Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

30. září 2021

Monitoring energií firmám pomáhá k delší životnosti spotřebičů i k nižším nákladům

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Když se řekne monitoring energií, možná se vám vybaví velké množství nasbíraných dat, se kterými budete mít přehled o využívání energií ve svých prostorech. Málokdo si však uvědomuje, že kromě množství energií často velmi záleží i na její kvalitě.

Na kvalitě záleží

Nekvalitní nebo nestabilní dodávky energií, zejména energie elektrické, mohou negativně ovlivnit většinu spotřebitelů, od domácností a malých podnikatelů až po velké firmy. Dopady, které může nekvalitní dodávka elektrické energie způsobit, mohou být značné; ať už se jedná „pouze“ o dočasný výpadek výroby, prostoje a ohrožení plnění výrobního plánu, nebo navíc i o poškození či zničení části výrobní technologie, a právě vyráběných výrobků. Jistě se shodneme na tom, že celá moderní ekonomika je na vysoké kvalitě dodávek elektrické energie doslova životně závislá. Každopádně i tento aspekt lze řešit v rámci služby Energie pod dohledem, a to trvalým monitoringem kvality dodávky, analýzou naměřených dat a realizací nápravných opatření, která mohou do značné míry podobným případům předcházet.

Energie odečtete na dálku

Efektivní management energií spočívá v automatizovaném pořizování údajů o vaší spotřebě energií. V praxi to vypadá tak, že k jednotlivým měřičům či jejich skupinám nainstalujeme komunikační jednotky, jejichž pomocí je spotřeba energie odečítána na dálku. V aplikaci pak můžete sledovat spotřebu energií podle lokalit, objektů, organizačních jednotek i významných spotřebičů jako jsou jednotlivé stroje či skupiny zařízení. Sledovat můžete také spotřebu výroby stlačeného vzduchu, provoz vzduchotechniky či osvětlení nebo výrobu tepla a chladu.

Znalost spotřeby energií je prvním krokem k jejich snížení a čím detailnější data máte, tím lepších výsledků můžete dosáhnout. Základem efektivního managementu energií je mít všechna data přehledně na jednom místě. Zároveň potřebujete vhodné nástroje pro jejich zobrazení a analýzu a v neposlední řadě profesionály z oboru, kteří vám pomohou s jejich interpretací a možnými řešeními. Právě proto Vodafone Business zavedl službu Energie pod dohledem, abyste i vy mohli mít své energie a náklady za jejich spotřebu v malíku.

Co všechno můžete (a měli byste) sledovat

Služba Energie pod dohledem vám poskytne relevantní data pro analýzu spotřeby energií a zcela nové možnosti pro automatizovanou i ruční analýzu dat. Díky tomu budete mít v ruce vždy dostatek informací a podkladů, které vám pomohou k efektivním opatřením a optimalizaci energetické infrastruktury.

Naměřené hodnoty se získávají dálkovými odečty, ale i ručním importem nebo automatizovaným rozhraním z jiných datových zdrojů – ať už vašich vlastních nebo dodavatele vašich energií. Pod dohledem budete mít:

  • Automatický sběr dat z měřičů spotřeby a čidel (elektroměrů, plynoměrů, vodoměrů, měřičů tepla, průtokoměrů apod.)
  • Odesílání dat na centrální server prostřednictvím sítě NB-IoT
  • On-line zpracování energetických dat a jejich prezentace uživatelům

Energie pod dohledem ve vašem prohlížeči

Nemusíte se obávat žádného složitého řešení a zdlouhavých zaváděcích procesů. Rozhraní služby Energie pod dohledem je dostupné přes běžný internetový prohlížeč, takže instalace nějakého softwaru na vaše servery a počítače není potřeba. Zprovoznění služby je díky tomu bezproblémové a velmi rychlé a veškeré aktualizace a další záležitosti zvládnete vyřešit bez potřeby zásahu specializovaných IT pracovníků.

Výsledkem je jednotná platforma Energie pod dohledem, ve které najdete spotřeby všech svých energií na jednom místě v přehledných číslech a tabulkách. Aplikaci uzpůsobujeme vašim potřebám a požadavkům, takže pro vizualizaci dat můžete využít i různé typy zobrazení: od statických polí a grafů až po podporu zobrazení binárních dat, mapové podklady či liniová schémata – zkrátka takové, na jaké jste zvyklí.

Aplikace obsahuje řadu dalších funkcí a nástrojů jako je validace dat a reporting. Systém navíc disponuje otevřeným standardizovaným rozhraním, takže zvládne komunikovat i s dalšími informačními systémy ve firmě.

Láká vás moderní management energií? Přečtěte si více o službě Energie pod dohledem. Každý projekt Energie pod dohledem je jedinečný a vyžaduje odpovídající přípravu a řízení a s tím spojenou časovou náročnost. Z tohoto důvodu je služba zatím dostupná pouze pro vybrané zákazníky Vodafone. Tuto službu dodává Vodafone ve spolupráci se společností MSTP. Pokud máte o řešení zájem, nechte nám na sebe kontakt a my vás budeme kontaktovat, jakmile bude produkt dostupný pro všechny.

Nahlédněte do Digitální budoucnosti

Jak daleko jsou české firmy v digitální transformaci, jaké technologie umožňují automatizaci výroby, a jak digitalizace přispívá k udržitelnému rozvoji firem?

Zjistit více