství a zjistěte, jak se věci skutečně mají.

Dezinformace č. 1: Cirkulární ekonomika znamená utahování opasků na úkor životních standardů.

Z průzkumu Česká (ne)transformace 2022 sociologického ústavu STEM a výzkumného a komunikačního centra Institut 2050 vyplývá, že Češi si jsou dobře vědomi nutnosti zelené transformace, mají ale zároveň strach z ekonomických a sociálních dopadů. A právě strachu v kombinaci s nedostatkem informací o příčinách a dopadech klimatické krize se chopili dezinformátoři i populisté. Ti přinášejí mnohdy doslova katastrofální obrazy poklesu životní úrovně lidí, kterou způsobí Green Deal, cirkulární ekonomika nebo přechod na obnovitelné zdroje energie.

Realita: Cirkulární ekonomika má smysl, chrání před krizemi i propadem životní úrovně.

Řada úspěšně realizovaných projektů je důkazem, že cirkulární ekonomika dokáže nejen zachovat naše současné životní standardy, ale v dlouhodobém hledisku může tyto standardy také zvyšovat. V mnohých oborech, jako je například energetika, aplikování cirkulárních principů v podobě obnovitelných lokálních zdrojů energie pak dokonce zabraňuje krizím a propadu životní úrovně.

VÍTE, ŽE...

O zajištění dodávek vlastní energie (a tedy zamezení energetických výpadků a cenových výkyvů) usiluje i kladenská továrna LEGO. Střechy svého výrobního podniku proto pokryla fotovoltaickou elektrárnou.

Dezinformace č. 2: Cirkulární ekonomika vede ke snižování kvality výrobků.

Mezi cirkulární principy patří například recyklace, upcyklace, repasování, dead-stock, second-hand a řada dalších. Lidé však kvůli konzumnímu způsobu života začali být vůči těmto postupům skeptičtí. Domnívají se totiž, že opakovaným či dlouhodobým využíváním materiálů dochází k jejich opotřebení, a proto i produkty z nich vyrobené jsou méně kvalitní.

Realita: Cirkulární modely znovuvyužití materiálů jsou inovativní, kvalita výrobků je proto dlouhodobě zachována.

Technologie a lidské know-how o materiálech a jejich zpracování již pokročily natolik, že můžeme všechny zmíněné šetrné modely používat, aniž by tím kvalita zboží a materiálů jakkoliv utrpěly.

VÍTE, ŽE...

Ateliér Paletky upcykluje jednocestné palety, ze kterých vyrábí luxusní nábytek. Zhodnocuje tak materiál, který byl po svém jednorázovém použití považován za odpad. Ateliér Paletky však v těchto jednorázových paletách objevil zdroj vzácných a exotických dřevin, které přetváří do podoby nového nábytku a bytových doplňků.

Dezinformace č. 3: Cirkulární ekonomika má negativní vliv na mezinárodní obchod.

Cirkulární principy podporují lokální zpracování produktů a materiálů. To snižuje závislost firem na širším dodavatelském řetězci, a tedy i potřebu společností kupovat materiály a komponenty ze zahraničí.

Realita: Cirkulární ekonomika mezinárodní obchod nijak nepoškozuje, naopak podporuje jeho udržitelnost.

Důraz cirkulární ekonomiky na lokálnost přináší nesčetné pozitivní dopady nejen pro firmy, ale i pro životní prostředí. Cirkulární ekonomika tedy může v tomto ohledu napravovat negativní externality mezinárodního obchodu a mezinárodních logistických řetězců.

VÍTE, ŽE...

Společnost Dell shromažďuje od svých zákazníků výrobky, které již dosloužily svému účelu, a recykluje je. Takto získané materiály následně používá znovu ve své výrobě. Díky tomu nemusí materiál, především plast a slitiny kovů, znovu nakupovat od zahraničních dodavatelů.

Dezinformace č. 4: Cirkulární ekonomika je diktátem EU.

Dezinformátoři pracují se skutečností, že udržitelnost je jedním z klíčových témat Evropské unie při tvorbě legislativy. Veškerá rozhodnutí a následné požadavky EU směrem k členským státům pak interpretují jako povinnou regulaci, která je „diktována shora“ a jejíž obsah, formu a přijetí nemůže Česká republika nijak ovlivnit.

