Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

15. ledna 2021

5 nejlepších seriálů od HBO

Život je příliš krátký na sledování průměrných seriálů. Proto jsme pro vás vybrali nejlepší seriály z dílny HBO, které bořily fanouškovské žebříčky a hitparády v posledních několika letech. Tohle je zkrátka seriálové créme de la créme, výběr, který se vám postará o program na desítky večerů. Až budete chroupat popcorn a sledovat osmý díl v kuse, neříkejte, že jsme vás nevarovali...

Černobyl: Anatomie jaderné katastrofy

„What is the cost of lies?” ptá se jaderný fyzik Valerij Legasov v první a zároveň i poslední větě seriálu Černobyl. A vy jako diváci musíte po zhlédnutí všech 5 syrových epizod téhle minisérie přiznat, že je ta cena vysoká, extrémně vysoká… 

Seriál Černobyl od Craiga Mazina (mimochodem, věřili byste, že stejný scenárista napsal třeba Scary Movie 4 nebo Pařbu v Bangkoku?) se na jaře 2019 stal senzací a rozpoutal novou vlnu zájmu o to, co se stalo v noci 26. dubna 1986 ve velíně černobylské jaderné elektrárny a především, co se dělo ve dnech bezprostředně následujících.

Sledujete (marné) snahy sovětského fyzika Legasova o vyšetření celé katastrofy, politické mlžení, zásah a později i nesmírně drastické umírání černobylských hasičů, zoufalství jejich blízkých, ale i ostatních obyvatel města Pripjať. Ti byli evakuováni „jen na pár dní”, které ale trvají dodnes…

Mimochodem, hlášení o evakuaci, které v seriálu zaznívá, a stejně tak televizní záběry NBS, jsou autentické. A velmi autentické je i prostředí elektrárny. Není divu: Natáčelo se totiž v „sesterské” elektrárně Ignaline, která měla svého času přezdívku „litevský Černobyl”. Naštěstí byla na konci roku 2009 z velké části odstavena. 

K vrcholům seriálu bezpochyby patří nemocniční scény, které naturalisticky vykreslují hrůzy umírání na následky radiace. A pak 90vteřinové sekvence z černobylské střechy, kde měli „bioroboti” právě tenhle časový úsek na to, aby odstranili radioaktivní grafit. 

Fargo: Inspirace sourozenci Coenovými

Ač vám budou autoři tohoto seriálu na začátku každé série tvrdit, že je inspirovaný skutečnými událostmi a oni jen pozměnili jména, nevěřte jim. Tak jako ve stejnojmenném oscarovém snímku bratrů Coenů, kterým je první série Farga inspirovaná, jde o výmysl a škádlivou hru s divákem. A také o jednu z mála věcí, kterou seriál s původní předlohou spojuje.

Tou další jsou bratři Coenové, kteří pro původní film sepsali scénář a chopili se i režie – a u seriálu zastávají roli producentů. A poslední pak kufřík plný peněz, který nepřinesl štěstí postavám ve filmu a nepřinese ho ani těm v seriálu.

První série Farga vznikla už v roce 2014 a drzý mix kriminálky, dramatu a komedie stavící na pořádně černém humoru diváky nadchnul natolik, že na podzim 2020 HBO odvysílalo premiéru už 4. řady. Nutno podotknout, že nejde o žádnou nastavovanou kaši – každá série je uzavřená, odehrává se v jiném čase a s jinými postavami. Ve všech se ale vraždí, mlží a vyšetřuje. Někdy ne úplně standardně.

Hra o trůny: Od krvavého fantasy pro dospělé k popkulturnímu fenoménu

V roce 2011 startoval seriál Hra o trůny z pozice pořádně krvavého fantasy pro dospělé, které se nebojí explicitních násilných i sexuálních scén. O osm let později se každé epizodě z poslední série detailně věnovaly nejrespektovanější publicistické tituly světa a rozebíraly každý detail – bitev, dialogů, ale i oblečení nebo (mnohdy patologického) chování postav. Žádný jiný seriál neoslovil diváky na celém světě tolik jako Hra o trůny.

Pokud si vyšetříte zhruba 68 hodin času, abyste si mohli užít 73 epizod rozdělených do 8 sérií, připravte se zpočátku na možná lehký zmatek v postavách, protože první díly diváka a jeho pozornost rozhodně nešetří. Rodů, které bojují o Železný trůn a tedy o vládu nad celým Západozemím, je totiž hned sedm. A ty rody mají bohatou historii, tíživá tajemství, intrikují, milují se, nenávidí… 

Nicméně věřte, že po prvních dílech se (minimálně v základních dějových linkách) zorientujete a pak už si budete jen užívat bohatou výpravu (jde o vůbec nejdražší seriál všech dob) a dějové zvraty. S tím souvisí i jedna velmi dobrá rada: Nedělejte si oblíbence. Autor předlohy George R. R. Martin a stejně tak tvůrci seriálu nemají problém KOHOKOLI a KDYKOLI sprovodit ze světa. A asi nemusíme dodávat, že při tom obvykle teče hodně krve.

Westworld: Když si roboti uvědomí, že jsou roboti

Sci-fi western. Zní to šíleně, co říkáte? A přitom právě takhle mnozí označovali první sérii seriálu Westworld, který se na obrazovkách poprvé objevil v roce 2016. Scénáře a režie se chopil Jonathan Nolan, mladší bratr Christophera Nolana a především autor scénářů třeba k filmům Interstellar nebo Dokonalý trik. Takže počítejte s tím, že si při sledování pořádně zavaříte mozkové závity. A občas vám z dějových zvratů spadne brada.

Westworld je zábavní park budoucnosti – westernové město obývané naprogramovanými „výtvory”, se kterými si mohou návštěvníci parku po zaplacení celodenního vstupného ve výši 40 000 dolarů dělat VŠECHNO, co chtějí. Koncept nicméně může fungovat jen do doby, než se „výtvory” začnou vymaňovat ze své naprogramované smyčky. A správně tušíte, že právě k tomu ve Westworldu dojde…

 

Temný případ: Dávné vraždy, rozpolcení detektivové a tíživá atmosféra

Dobrá rada: Temný případ si nepouštějte večer, nebude se vám dobře usínat. Zvláště první série (z celkových tří) totiž mistrovsky pracuje s tíživou atmosférou a po jejím zhlédnutí bude Louisiana to poslední místo na světě, kam byste chtěli vyrazit. 

Prvních osm epizod staví na retrospektivním vyprávění bývalých parťáků – hrají je Matthew McConaughey a Woody Harrelson – kteří před 17 lety neúspěšně pátrali po brutálním sériovém vrahovi. A zároveň se každý zvlášť potýkali s osobními běsy, které ovlivnily vyšetřování i jejich vztah.

Druhá série (s Colinem Farellem, Vincem Vaughnem a Rachel McAdamsovou) už tak nadšené ohlasy nevyvolala, i přesto ale patří k nadprůměru v kategorii kriminálek. A stejně tak nejnovější třetí řada z roku 2019, ve které se detektiv v podání Mahershala Aliho vrací k 35 let staré vraždě dvou dětí – diváky čekají dokonce tři časové roviny a boj stárnoucího detektiva nejen s vrahem, ale i s vlastní pamětí.   

Foto, video: HBO

HBO a HBO GO máte automaticky u svého tarifu Komplet na Vodafone TV a nebo si ho můžete přikoupit jako balíček HBO k tarifům Klasik a Komfort.