Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

12. října 2020

Když proudí data, proudí i energie

Odhadovaná doba čtení 5 minut

O technologiích mluví jogínka Eva Scohy velmi otevřeně. S jejím podnikáním jsou pevně provázané a ona sama se nijak netají tím, že v jejím životě hrají důležitou roli. Je důkazem toho, že i duchovně založený člověk může žít s technologiemi v symbióze. Pokud je navíc dobře využívá, pomáhají mu posouvat se v podnikání dále. Tak jako majitelce virtuálního jógového studia a e-shopu „Jóguj online“ (@jogujonline) pomáhá Gigabit internet pro podnikatele od Vodafonu.

Leckoho logicky napadne, jak se stane, že duchovně založený člověk, jako jste vy, začne podnikat díky technologiím?

Určitě je to dané dobou. Mění se a s ní se proměňují i požadavky společnosti. Já se jim snažím přizpůsobit, reagovat na ně. Je pravda, že duchovně založený člověk jsem, ale to se s technologiemi nijak nevylučuje. S příchodem koronaviru jsem právě jejich pomocí mohla změnit svůj profesní život ze dne na den.

Jak jste se ke svému podnikání vůbec dostala?

Odjakživa jsem dělala, co mě bavilo, moje možnosti byly, dá se říci, neomezené. Nějaký čas jsem pobývala v Indii, žila v Anglii, všude možně cestovala, spolu s manželem jsme se potápěli na nejkrásnějších místech planety. Ale na jaře letošního roku všechny moje aktivity najednou ustaly, jako když utne.

Jak jste začátek pandemie prožívala?

Spousta lidí v mém okolí se s ní dost těžko smiřovala, ale já se ji snažila brát jako výzvu. Pochopila jsem, že je to hozená rukavice. Učit lidi jógu doma v obýváku prostřednictvím interaktivních lekcí byl nápad, se kterým jsem už dlouho koketovala, ale na jeho realizaci nikdy nebyl ten správný čas. S pandemií koronaviru ho najednou bylo víc než dost. O lepší příležitosti se mi nesnilo. Zvlášť když se záhy ukázalo, že jóga je skvělý masový prostředek, jak si v době „lockdownu“ udržet duševní pohodu. A tak se zrodila moje značka « Yogastic ».

Co pro vás bylo na začátku nejdůležitější?

Založit e-shop a virtuální platformu na výuku jógy byl můj dlouholetý sen. Moc dobře jsem si ale uvědomovala, že pokud ho chci opravdu realizovat, potřebuju něco, bez čeho se to celé neobejde: hodně výkonný a opravdu spolehlivý internet. Ještě před pár lety by to asi byl problém a na svůj nápad bych mohla zapomenout. Teď už jsou naštěstí možnosti úplně jiné. Až doteď jsem všechna svoje videa točila přes připojení od UPC. Byla jsem s ním spokojená, dalo už se s ním leccos zvládnout. No a teď se shodou okolností chystám zase navyšovat. Pořizuju si ještě lepší Gigabit internet od Vodafonu. S rychlostí 1 Gb/s moje lekce pofrčí, nemůžu se dočkat, až ho zapřáhnu.

A co je tedy vlastně „Jóguj online“?

Kromě zmíněného e-shopu s pomůckami pro jogíny je to virtuální platforma, na které poskytuji bezplatné lekce jógy. Moji žáci se mnou cvičí u sebe doma. Studio je otevřené všem, kteří zrovna nemohou nebo nemají chuť si jít fyzicky zacvičit do studia. Každé úterý pro ně vedu živě lekci na svém YouTube kanálu.

Pokud vám žáci za hodiny nic neplatí, co z toho máte?

Kromě skvělého pocitu je to forma propagace pro můj internetový obchod. Ten je mým podnikáním. Lekcemi online jógy ho lidem dostávám přirozeně do povědomí.

Kolik vašich žáků s vámi přibližně cvičí?

Je to různé, ale v průměru mám přes sto cvičících v jedné lekci.

Učíte přes sto lidí najednou? Jak na ně takhle na dálku zvládáte duchovně působit?

Ono to právě souvisí s tou kvalitou internetu. Čím lepší mám internet, tím větší je moje duchovní rovnováha. Nemůžu si dovolit zdržovat se technickými problémy. Jako lektorka vedoucí hodinu musím být co možná nejvíc uvolněná. Kdyby se mi internet „sekal“, byla bych nervózní a pak bych na své žáky těžko mohla přenášet klid a vyrovnanost.

Takže se vám internet neseká a nemáte veselé příhody?