Realita: Jako plnohodnotný člen EU má Česko možnost aktivně se podílet na tvorbě veškeré unijní legislativy.

Již před lety se členové EU včetně Česka shodli, že cirkulární ekonomika je cestou, kterou chtějí jít, a proto postupně vytváří nutnou legislativu. Například v podobě Plánu pro cirkulární ekonomiku nebo zařazením cirkulární ekonomiky jako jedno z témat nefinančního reportingu ESG v rámci legislativy CSRD. Mnohé legislativní nejasnosti vznikají v českém prostředí z důvodu nedostatečné pozornosti, která je tomuto tématu ze strany českých zákonodárců věnována. Ti mnohdy nechávají implementaci jednotlivých směrnic a nařízení do českého práva na poslední chvíli, což zvyšuje nejistotu firem a nahrává rétorice dezinformátorů.

Dezinformace č. 5: Cirkulární ekonomika je příklonem ke komunismu.

Důležitým cirkulárním principem je i tzv. sdílená ekonomika, která je založena na půjčování nebo spoluvlastnění věcí, které firmy nepoužívají často či pravidelně. Cílem je zefektivnit využívání zdrojů a snížit míru jejich plýtvání na výrobu nových věcí.

Realita: Efektivnější využívání zdrojů pomocí sdílení nevylučuje koncept vlastnění.

Ačkoli někteří dezinformátoři i renomovaná média tvrdí, že cirkulární principy vylučují možnost vlastnit majetek, není tomu tak. Sdílená ekonomika naopak nabízí další model, který můžeme smysluplně kombinovat s konceptem vlastnění, abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí.

VÍTE, ŽE...

Příkladem efektivního sdílení je tzv. carsharing. Namísto, aby automobily stály zaparkované v garáži, může vozidla používat více lidí. Právě s touto myšlenkou přišlo brněnské Autonapůl.

Dezinformace č. 6: Cirkulární ekonomika je vstupenkou do energetické krize.

Zelená transformace včetně evropského Green Dealu a přechodu na obnovitelné zdroje jsou podle dezinformátorů příčinou energetické krize.

Realita: Obnovitelné a lokální zdroje energie jsou jednou z cest, jak dosáhnout energetické soběstačnosti.

Cenu energie v minulých měsících významně ovlivnilo hned několik faktorů najednou – zvýšení poptávky po elektřině v rámci post-covidového oživení evropské ekonomiky, válka na Ukrajině a s ní spojené omezení dodávek plynu z Ruska, snaha Ruska o zvyšování ceny této komodity, výpadky jaderných a uhelných elektráren v řadě evropských zemí či zdražení emisních povolenek. Z těchto důvodů tedy není možné označit za viníka energetické krize ani obnovitelné zdroje, ani udržitelné strategie EU. Naopak obnovitelné a lokální zdroje energie mohou být cestou, jak dosáhnout energetické soběstačnosti.

VÍTE, ŽE...

Na vlastní energetické zdroje vsadila i společnost Malfini se svým logistickým skladem v Ostravě. Pomocí hybridního fotovoltaického zařízení s bateriemi a kogenerací tak dokáže soběstačně provozovat celý areál včetně nabíjení elektromobilů.

Jak nepodlehnout nejčastějším dezinformacím o udržitelnosti?

Dezinformační rétoriku spojenou s tématem cirkulární ekonomiky dále pečlivě sledujeme a budeme i nadále napomáhat vyvracet nejčastější mýty a omyly, které se v souvislosti s tímto tématem objevují nejen v médiích, ale i v zasedacích místnostech firem.

Nejste si v záplavě informací jisti, co přesně by mohla cirkulární ekonomika přinést vaší společnosti? Odpověď vám může poskytnout Cirkulární akademie CIRAA.

Tento článek vznikl ve spolupráci s poradenskou a konzultační společností CIRA Advisory, která se zaměřuje na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty. CIRAA přináší do firem udržitelnost – aplikuje cirkulární principy do provozu firem a kanceláří, organizuje udržitelné eventy, radí s produktovým designem, vzdělává zaměstnance a navrhuje nové cirkulární byznys modely. Další články na téma cirkulární ekonomiky najdete na jejich blogu.

Zobrazit další související témata