Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

15. září 2020

Golfový turnaj nebo balík na cestě: s Vodafonem Invent budete vědět, kde to vázne

Odhadovaná doba čtení 3 min

Internet věcí, zkráceně IoT, hýbe světem. Různá čidla a senzory sbírají data z okolního prostředí, která vysílají k dalšímu zpracování a předávají nám tak cenné informace, které usnadňují každodenní fungování téměř ve všech oblastech našeho života. Právě díky IoT dnes funguje například chytrá domácnost, budova i kancelář, chytré hodinky a náramky, monitoring energií a další. Velkým přínosem je internet věcí také v oblasti zemědělství, zdravotnictví, výroby nebo v logistice. A s Vodafonem Invent je svět IoT připraven nakopnout i váš byznys.

Moderní a efektivní podnikání s pomocí chytré aplikace

Vodafone Business aktivně vyhledává novinky z technologického světa a své technologické know-how zdokonaluje tak, aby malým i velkým firmám rozmanitých odvětví přinesl maximální užitek a ušetřil náklady, které se u větších firem mohou vyšplhat do řádu statisíců. A právě proto se Vodafone stal dodavatelem kompletního IoT řešení na míru s Vodafone Business App Invent, které nedávno demonstroval na svém golfovém turnaji.

„Něco se tam děje“? S Invent App máte dokonalý přehled za pár vteřin

Na golfovém hřišti Dýšina u Plzně se v létě sešlo 72 účastníků golfového turnaje. Neobvyklým členem každého z 18 skupin hráčů (flightů) byla také golfová bugina s NB-IoT čidlem. Tedy čidlem, které je napojeno na speciální úzkopásmovou síť. Její signál pokrývá 100 % území České republiky a je prostupný i přes několik zdí, v podzemí nebo pod vodou, takže vám zajistí perfektní nepřetržitý dohled, ať už se sledované zařízení nachází kdekoli.

Účastníci i organizátoři pak díky čidlům na buginách sledovali nejen pohyb jednotlivých flightů v aplikaci vytvořené na platformě Vodafone Business App Invent. Platforma aplikace je vystavěna na základu softwarové firmy PTC Thingworx, která se zabývá vývojem softwaru pro Průmysl 4.0. Vodafone Business App Invent využívá jak předpřipravených komponent, tak nových částí, které tvoří přímo Vodafone Group. Právě tato kombinace totiž umožňuje rychlejší vývoj aplikace na míru.

App Invent předvedl svůj přínos pro byznys v 18 jamkách

Golfový turnaj se odehrál pod taktovkou Vodafonu Business, který předvedl hravou ukázku toho, co všechno vám IoT svět může nabídnout, a demonstroval, jak můžete Vodafone Business App Invent využít v praxi. Během turnaje se v aplikaci sledoval především pohyb jednotlivých flightů, který simuloval situaci během výrobního procesu nebo dopravy zboží. Také na dalších údajích mohli účastníci sledovat široké vlastnosti čidel a způsoby využití aplikace, kterou lze upravit na míru specifickým potřebám rozmanitých odvětví.

Kromě polohy jsou čidla schopna měřit například vlhkost nebo okolní teplotu. Z aplikace, která byla vyrobena pro účely golfového turnaje (viz obrázek níže), se dozvíte například to, že „špuntem dne“ neboli nejpomalejším flightem byla třináctá skupina, která zpomalovala další účastníky. Anebo to, že nejjednodušší jamkou byla jedenáctka, protože v průměru ji hráči ušli za nejkratší čas.


Tentokrát šlo pouze o poklidné golfové odpoledne. Podobná situace ale potkává podnikatele v různých odvětvích prakticky denně. Potřebujete zefektivnit proces výroby, ohlídat firemní majetek nebo mít přehled nad spotřebou energií? S IoT čidlem budete vědět, že se vaše dodávka zboží opozdí, protože kamion uvízl v zácpě. Nebo zjistíte, která část vaší výrobní linky nestíhá. Stačí pár ťuknutí v aplikaci App Invent a hned máte dokonalý přehled o poloze zboží, okolních podmínkách, stavu výroby a dalších událostech – pohodlně na jednom místě.

Chytré zemědělství i kancelář? IoT se přizpůsobí vašim potřebám

Vodafone Business App Invent je globální platformou Vodafonu s pokročilým řešením Průmyslu 4.0. Jednou z největších výhod aplikace je flexibilita, díky které se různé funkce dají upravit podle toho, jaká data v aplikaci chcete sledovat. Vaším „špionem v terénu“ je univerzální NB-IoT senzor, který umí sledovat a zaznamenávat rozmanité okolní podmínky – například na golfu to byla vlhkost trávníku, v kamionu můžete sledovat náklon balíku, jindy se vám bude hodit třeba okolní teplota.

Do aplikace se dají integrovat i další služby Vodafonu. Ideálním doplňkem je například služba eDohled, se kterou vždy víte, kde se IoT čidlo (a váš firemní majetek) právě nachází. Navíc si můžete vytyčit hranici, kterou by vaše zařízení neměla překročit, a aplikace vás sama upozorní, pokud se některý vůz nebo stroj bude vzdalovat z určeného perimetru (více o této funkci si přečtěte v článku o monitoringu golfových vozíků se službou eDohled).

App Invent s eDohledem vám ohlídá firemní majetek v případě krádeže nebo ztráty. Kromě toho zefektivní a usnadní řadu každodenních činností, jako je hledání volného místa na parkovišti nebo kontrola zaplněnosti odpadního kontejneru, jímky, nádrže, ale i zasedací místnosti. Zjistit, kde to vázne, nebylo nikdy jednodušší!

Zaujalo vás zlepšení výkonu a snížení nákladů pomocí IoT?

Více o IoT
Internet věcí vám pomůže dodržet social distancing

Takzvaný internet věcí (IoT), ve kterém spolu díky online propojení mohou komunikovat čidla, nejrůznější zařízení a stroje, je dobrým pomocníkem i v současném boji proti šíření koronaviru. „V naší firmě máme senzory na pracovních místech a dostáváme tak reálná data o vytíženosti kanceláří,“ říká Viktoria Korabelniková, IoT Country Sales Manager společnosti Vodafone Business. Zároveň ale dodává, že senzory neznamenají „špehování“, protože ve Vodafonu funguje flexi office – zaměstnanci nemají stálá pracovní místa, ale prostor využívají podle aktuální potřeby a židle nepatří konkrétnímu pracovníkovi.