Vodafone ReConnect. Značka: Maminky vítány
Vodafone rozjíždí nový globální program ReConnect, který pomůže ženám po delší pracovní pauze (většinou spojené s rodičovstvím) znovu nastartovat úspěšnou kariéru. Program ReConnect byl představen ve 26 zemích a jeho cílem je během následujících třech let umístit na vhodné pracovní pozice až 1000 žen.
ReConnect slouží nejen k vyhledávání vhodných talentovaných kandidátek, kterým dává možnost navázat na jejich úspěšnou kariéru, ale nabízí také další podporu. V rámci ReConnectu mohou některé kandidátky využívat po dobu šesti měsíců zkráceného úvazku (75%) a využívat flexibilního uspořádání práce – flexi a home office. V prvních měsících navíc získají intenzivní podporu v podobě individuálních rozvojových plánů, koučinku, mentorinku, či možnosti účastnit se globálních akademií a dalšího manažerského vzdělávání.
ReConnect není určen výhradně pro ženy. Zkušenosti z ročního pilotu, který probíhal v několika zemích včetně České republiky, i statistiky Českého statistického úřadu (*viz příloha) však napovídají, že právě ony jsou tou nejvíce znevýhodněnou skupinou. Několikaletý kariérní výpadek se totiž většinou pojí s mateřstvím.
„Postavení a uplatnění žen na českém trhu práce je ve srovnání s většinou zemí EU mnohem nevýhodnější. Patříme ke státům s nejnižší zaměstnaností maminek dětí ve věku do 6 let a s nejvyššími genderovými rozdíly mezi pracujícími muži a ženami v EU ve věku od 35 do 44 let,“ říká viceprezidentka pro lidské zdroje společnosti Vodafone ČR Veronika Ivanović a pokračuje: „Ačkoliv je program ReConnect celosvětovou aktivitou Vodafonu, českému trhu je šitý přímo na míru. Věřím, že v Česku nebudeme sami a že se s podobnou iniciativou již brzy přidají i další firmy“.
Už v roce 2015 představil Vodafone globální mateřskou politiku, která podporuje a vytváří vhodné podmínky pro rodiče pečující o novorozeného potomka (V ČR odchází na mateřskou/rodičovskou dovolenou Jen 1 % mužů, ČSÚ, 2013) v ČR jsou to většinou ženy) k návratu do pracovního procesu. Maminky mohou po uplynutí šestiměsíční mateřské dovolené využít zkrácené pracovní doby na 30 hodin týdně, za kterou dostanou zaplaceno stejně, jako kdyby pracovaly na plný úvazek. Půl roku po návratu do zaměstnání navíc Vodafone rodičům dorovná rozdíl mezi mzdou ve Vodafonu a finanční podporou od státu za prvních 16 týdnů mateřské dovolené. Tatínkům pak poskytne 5 dnů volna navíc při narození dítěte. Tyto benefity mohou v Vodafonu využívat i registrované LGBT páry.
Na podporu rovných šancí žen a matek nejen na pracovišti se od roku 2015 Vodafone celosvětově angažuje také v iniciativě HeForShe (UN Women) www.heforshe.org/vodafone.
V rámci plnění transformačních cílů globální strategie udržitelného podnikání (SDGs) chce Vodafone do roku 2020 zvýšit podíl žen na top manažerských pozicích na 30%, do roku 2025 stát se Top zaměstnavatelem pro ženy a zajistit mobilní připojení pro dalších 50 miliónů žen na rozvíjejících se trzích.
Vybraná data z ročenky Českého statistického úřadu Zaostřeno na muže a ženy:
Genderová platová nerovnost v ČR
Česko má 2. nejvyšší Gender Pay Gap (22,6 %) v EU. Tento ukazatel vyjadřuje relativní rozdíl mediánu mzdy mužů a žen (vztažený k mediánu mzdy mužů), horší rozdíl mezi platy žen a mužů na stejných pozicích má je jen Estonsko.
Částečné úvazky v ČR
Česko patří mezi země EU s nejnižším podíl částečných úvazků na celkové zaměstnanosti žen ve věku 15 až 64 let (9,3 %). Průměr EU je 32,1 % u pracujících žen.
Zaměstnanost a matky v ČR
Česká republika společně se Slovenskem má v EU 3. nejnižší pracovní uplatnění maminek dětí ve věku do 6 let. V ČR pracuje v této kategorii 40,2 % maminek s jedním dítětem a 46,1 % se dvěma dětmi. V Dánsku je to 70,5 % a 82,3 %.
*Další vybraná data z ročenky Českého statistického úřadu naleznete v přiloženém souboru a kompletní informace naleznete ZDE