Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Tisková zpráva

 

NADACE VODAFONE PODPOŘÍ MLADÉ LIDI V DRUHÉM KOLE PROGRAMU VPOHYBU

01. května 2007

Mladí lidé do 26 let z ČR mohou od dnešního dne žádat o finanční podporu svých obecně prospěšných projektů v rámci druhého kola grantového programu VPOHYBU Nadace Vodafone. Program podporuje projekty, zaměřené na rozvoj lokálních komunit v rámci ČR. VPOHYBU chce aktivně zapojit mladé lidi do komunitního rozvoje a rozvíjet tak jejich schopnosti důležité pro samostatný život. V prvním kole programu zvítězilo celkem 62 projektů z celé ČR, které byly podpořeny částkou 7,9 miliónů Kč. „V prvním kole nás ohromně překvapilo s jak skvělými projektovými nápady mladí lidé přišli, ačkoli mnoho z nich ještě studuje střední školu,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone ČR.

Mladí lidé do 26 let z ČR mohou od dnešního dne žádat o finanční podporu svých obecně prospěšných projektů v rámci druhého kola grantového programu VPOHYBU Nadace Vodafone. Program podporuje projekty, zaměřené na rozvoj lokálních komunit v rámci ČR. VPOHYBU chce aktivně zapojit mladé lidi do komunitního rozvoje a rozvíjet tak jejich schopnosti důležité pro samostatný život. V prvním kole programu zvítězilo celkem 62 projektů z celé ČR, které byly podpořeny částkou 7,9 miliónů Kč.

„V prvním kole nás ohromně překvapilo s jak skvělými projektovými nápady mladí lidé přišli, ačkoli mnoho z nich ještě studuje střední školu,“ říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone ČR. „Přesvědčili jsme se o tom, že podporovat neformální skupiny mladých lidí na lokální i celostátní úrovni má smysl.“

V druhém kole programu Vpohybu mohou o podporu žádat:

 • neformální skupiny mladých lidí do 26 let
 • nestátní a neziskové organizace vedené a založené mladými lidmi do 26 let
 • přihlášené projekty musí mít obecně prospěšný charakter
 • projektové žádosti lze stáhnout na www.nadacevodafone.cz
 • uzávěrka grantových žádostí je 15.11. 2007

Do prvního kola programu Vpohybu se přihlásilo 273 projektů z nichž správní rada vybrala k podpoře 62 projektů v devíti regionech ČR: severní Čechy (659 000 Kč), střední Čechy (1,9 miliónu Kč), východní Čechy (575 000 Kč), jižní Čechy (90 000 Kč), západní Čechy (1 milión Kč), Vysočina (130 000 Kč), severní Morava (1,1 miliónu Kč), jižní Morava (433 000 Kč), střední Morava (148 000 Kč)

Nejzajímavější projekty prvního kola:

GHETTOUT! počítačová hra pro cestu mladých lidí z ghetta (535 800 Kč, ČR)
 • počítačová hra, která atraktivním a relevantním způsobem simuluje život obyvatel v sociálním ghettu
 • určeno pro širokou skupinu hráčů PC her a vzdělávací instituce
Noci na nádraží - divadelní street festival (100 000 Kč, Praha)
 • série studentských divadelních představení (Višňový Sade, Dr.Jekyll a pan Hyde, Kanibalové, Žebrácká opera) ve veřejných prostorách pražského Hlavního nádraží (realizují studenti SŠ a VŠ)
Antologie severočeského komiksu (100 000 Kč, Ústí nad Labem)
 • vytvoření antologie severočeského komiksu, zmapování regionální historie žánru a podpora vzniku nových komiksů na Ústecku (realizují studenti SŚ a VŚ)
GSM/GPS navigační systém pro nevidomé (1 800 000 Kč, ČR)
 • vybudování call centra GSM/GPS navigačního systému pro nevidomé
 • systém umožňuje okamžitou lokalizaci a navigaci nevidomého na celém území ČR (systém vyvinulo Výzkumné a vzdělávací centrum Vodafonu, ČVUT a Ericsonu)
 • realizuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS)
SMS mobilizační služba pro dárce krve (500 000 Kč, ĆR)
 • vybudování centrální databáze dárců krve a mobilizační SMS systém pro okamžitou komunikaci mezi dárci krve a transfúzními stanicemi v ČR
Počítačové hry pro nevidomé (131 845 Kč, Brno)
 • projekt specifických počítačových her pro nevidomé děti na speciálních základních školách (realizují studenti SŠ)
Geocachingový klub pro sociálně znevýhodněné děti (97 000 Kč, Ostrava)
 • geocachingový klub jako bezpečný prostor pro volný čas dětí
 • geocaching je nový sport (hra), který využívá GPS navigace a mobilních telefonů ve hře (sportu) na bázi hledání pokladu a orientačního běhu
Trmalova vila a občanské sdružení Clazzic (200 000 Kč, Praha)
 • vytvoření nového kulturního centra v pražské Trmalově vile
 • prezentace a podpora mladé umělecké generace - fotografie, hudba, divadlo, poezie (realizují studenti SŚ a VŠ)
Koktavost – dokumentární film (89 700 Kč, Brno)
 • projekt dokumentárního filmu o životě mladých lidí, trpících koktavostí (distribuce v TV a kinech)
 • odstraňování bariér v soužití zdravé populace a lidí trpících koktavostí

Grantový program Vpohybu

Program se zaměřuje na podporu samostatných aktivit mladých lidí (Mladí lidé a komunita) a zapojení technologií do pomoci potřebným (Komunikační technologie a znevýhodněné skupiny). Cílem programu je rozvíjet zodpovědnost a schopnosti mladých lidí, důležité při budoucím zaměstnání a zároveň pomocí komunikačních technologií vytvářet podmínky pro plnohodnotný život znevýhodněných skupin. V prvním kole bylo v únoru podpořeno 62 projektů z celé ČR celkovou částkou 7,9 miliónů Kč.

Nadace Vodafone ČR

Nadace vznikla v roce 2005 a zaměřuje se zejména na podporu mladých lidí (grantové programy Vpoho a Vpohybu) a zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným (grantový program Vpohybu). Nadace je financována Vodafonem ČR a nadací Vodafone Group Foundation, která koordinuje charitativní aktivity Vodafonu globálně. Vznik lokálních nadací Vodafone a investice do charitativních projektů je závazná pro všechny pobočky Vodafonu. Vodafone Group byl vyhodnocen jako společensky nejzodpovědnější firma na světě za rok 2006 (http://www.accountabilityrating.com).