Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám Kontakt

28. června 2022

Vodafone na veletrhu AMPER představil technologie internetu věcí pro chytrá města, továrny a budovy

Odhadovaná doba čtení 2 minuty

Technologie internetu věcí od Vodafonu snižují náklady na provoz chytrých budov a měst, zlepšují využití přírodních zdrojů a umožnují vzdálenou správu zákaznických zařízení.

Novinky v oboru a svá řešení pro chytré město, chytrou továrnu a chytrou budovu představil Vodafone zákazníkům na květnovém veletrhu AMPER v Brně, kterého se zúčastnilo 570 vystavovatelů z 27 zemí světa. Návštěvníci IoT experience zóny Vodafonu také dostali možnost vyzkoušet si SIM kartu s novou službou IoT Easy Connect.

Veletrh AMPER přivedl na jedno místo odborníky a vizionáře 570 vystavovatelů z 27 zemí světa, kteří se setkávali také na konferencích a workshopech zaměřených například na využití efektivní elektromobility v chytrých městech, kybernetickou bezpečnost, automatizaci, digitalizaci, ale také na využití chytré sítě pro internet věcí.

„Internet věcí je nesmírně dynamickou oblastí a veletrh AMPER nám umožnil představit naše řešení odborné veřejnosti,“ říká Otto Zeman, manažer internetu věcí ve Vodafonu, a dodává: „Technologie Vodafonu již dnes obsluhují množství provozů a měst zaměřující se na digitalizaci a efektivitu“.

Na letošním veletrhu AMPER představil Vodafone ve své IoT Experience zóně řešení pro chytrá města, chytré továrny i chytré budovy. Ukázal, jak fungují jednotlivé senzory a jaké jsou jejich výhody a účely využití.

Vodafone Chytrá budova je IoT řešení, které optimalizuje správu budov a kanceláří pomocí vhodně rozmístěných senzorů a přehledné aplikace. Sběr a zpracování dat v reálném čase zvyšují efektivitu spotřeby energií a rychlost reakce na změny v různých částech budovy. Provozovatelům budov taková řešení na míru snižují spotřebu energií a tím také náklady a dopady na životní prostředí.

Vodafone nabízí řešení i pro chytrá města. Za takzvaná „smart cities“ označujeme taková, která zavádí moderní a inteligentní technologie. Díky nim šetří energie, zvyšují životní úroveň obyvatel a chovají se šetrně k životnímu prostředí. Technologie od Vodafonu pomáhají s měřením stavu ovzduší, se zavlažováním městské zeleně, kde dochází k velké úspoře vody, s chytrým svozem opadů nebo osvětlením v závislosti na užívání cest a silnic. Evropská města využívají tato vylepšení ve stále větší míře a i v České republice se seznam chytrých měst neustále rozšiřuje. Mezi první „smart cities“ se řadí například Písek, Praha, Brno, ale také Pardubice nebo Jihlava.

Internet věcí pomáhá evidovat data i z vodoměrů, elektroměrů nebo plynoměrů v podnicích a továrnách. Zobrazuje je v přehledné aplikaci a díky službě Energie pod dohledem mohou tak firmy vzdáleně monitorovat spotřebu energií.

Návštěvníci veletrhu dostávali na vyzkoušení ve Vodafone IoT experience zóně také speciální SIM kartu s novou službou IoT Easy Connect. Ta je určena pro podnikatele a firmy, které spravují, vyrábí, nebo přeprodávají IoT zařízení a potřebují konektivitu. Využít lze opět pro chytrá měření, na chytrých farmách, pro sledování zásilek, pro sběr dat jako jsou např. teplota, vlhkost či otřesy ze senzorů nebo na dálku ovládané spotřebiče jako jsou kotle, různé ventily apod.

Více o konkrétním využití technologií internetu věcí od Vodafone Business se můžete dočíst i zde.