Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

6. května 2021

3 zásady kybernetické bezpečnosti, které ochrání vaši firmu

Odhadovaná doba čtení 4 minuty

Když vám vaši zákazníci opravdu věří, je to skvělý pocit. A v digitální době tato důvěra závisí také na vědomí, že jejich data uchováváte v bezpečí.

Tento úkol je v dnešní době ještě o stupeň náročnější, jelikož zaměstnanci pracují z domova a krizi související s pandemií covidu-19 se snaží zneužít pachatelé kybernetických zločinů.

Nyní je ten pravý čas zajistit správné zabezpečení, aby si vaši zákazníci mohli být jisti, že jsou jejich data v dobrých rukou.

V tomto článku se důkladně podíváme na tři zásadní bezpečnostní opatření, které mohou malým podnikům pomoci se zabezpečením dat: VPN, ochrana přenosných zařízení a informovanost zaměstnanců.

 

1) Virtuální privátní síť (VPN)

Práce na dálku ze své podstaty zahrnuje všechny zaměstnance, kteří přistupují k síti a odesílají data mimo zabezpečenou kancelář.

Zaměstnanci spoléhají na své vlastní internetové připojení. Pro menší podniky je ale důležité chránit se před ohrožením nebo krádeží dat. K tomu jim může velmi dobře posloužit VPN.

Co je VPN?

VPN umožňuje virtuální spojení mezi počítačem a vzdáleným umístěním, které umožňuje bezpečné sdílení dat, jako byste byli v kanceláři.

Jak VPN funguje?

VPN uživatelům umožňuje bezpečný přístup k privátní síti. Data jsou šifrována, takže se při přenosu nemohou dostat do nesprávných rukou. Stejně tak je skryta i IP adresa a umístění uživatele.

Proč by moje firma měla používat VPN?

  • Aby zaměstnanci mohli bezpečně přistupovat k firemním datům ze vzdáleného umístění.
  • Abyste zabezpečili svůj datový provoz.
  • Abyste se ujistili, že zaměstnance nelze stopovat ani identifikovat na různých webových stránkách.
  • Aby zaměstnancům v přístupu k různým službám ze vzdáleného místa nebránilo blokování nebo cenzurování.

 

2) Ochrana přenosných zařízení

Práce na dálku je čím dál rozšířenější a mnoho podniků zaměstnancům umožňuje pro práci používat vlastní zařízení.

Ale vzhledem k tomu, že množství phishingových útoků proti osobním zařízením se jen v roce 2019 ztrojnásobilo, je pro vás zásadní chránit každé zařízení přistupující k síti, včetně mobilů a dalších přenosných zařízení, například prostřednictvím služby CyberWall.

O co se jedná?

Jedná se o zásady zajišťující zabezpečení vašich dat a umožňující zaměstnancům, aby mohli bezpečně a efektivně pracovat i mimo kancelář, ať už u zákazníka, na služební cestě nebo doma.

Proč to potřebuji?

Zaměstnanci mohou používat svá vlastní zařízení nebo zařízení poskytnutá společností: v každém případě musí být tato zařízení chráněna před kybernetickými hrozbami.

Jak zajistím zabezpečení firemních zařízení?

Existuje několik možností zabezpečení zařízení, ze kterých si můžete vybrat v závislosti na operačních systémech:

  • Před viry, malwarem a phishingem vás mohou ochránit síťová bezpečnostní řešení.
  • Systémy pro správu zařízení vám poskytují přehled o vašich zařízeních a možnost spravovat je z centrálního portálu. Můžete na nich například aktualizovat software nebo z nich vymazat data.
  • Hrozby na vašich mobilních zařízeních a tabletech lze řešit službami instalovanými přímo na zařízení (například služba CyberWall).

3) Informovanost zaměstnanců

Pokud jde o kybernetické hrozby, zaměstnanci jsou a vždy byli jednou z nejsilnějších obranných linií podniků. Důležitost řádně proškoleného týmu se zásadními znalostmi v oblasti zabezpečení tak v případě práce na dálku ještě stoupá.

Vzhledem k tomu, že hranice mezi osobními a pracovními zařízeními už nejsou tak pevné jako dřív, měli byste si stanovit zásady zabezpečení pro všechna zařízení, která mají přístup k firemním datům. To může zahrnovat následující pravidla:

  • Pravidla pro přístup k firemním údajům – zda je přístup umožněn i osobním zařízením, nebo se k údajům dostanete pouze ze zařízení poskytnutých vaší společností.
  • Pravidla ohledně toho, které operační systémy a aplikace mají mít povolený přístup k údajům společnosti.
  • Pravidla stanovující minimální míru zabezpečení, například pomocí hesel, šifrování nebo VPN.

Ustanovte si zásady bezpečnosti a uspořádejte školení, v rámci kterého svým pracovníkům, kteří pracují na dálku, představíte nejlepší bezpečnostní postupy. Svému týmu tím pomůžete k tomu, aby si připomněl všechna zásadní bezpečnostní pravidla a jak velký význam mají pro bezpečnost firmy.

Boj proti rizikům

Menší organizace se vždy těšily z užšího vztahu se svými zákazníky. Toto pouto může být ještě pevnější, pokud jste schopni své zákazníky ujistit, že dostatečně chráníte jejich data.

Odhlásit se večer od počítače s vědomím, že máte zavedené nástroje na ochranu svého podnikání před kybernetickými útoky a podvody, je skvělý pocit.

Využijte bezplatné online poradenství

Potřebujete zlepšit fungování vaší firmy v digitálním prostředí? Využijte naše bezplatné poradenství. Pomůžeme vám zorientovat se v tématech práce na dálku, digitální dovednosti a online bezpečnost. Naši specialisté jsou pro vás k dispozici na chatu každý pracovní den od 10. do 15. hodiny.