Musím to zaklepat, ale neseká. Nicméně veselé příhody mám, protože se někdy seká mým studentům, kteří své připojení zase tolik neřeší. Občas se totiž se svými žáky spojím i přes Zoom, abychom se navzájem viděli, a není to dlouho, co se mi dva zasekli ve Vysoké hoře.

To je vesnice?

Ne, to je jogínská pozice. Obdivovala jsem, jak dlouho v ní vydrží, byli to úplní začátečníci. Po chvilce se ale ukázalo, že jim jen zamrzla obrazovka. Možná jim dám tímto rozhovorem tip ke změně poskytovatele internetu (smích).

Jaký je rozdíl mezi virtuální hodinou jógy a tou reálnou? Je pro vás online přenos pohodlnější?

Možná vás to překvapí, ale koncept online výuky není žádná legrace. No vážně, občas je to pěkná dřina. Popadnout tašku a jít cvičit do studia je mnohem jednodušší. Všechno to souvisí se vším – díky kvalitnímu internetovému přenosu je v obraze i zvuku všechno vidět a slyšet, nedokonalosti okamžitě vyplují na povrch. Set před kamerou proto musím mít dokonale připravený, na tom trvám. A protože jóga by měla být příjemná i na pohled, dobře musím vypadat i já. Ačkoli se to tedy nezdá, přípravy před každou virtuální výukou mi zaberou celé hodiny.

Jak prožíváte samotný live stream?

Užívám si ho. Baví mě na něm ta neplánovanost a autenticita. Nikdy dopředu nevíte, jak to přesně bude probíhat.

Není vám líto, že máte se svými žáky pouze virtuální vztah?

Mně vlastně vůbec nepřijde, že nejsme fyzicky spolu. Interakce mezi námi probíhá velmi intenzivně. Datový přenos je v současné době už na tak dobré úrovni, že často zapomenu, že jsem v místnosti sama. Od svých žáků dostávám zpětnou vazbu do chatu. Já se zase snažím sledovat jejich cvičení a případně jim dávám individuální rady nebo komenty.

Takže samotu si nepřipouštíte…

Určitě ne. A i kdyby, při cvičení mi pravidelně dělá společnost moje asistentka – kočka Lakshmí. Takže vlastně nikdy nejsem sama.

Naplňuje vás to, co děláte?

Na 200 %! Profesně i lidsky. Vždycky jsem si přála živit se něčím, co bych nebrala jako práci, ale kde bych zároveň i pomáhala. V české společnosti panuje napětí, mám pocit, že lidi jsou tak nějak v permanentní tenzi. Moc bych si přála to změnit. Abychom toho my Češi míň řešili, víc si užívali života a usmívali se. Vím, že lidé, víc než kdy jindy, teď svádějí vnitřní boj se všemi možnými úzkostmi a obavami. Ale právě proto tu jsem. Zapnou si počítač a já je té negativní energie na chvilku zbavím. Cítí se pak lépe… a to je přece úžasné. Koho by tohle nenaplňovalo?

Hrály technologie, potažmo internet ve vašem životě odjakživa tak důležitou roli?

Kdepak, dřív jsem dala nanejvýš pozvánku na Facebook, vyfotila se ve studiu na Instagram, maximálně se podívala na nějaké to video. To se ale změnilo. Ten obrat byl radikální, teď jsem na internetu de facto profesně závislá. Učím přes něj jógu, a to nejen ostatní, ale i sebe. Denně si stahuju videa, z nichž čerpám obrovskou inspiraci. Nejdřív to bylo trochu divné, ale teď mi to přijde jako ta nejpřirozenější věc na světě.

Co byste v souvislosti se současnou situací vzkázala ostatním podnikatelům?

V krizi se člověk nejvíc naučí. Nebojte se jí, postavte se jí čelem a věřte si. I když to nebude lehké, neuvěřitelně vás to posune dopředu. A když vám bude ouvej, klikněte na YouTube a zacvičte si se mnou jógu.

Vylepšete svou duševní rovnováhu po vzoru „Jóguj online“. S Gigabitem pro firmy do svého podnikání zavedete stabilitu nejen v podobě internetového připojení. Zanechte nám na sebe kontakt a my vám poradíme s nejlepším internetovým připojením v místě vašeho podnikání.

Využijte bezplatné online poradenství

Potřebujete zlepšit fungování vaší firmy v digitálním prostředí? Využijte naše bezplatné poradenství. Pomůžeme vám zorientovat se v tématech práce na dálku, digitální dovednosti a online bezpečnost. Naši specialisté jsou pro vás k dispozici na chatu každý pracovní den od 10. do 15. hodiny.

Zaujalo vás Gigabitové připojení?

Zjistěte více o jeho dostupnosti a ceně.

Ověřit dostupnost